Раздават над 65 000 лева на Софийския маратон

Общият награден фонд на тазгодишния Софийски маратон е над 65 000 лв., победителите при мъжете и при жените в големия маратон ще получат по 3000 евро, с премии ще бъдат

отличени най-бързите в трите състезателни дистанции в неделя и при ветераните в класическия маратон. Ще има и специални бонуси от по 500 лв. за най-предно класиралите се на 42.195 км родни атлети при мъжете и при жените.

Преди три години единствено дъждът и студеният вятър попречиха на Милица Мирчева да счупи националния рекорд, като само куриозната една секунда я лиши от върховото постижение. Миналата есен шампиони в класическия маратон в столицата станаха представителите на Кения Матю Киплагат с 2:12:12 ч при мъжете и Беатрис Торойтич с 2:38:27 ч при дамите. Рекордите на маратона се държат от Христо Стефанов с 2:11:26 ч. от 1997 г. и от Джабет Наом (Кен) с 2:28:38 ч. от 2020 г.

Рейс офисът на състезанието тази година ще е в специално изграден и много по-модерен като визия МАРАТОН ЕКСПО 2024 в градинката пред Народния театър Иван Вазов, непосредствено до старта на Wizz Air София Маратон.

За поредна година Wizz Air София маратон е номиниран с „Road Race Label“ (Бронзов етикет), като е включен в календара на World Athletics – Световната атлетика и в календара на AIMS - Асоциацията на дълги шосейни бягания като пълноправен член за 2024 г. Проявата получи 5 звезди за качество на надпреварата от престижната „Running For All“ – Европейската асоциация за масови шосейни бягания. Софийският маратон е с място в програмата на Wanda Age Group World Ranking - Световна класация за възрастови групи като квалификационно състезание за Шампионата на планетата по маратон за ветерани. По тази причина в българската столица сега ще бъдат определени част от участниците със специални покани и безплатен старт на Световното първенство за ветерани през следващата година, което ще се състои в Ню Йорк. Миналата есен от българската столица се класираха две жени и 4 мъже за тазгодишния шампионат на

синьорите в бяганията в Сидни.

Всеки регистриран участник ще получи стартов пакет - раничка с лимитирана тениска с уникално красив дизайн , а успешно завършилите основните дистанции ще бъдат отличени с изящен паметен медал като спомен от участието в събитието – тази година той е със стилизирано изображение на новата сграда на Народното събрание. Вече шеста година медалите на маратона изобразяват емблематични за града сгради, с което промотират

символите на българската столица и стават още по-ценни за колекционерите.

С огромен интерес се очаква и специалната „Арка на победителя“, която ще бъде изградена в зоната на старт/финала на Wizz Air София маратон. По традиция през целия ден пред нея участници и зрители се фотографират за спомен, правят се селфита и се събират автографи от героите на маратона. Организатори на събитието са Столична Община, Министерство на младежта и спорта, БОК, БФЛА и Асоциация „Спорт в свободното време“. Тази година маратонът е част от инициатива „София – световна столица на спорта“.