Трансфер при нас? Нека първо да ти видим социалните мрежи

Преди години отлично представяне на терена и добри препоръки бяха достатъчни за един клуб да реши да привлече даден футболист. После той пристигаше в новия си тим и тепърва треньорите и съотборниците му се запознаваха с неговата същност като човек. Много са примерите, когато даден играч - предимно сред подрастващите - се превръщаше в провален трансфер заради липса на дисциплина и други неразкрити досега трудности в характера.

Бумът на социалните мрежи в последното десетилетие обаче има и положителен ефект върху избора на състезател, който клубовете правят. Достъпът до профилите на даден футболист в социалните медии дава възможност на клуба предварително да добие добра представа за какъв човек става дума и дали си струва да се плащат примерно милиони за него. Повечето големи клубове инвестират в тази практика, като логично сред тях е и Астън Вила.

Преди няколко години на “Вила Парк” създават специален отдел, една от дейностите му която е специално да проверява личния живот на набелязаните от скаутското звено състезатели, за да е сигурно, че става дума за надежден човек.

“Наша задача е да се запознаем в детайли с поведението на въпросния играч в социалните медии”, обясняват от клуба по време на специално събитие на клубната база на Астън Вила, организирано от Betano.

“Проверяваме всичките му налични профили. Гледаме какво е коментирал и харесвал като публикации, какви са приятелите му, какви профили следва и споделя, както и търсим специално допълнителна информация, ако примерно е изтрил нещо от всичко това. И докладът само за това е 40-60 страници. Това е важно, защото ако той стане наш играч, трябва да се внимава да не публикува нещо, което би накърнило имиджа на Астън Вила”, допълват от клуба.

Когато вече набелязаният футболист бъде привлечен, същите служители влизат в ролята на негов най-добър приятел, като му помагат с цялостната адаптация. Тук говорим за настаняване на него и семейството му, записване на децата в училище и куп други детайли, свързани с личния му живот, като под внимание се взимат и спецификите заради религията, която изповядва. Оказва се подкрепа дори и на близки приятели.

Голяма роля във всички тези процеси играе директорът по връзки с обществеността Томи Джордан, който е добър приятел на българската легенда на клуба Стилиян Петров.

“Всички сме чували историята за трудния период на Стилиян в Селтик в началото - връща се години назад Джордан в разговор с репортер на Sportal.bg. - Там той се сприятелява с един от охранителите в клуба - Брайън, който му помага да научи езика. В днешно време това е немислимо - да трябва някой друг да ти съдейства примерно да учиш езика. Затова наша грижа е да уредим всичко това”.

В същия отдел, с не по-малко работа, е натоварен друг човек. Той отговаря за изготвянето и спазването на план, свързван основно с логистиката на отбора: кога и как се пътува за дадено гостуване, в кой хотел се спи, подготовка за домакинства, уреждането на нужните документи и безброй подробности. График за поне месец напред се прави на специално табло, което обаче нямаме право да снимаме. Задачата сега е по-сложна, защото тимът вече има двубои и от Шампионската лига.

“За едно гостуване - примерно за мач от Висшата лига - пътуващата група на Астън Вила наброява около 60 души. Тук влизат футболисти, треньори, членове на ръководството, други хора от щаба, персонал и т.н.”, уточняват от клуба от Бирмингам.

Наред с няколкото бюра в помещението, място има и за секция с отделения, която играе ролята на пощенска кутия. Там се слагат получените пратки и писма за съответните играчи. Любопитно е да се види как нападателят Оли Уоткинс е получил като колет нови бутонки - само където пликът е скъсан. Явно обувките нямат търпение да започнат да късат и футболните мрежи, както си пролича дни след това в двубоя срещу Евертън, в който Уоткинс заби два гола.

Още от Футбол свят

Виж всички