САЩ даде гейм на Япония и ги класира за 1/4-финалите на Олимпиадата

Мъжкият национален отбор на САЩ завърши непобеден в груповата фаза на волейболния турнир на Олимпиадата в Париж 2024, като в същото време своебразно помогна на Япония да се класира за 1/4-финалите на турнира. Момчетата на Джон Спероу спечелиха с 3:1 (25:16, 25:18, 18:25, 25:19) в последния си мач от Група С на Олимпиадата, игран тази вечер пред близо 9500 зрители в залата на "Саут Пари Арена 1".

Първи съдия на срещата беше българинът Ивайло Иванов.

Така САЩ спечели първото място в групата с 3 победи от 3 мача и 8 точки, с което без проблеми продължават напред в следващата елиминационна фаза на Олимпийските игри.

От друга страна благодарение на спечеления гейм Япония стана втория най-добър трети отбор в комбинираното общо класиране от всички групи на турнира, като завърши с 1 победа, 2 загуби, 4 точки и геймово съотношение 6:7 (0.857).

Това пък обезмисля последната среща от Група А утре между Сърбия и Канада, която ще бъде само за престиж и чест. Дори при категоричен успех за сърбите с 3:0, те ще завършат трети в групата също с 1 победа, 2 загуби и 4 точки, но с геймово отношение 5:6 (0.833) и ще отпаднат от Олимпиадата.

Най-резултатен за САЩ стана Матю Андерсън с 16 точки (1 ас и 60% ефективност в атака), докато Тори ДеФалко (1 блок, 48% ефективност в атака и 73% перфектно посрещане) и Тейлър Ейврил (6 блока!, 1 ас и 88% ефективност в атака) добавиха по 14 точки за победата.

За тима на Япония единственият, който се представи на ниво, беше Юджи Нишида, който завърши с 18 точки (1 блок и 47% ефективност в атака).

Снимки: volleyballworld.com