В щангите обвиниха съдиите за четвъртото място на Божидар Андреев

Треньорите на Божидар Андреев - Иван Иванов и Пламен Братойчев, определиха като “абсолютна подигравка" безпрецедентния начин, по който щангистът ни бе порязан и не успя спечели медал в двубоя в категория до 81 килограма на световното първенство в Саудитска Арабия. 26-годишният сливналия можеше да вземе бронз, но журито не зачете две от вдиганията му.

Вторият опит на Андреев в изтласкването на тежест от 195 килограма бе зачетен от съдиите с 2:1 гласа. Впоследствие журито на състезанието, което има по-големи правомощия от съдиите, разгледа детайлно ситуацията и взе крайното решение, че има фал при изпълнението на българина. Това породи сериозни дискусии относно аргументите на официалните лица.

"Решението на журито за втория опит в изтласкването беше абсолютна подигравка. Проблемът е, че ние няма как да присъстваме, когато те взимат решенията си. Не ни се дава възможност да обясним и те да обяснят къде точно е нарушението. Смятам, че това решение с добутването ще бъде отстранено в най-скоро време.", каза за bTV личният наставник на Божо - Пламен Братойчев.

"Може би са видели, че едното рамо е влязло преди другото зад главата, но ние няма как да разберем те какво точно решават. Както двамата съдии зачетоха опита, така щях да го преценя и аз. Разликата в изпълнението, в динамиката - е по-важна."

"Тук опитът беше съвсем чист, перфектно изпълнен, нямаха право на това. Това, което се получи, не беше чест на хората, които оценяват опитите в нашия спор. "Какво се случи - ако сгънеш едната ръка, опитът е несполучлив. Ако сгънеш двете, опитът е сполучлив. Ако пуснеш щангата преди сигнала, опитът също е сполучлив...", недоумява Братойчев.

"Не мога да кажа, че е тенденциозно. От време на време преиграват в стремежа си да се докажат на Международната федерация. Защото тук самите съдии получават оценки, на базата на които ще съдийстват на Олимпийските игри в Париж. Ние нямаме съдии международна категория, които да са част от международни състезания.", допълни треньорът на националите - олимпийският шампион от Барселона 1992 Иван Иванов.

"Когато нямаш лоби, винаги правят всичко възможно да те отстранят. Особено, ако пречиш на друга държава. Ако Божидар Андреев не беше българин, щеше да е световен шампион.", категоричен е Иванов.

"Няма как да не е разочарован, след като опитът му е редовен, а в следващия момент ти казват, че не е. Ако опитът е неуспешен, можем да реагираме с challenge card, но когато вече журито се намеси, ние нямаме право на challenge card.", обясни легендата.

"Толкова фино порязване за първи път ми се случва. Но това вече е минало, трябва да гледаме напред. Опитът на 195 кг за мен е 100% чист. И съдиите го дадоха сполучлив, просто журито се намеси.", коментира Иванов.

На същото мнение е и Асен Златев - олимпийски шампион от Москва 1980. Според него трепването на десния лакът по никакъв начин не помага за успешното завършване на опита.

Легендата разкри, че още преди повече от 20 години, по време на втория си мандат в Международния технически комитет, подел инициатива за премахването на този тип фалове. Тя обаче завършила с неуспех след 5:6 гласа, а оттогава въпросът не е повдиган.

"Разбира се, че трябваше да бъде зачетен. Изобщо тези фалове, които съществуват все още, те трябва да бъдат изличени. Няма причина за тяхното съществуване. На едно-единствено място лактите са поставени във фалово положение. Те дават несполучлив опит, което фактически не е правилно. Свиването на лактите или трепването на лактите дори при изхвърляне или при изтласкване на щангите от гърди нагоре дава фалово положение при сегашния правилник", коментира Златев.

"Няма уред, когато щангистът вдига, който да премери какво е това: трепване ли е, добутване ли е, сгъване ли е. При положение, че няма уред, това е една чисто субективна преценка какъв ще бъде опитът. Това трепване при Божидар не е помогнало и няма как да помогне... Това често се случва и виждаме различни решения. При едно и също трепване или добутване се получават различни преценки."

"Около 2000 г., когато бях на втория си мандат в Международния технически комитет, направих инициатива именно за премахването на този фал. Бяхме 11 човека, 6 бях уговорил заедно с мен. При самото гласуване се случи, че единият от тези, който щеше да гласува за премахването, гласува против. Загубихме и оттогава не е поставян въобще въпросът."

"Значително ще се повиши атрактивността. ако отпадне. Всички подобни фалове ще бъдат успешни опити. Имал съм и подобни случаи, когато гледам с някого състезание по вдигане на тежести. На един дават фал, на друг - не. Човекът по едно време стана, нещо изруга и си тръгна. И каза, че няма да го гледа повече. При това положение е ясно, че дразни хората. Някой, който не разбира и го дразни, ще си изключи телевизора и ще смени програмата... В нашия спорт няма субективизъм. С това се гордеем - че е измерим, точен, ясен”, каза още Златев.

Ситуацията с Божидар Андреев коментира и Съби Събев - един от най-опитните съдии по вдигане на тежести в България.

"Гледам го, няколко пъти го гледам. За мен това е абсолютно чист опит. Аз съм съдия от 20 години в България. Съдийствал съм на национали, на какви ли не състезатели. Абсолютно чист опит! Нямаше нищо явно, което да има даже леко съмнение", започна Събев.

"На първото движение има и опитът бе нередовен, там спор няма. Коментирахме заедно с друг колега - наш щангист, гледахме състезанието. Трепна му ръката, явно беше добутването. Като дадоха две бели и едно червено, казах, че ако го разгледа журито, няма да го пуснат. Така и стана."

"При второто, когато вече мина опитът и показаха две бели и едно червено, първо се учудих. После, когато видях, че го разглеждат викам "Няма как, трябва да го пуснат". Не видях повод да го разглеждат. Започнах да имам съмнение, че тенденциозно могат да го спрат по някакъв начин. Не видях причина за разглеждане. Много добре си влезе под щангата, изпъна ръцете. За мен редовен опит, при който го ощетиха тотално. И той трябваше в рамките на 2 минути да намери сили да я тласне пак тази тежест. Направи го с лекота."

"При втория опит последен започна изтласкването. Имаше вероятност да направи трети още по-добър, да вземе медал и даже световен шампион да стане, защото, не се знае - Божидар имаше сили и 200 кг да тласне. Това нещо го спря много, направо го уби! Прави му чест, че намери сили да направи трети опит толкова стабилно и вече да не могат да се хванат за нищо."

"Напълно възможно беше златото. Поне да вземе медал беше 100% сигурно. Те направо му отрязаха крилата. Той, за да си вземе медала в изтласкването, остана на същата тежест, беше рисковано иначе. Цялото това нещо е в полза на някой друг, но не и наша."

"Много зле се отразява на щангистите. Един Христо Христов, когото на Олимпиадата също отрязаха толкова, после какви неща се случиха... Оказва си влиянието. Сега Божидар, при толкова добро представяне, е мотивиран да вземе медал от Олимпиада, защото тя ще му е последна. По този начин обаче малко или много ще го върнат назад. Освен треньорите да го мотивират просто да му бъде като урок - да бъде още по-прецизен и точен.", завърши опитният съдия.

btvsport.bg

Още от Други спортове

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти