България взе само гейм на Канада и записа нова загуба в Лигата на нациите

Волейболистите от националния отборна България записаха нова загуба в тазгодишното издание в Лигата на нациите. Момчетата на селекционера Пламен Константинов поведоха, но в крайна сметка отстъпиха на Канада с 1:3 (25:22, 23:25, 22:25, 20:25) във втората си среща от турнира в Група 4 от втората седмица на надпреварата, игран тази вечер в зала "КО'МЕТ" в Орлеан (Франция).

Мачът беше много важен и за двата тима, които са сред "чалъндж" отборите за оставане в Лигата на нациите. Така "лъвовете" остават с едва 1 победа, 5 загуби и 5 точки в актива, като за момента са на 12-о място в общото временно класиране. Канада пък записа втората си победа в световната надпревара, като с 5 загуби и 5 точки е на 11-а позиция.

Аржентина обърна звездите на Франция в Орлеан

Утре (23 юни) България ще изиграе третия си мач на турнира в Орлеан срещу Аржентина, която късно снощи удари домакините от Франция с 3:1 и има общо 4 победи и 12 точки до момента. Двубоят е отново от 17,30 часа българско време и ще бъде предаван пряко по MAX SPORT 2.

"Кленовите листа" пък ще почиват в утрешния ден, а последната им среща ще бъде в събота (24 юни) срещу Франция от 22,00 часа.

Началото на първия гейм беше малко по-добро за България, която поведе с 4:2 след грешка от сервис на "кленовите листа" и отлична блокада на разпределителя Георги Сеганов. Разликата нарасна до 6:3 след пусната топка на Сеганов. Канада успя да изравни при 6:6 след две грешки в атака на Мартин Атанасов и Димитър Димитров. Канадците дори дръпнаха с 8:7 след контра на Никола Хоуг и с 10:8 след негов ас. Българите изравниха при 10:10 след бърза атака през центъра на Светослав Гоцев и аут на Райън Склейтър. Играчите на Туомас Самелвуо отново излязоха напред в резултата при 13:11 след сбъркан сервис на Димитров и силен ас на Склейтър. Преднината на Канада стана 15:12 след мощна контра на Стивън Маар. Българските "лъвове" намали изоставането си до 15:16 след нова атака и блокада на Гоцев, но Канада веднага си върна предимството при 18:15 след блок-аут на Склейтър. "Трикольорите" отново стопиха пасива си до 18:19 след нов отличен блок на Гоцев. Поредна блокада на Гоцев и 19:19. След равенството при 20:20 последва силна контра на Александър Николов и 21:20 за България. Предимството на българите стана 23:21 след нов блок-аут на Алекс Николов. В крайна сметка България затвори гейма с 25:22 след контра блок-аут на Мартин Атанасов.

Втората част стартира по-добре за Канада, която поведе с 3:1 след сгрешен сервис на Димитър Димитров и нова силна контра на Стивън Маар. Постепенно България успя да изравни при 7:7 и дори дръпна с 8:7 след страхотни изяви на блокада на Алекс Грозданов. Канада направи обрат за 10:9 след атака в аут на Димитров и ас на Дани Демяненко. Двата тима продължиха напълно равностойно до 13:13, след което "кленовите листа" взеха преднина от 16:13 след страхотни блокади на Никола Хоуг и Дани Демяненко и ас на Пърсън Ешенко. Това накара селекционерът на България Пламен Константинов да поиска прекъсване. Постепенно България успя да изравни при 19:19 след мощна атака през центъра на Алекс Грозданов и бъркана топка на разпределителя на Канада Люк Хер, което принуди Туомас Самелвуо да вземе тайм-аут за "кленовите листа". Канада си върна преднината при 23:21 след силна атака на Хоуг и аут на Светослав Гоцев. Играчите на Самелвуо изравниха геймовете, след като спечелиха с 25:23 след блок-аут на Хоуг.

На старта на третия гейм България дръпна с 2:0 след успешна атака на Мартин Атанасов и аут на Стивън Маар. Канада успя да стигне до равенство при 6:6 след нова отлична блокада на Дани Демяненко и грешка в българския състав. "Кленовите листа" дори поведоха с 10:7 след силни изяви на Маар и Никола Хоуг, което накара селекционерът Пламен Константинов да вземе прекъсване. Въпреки това, последва силна контра на Артър Шварц, влязъл като резерва за Канада във втората част, и 11:7. "Лъвовете" намалиха до 10:12 след атака на Димитър Димитров и отлична блокада на Алекс Грозданов, но Канада веднага си върна преднината при 14:10 след мощен ас на Шварц. Преднината на канадците стана 17:12 след технично отиграване на Хоуг и втори тайм-аут за Константинов и България. Канада задържа предимството си до 21:17 и въпреки усилията на българските момчета спечели без особени проблеми гейма с 25:22 след сервис в аут на влезлия за изпълнение на начален удар за България Илия Петков, за да поведе с 2:1.

Четвъртата част започна отлично за Канада, които поведоха с 5:2 след две грешки на българите и контра през центъра на Пърсън Ешенко. "Кленовите листа" запазиха преднината си до 10:7 след две поредни атаки на Артър Шварц, след което Пламен Константинов поиска тайм-аут за България. Разликата набъбна до 13:8 след два поредни силни аса на Дани Демяненко. България успя да намали изоставането си до 14:16 при сервис на Георги Сеганов, а след това до 17:18 след отлична блокада на Алекс Грозданов. Последваха атака и блок на Шварц и 20:17 за Канада. Независимо от усилията на българските играчи канадците запазиха предимството си до 23:20 след пореден ас в Алекс Николов, този път на Стивън Маар. В крайна сметка Канада спечели гейма с 25:20 след атака от втора линия на Маар и силна контра блок-аут на Шварц, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатен за България отново беше Александър Николов с 15 точки (1 блок, 2 аса и 48% ефективност в атака). Мартин Атанасов (1 ас, 46% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане) и Алекс Грозданов (5 блока! и 88% ефективност в атака) добавиха 13 и 12 точки, но и това не помогна за успех.

За тима на Канада Стивън Маар заби 16 точки (1 блок, 1 ас, 50% ефективност в атака и 25% перфектно посрещане) за победата. Дани Демяненко (2 блока, 3 аса и 71% ефективност в атака) и влезлият като резерва Артър Шварц (1 блок, 2 аса и 63% ефективност в атака) пък се отчетоха с по 15 точки за успеха.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 1:3 (25:22, 23:25, 22:25, 20:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Сеганов 2, Димитър Димитров 5, Александър Николов 15, Мартин Атанасов 13, Алекс Грозданов 12, Светослав Гоцев 7 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Колев 6, Аспарух Аспарухов 6, Делчо Раев, Светослав Иванов, Илия Петков)

Старши треньор: ПЛАМЕН КОНСТАНТИНОВ

КАНАДА: Люк Хер 2, Райън Склейтър 3, Стивън Маар 16, Никола Хоуг 10, Пърсън Ешенко 7, Дани Демяненко 15 - Ландън Къри-либеро (Артър Шварц 15, Брет Уолш, Матиас Елсър)

Старши треньор: ТУОМАС САМЕЛВУО.

СНИМКИ: volleyballworld.com