Кенийци доминираха във възстановения полумаратон на Прага

Кенет Ренджу и Неспин Джеплетинг победиха в тазгодишното издание на полумаратона на Прага – първото след началото на пандемията от коронавирус през 2019 г. Състезанието се проведе при студено и ветровито време, но въпреки това бяха показани силни резултати.

При мъжете кениецът Кенет Ренджу стигна до първата си победа на тази дистанция с 59:28 мин. Той изпревари своите сънародници Филемон Киплимо и Матю Кимели, съответно с 59:33 и 59:46 мин. Четвъртият е също кениец – Бенард Кимели, който също слезе под гросмайсторската граница от 1 час – 59:59 мин.

При жените също кенийки окупираха почетната стълбичка. Неспин Джеплетинг спечели състезанието с 1:06:57 ч. Тя успя да се справи със световната шампионка по крос кънтри от 2017 година Ирен Чептай, завършила втора с 1:07:16 ч. На трета позиция се класира Бренда Джеплетинг с 1:08:39 ч. Още две атлетки слязоха под 70 минути в това бягане. Етиопката Фтав Зерай е четвърта с 1:08:53 ч, а италианката София Яремчук е пета с 1:09:09 ч.

Полумаратонът на Прага (Sportisimo Prague Half Marathon) бе отменен през пролетта на 2020 година. Организаторите все пак решиха да запазят проявата, като проведоха друго състезание през есента – „Прага 21.1“, на което бяха поканени да участват само 35 елитни състезатели. Трасето тогава бе в парк по обиколка с дължина 1280 м, като бегачите трябваше да направят 16.5 обиколки, а за мъжете и жените имаше различни стартове.

Тогава кенийката Перес Джепчирчир постави нов световен рекорд (в състезания само за жени) 1:05:34 ч. Този рекорд бе актуален само 42 дни, преди самата Джепчирчир да го подобри отново на световното първенство по полумаратон в Гдиня, Полша – 1:05:16 ч. През 2021 година състезанието не се проведе в никакъв формат. А през тази година полумаратонът бе по традиционното си трасе по улиците на чешката столица.