Живко Желев: Няма да бъде коригирана бройката на чужденците в Efbet Супер Волей

"Няма да бъде коригирана бройката на чужденците, които играят в родния шампионат на Еfbet Супер Волей", заяви президентът на НВЛ Живко Желев.

Българските клубове могат да използват до 3-ма играчи, които не са българи на игрището, като от това се възползваха отборите на Хебър, Монтана и Дея спорт този шампионат. Темата за броя чужденци в родните първенства е винаги дискусионна, като особено актуална стана след решението да паднат ограниченията във футбола за играчи извън ЕС.

"Правилникът до миналата година бе за максимум 2-ма играчи, но след решение на клубовете в НВЛ се стигна до промяна за увеличаване с още един. Мотивът бе, че отборите в елита са 16, а липсват достатъчно български играчи. Извън Европейския съюз си остава броят от максимум 2-ма. Не виждам причина, която да налага да увеличаваме правото на повече чужденци да играят за сметка на родните волейболисти във вътрешното първенство, още повече че това би се отразило силно негативно на нивото на националните отбори", коментира Желев.

"Знаете, че нямаме правото да ограничаваме клубовете да наемат неограничен брой състезатели от Европейския съюз, защото страната ни е част от тази общност. С решение на клубовете сме приели, че таксата за 3-и картотекиран чужденец е 10 000 лева, а за всеки следващ тя расте с по още 5 000 лв. Да, има подхвърляния от колеги да увеличим броя им на игрището с още един от следващия сезон, но аз съм категорично против. Убеден съм, че подобно предложение няма да събере достатъчно гласове за подкрепа и не мисля, че ще се стигне и до дискусия. Още повече, че броят на отборите в елита ще намалява с 2 всяка година, за да останат 12 от сезон 2023/24, при което ще има достатъчно качествени български волейболисти за изграждане на боеспособни отбори. Това пък от своя страна ще вдигне нивото и на втория ни ешелон, защото ще се освободят играчи и за там, които да се развиват и намерят после място в елита", каза още Желев.

"България винаги се е славела със своите волейболисти и национални отбори. Школите изкарват таланти, които ако не продължат развитието си, а ги погубваме за сметка на чужденци, то тогава обричаме на бавна и мъчителна смърт волейбола ни. Виждате, че дори и в тези тежки времена, подрастващите ни национални отбори са в елита на световния волейбол, а това са бъдещите момчета и момичета за първия отбор на България. Освен клубните интереси, трябва да бъдем отговорни и към националните си отбори", допълни шефът на НВЛ.

"Не е коректно и колегиално да коментирам решенията по темата на другите спортове, затова няма и да го направя. Реалният проблем е, че малцина са клубните президенти, които имат търпение да инвестират пари в школите си и да чакат да берат плодове от това след няколко години. Тогава се насочват към евентуалните бързи успехи - с привличане на чужденци за по една година, друг е въпросът, самите играчи на какво ниво са. Но с търпение, постоянна работа, добри треньори и подбор, както и инвестиции в школата, веднъж завъртиш ли колелото - след това е лесно. Другото е изкуствена работа за година-две", заключи Желев.

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти