Няколко атлети с дубъл на шампионата при юношите и девойките под 20 години

Няколко атлети дублираха титлите си във втория ден (6 февруари) на националния шампионат за юноши и девойки под 20 години, който се проведе в зала „Асикс арена“ в София.

Божидар Саръбоюков (Хеброс – Харманли) подобри личния си рекорд на скок височина и спечели титлата с 2.10. Това е втори златен медал за Саръбоюков, след като на 5 февруари той бе недостижим в скока на дължина със 7.25. Андреан Димитров (Михаил Желев – Сливен) е втори на скок височина с 1.97, а Христо Атанасов (Михаил Желев – Сливен) взе бронза с 1.91.

Сестрата на Божидар – Ирен Саръбоюкова (Хеброс – Харманли) преодоля 1.74 за титлата на скок височина. Постижението е и норматив за европейското първенство за юноши и девойки под 18 години в Йерусалим, Израел през лятото. Съотборничката й Стела Гешева е втора с личен рекорд 1.67, а Веселина Димитрова (Тракия 96 – Пловдив) взе среброто с 1.58.

Пламена Миткова (Локомотив – Пловдив) беше без конкуренция на 60 м с препятствия и спечели с 8.86 пред Вероник Жекова (Супер спорт – Варна) 9.03 и Веселина Димитрова (Тракия 96 – Пловдив) 9.04. Миткова постигна най-силният резултат в състезанието в първия ден, след като постигна 6.30 в скока на дължина.

Друга двукратна шампионка стана Елена Петкова (Дунав – Русе), която спечели на 800 м с 2:18.23, като в първия ден триумфира на 1500 м. Съотборничката й 15-годишната Росина Николаева е втора с отличен резултат 2:19.65. Станимира Христова (Тунджа – Ямбол) спринтира за третото място с 2:21.72.

Шампионът на 60 м с препятствия при юношите под 18 години Радостин Миленов (Георги Дъков – Плевен) победи с 8.38, точно същото постижение с което взе титлата при по-малките. Валентин Иванов (Супер спорт – Варна) е вицешампион с 8.56 (8.50 в сериите). Георги Хаджийски (Тракия 96 – Пловдив) е бронзов медалист с 8.63.

Финалите на 200 метра донесоха титли на Мартин Димитров (Локомотив – Пловдив) и Венеса Ханджийска (Джордан – Благоевград). Димитров, който е шампион в тази дисциплина при по-малките и взе среброто на 60 м, постигна 22.30. Той надбяга първия от 400 м Любослав Петров (Атлетик – София) – 22.47 и бронзовия медалист от 60 м Венелин Камбуров (Локомотив – Пловдив) – 22.52.

Ханджийска бе трета на 400 м в първия ден от състезанието, но на 200 м нямаше конкуренция и победи шампионката на 60 м Василена Антонова (Ивайло Младенов – Враца) с 25.50 срещу 26.07. Борбата за третото място бе между шампионката и вицешампионката на 400 м – Христина Спасова (Атлетик – София) и Алексана Петкова (Ивет Лалова Спринт Академи). Този път Петкова надбяга Спасова с 26.22 срещу 26.34.

Михаела Гаврилова (Балкан – Ботевград) не остави никакви шансове на конкурентките си на 3000 м и с 11:05.70 е първа пред Ренета Ненкова (Мисиониос – Търговище) – 11:44.19 и Ина-Гергана Бойчева (Юниверсал – София) 12:02.05. Шампионката Гаврилова бе втора на 1500 м в първия ден на шампионата.

В бягането на 3000 м при момчетата имаше борба между Николай Кауфман (Атлет – Мездра) и Александър Божилов (Митко Ценов Рънийг Тийм – Мездра). Божилов води през по-голямата част от разстоянието, но Кауфман спечели с 9:14.93 срещу 9:15.36. В последните метри Емели Веселов (Спартак – Койнаре) завоюва бронза с 9:24.00 срещу 9:24.50 на Христо Младенов (Олимп 97 – Силистра).

Драма се получи и в бягането на 800 м при юношите, където със силен финален спринт Ваньо Евдокимов (Атлет – Монтана) победи с 1:58.89 – Пламен Драганов (Радио 999 – Ямбол) – 1:59.20 и Вълимир Стоев (Атлет 2004 – Поморие), който води 780 метра, но завърши трети с 1:59.79.

Два нормативаза европейско първенство регистрираха първите на троен скок – Васил Русенов (Локомотив – Пловдив) – 14.47 и Боян Хаджитодоров (Павел Павлов – Враца) – 14.22.  Ивайло Москов (Радио 999 – Ямбол) е трети с 13.84.

Първите на три на троен скок при девойките бяха тези, които успяха да влязат в трапа от 11 метровата дъска. Евелина Иванова (Ивайло Младенов – Враца) с 11.84 победи с 5 сантиметра Елена Аргирова (Михаил Желев – Сливен) 11.79. Петя Софийска спечели втория си бронзов медал в хоризонталните скокове с 11.55.

Щафетите на „Супер спорт“ – Варна 4:08.27, „Дунав“ – Русе – 4:10.37 и „ЦСКА“ – София – 4:15.20 спечелиха първите три места на 4х400 м. Така Елена Петкова (Дунав – Русе) има два златни и един сребърен медал от шампионата.

Щафетите на 4х400 м за юноши донесе последната титла на шампионата на „Радио 999“ – Ямбол. Квартеът от Ямбол завърши за 3:32.74 пред „Атлетик“ – София – 3:34.05. В по-слабата серия „Локомотив“ – Пловдив записа 3:34.72 и заслужи третото място. В отбора на „Локомотив“ бяха няколко мулти медалиста от шампионата: Мартин Димитров (три медала – злато 200 м, сребро 60 м и бронз 4х400 м), Васил Русенов (злато на троен скок и бронз на 4х400 м) и Венелин Камбуров (3 бронзови медала – 60 м, 200 м и 4х400м).

Снимка и текст: atletikabg.com