Стартира Световното клубно първенство, в което роботите ще се опитат да изместят страничните съдии

Днес стартира 18-ото издание на Световното клубно първенство. Домакин на надпреварата са Обединените арабски емирства, а на терените ще видим шампионите на шестте континентални конфедерации плюс първенеца на домакините. До 12 февруари ще бъдат изиграни осем мача, като различните тимове ще се включват в надпреварата по различно време.

Началото от 18:30 часа днес слагат шампионът на ОАЕ Ал Джазира и Ал Пирае от Таити, който беше определен за представител на зона Океания след оттеглянето на първенеца Оукланд Сити.

Във втория кръг ще се включат Ал Ахли (Египет), Монтерей (Мексико) и Ал Хилал (Саудитска Арабия). Шампионът на Европа Челси (9 февруари) и този на Южна Америка - Палмейрас (8 февруари), ще играят директно от полуфиналите, но няма да са в една двойка, а ще спорят срещу някои от споменатите преди това клубове. Това е предпоставка за финал между английския и бразилския тим.

Специфичното за това издание на Световното клубно първенство е, че на него ще бъде тествана технологията за автоматизирано засичане на засада, популярна в тениса като “Ястребово око”. Това означава, че 12 камери, поставени на покрива на стадионите, и изкуствен интелект, който анализира информацията от поставени върху тялото на всеки футболист 29 допирни точки, ще следят движението на топката и играчите и ще засичат дали даден състезател е в засада. При констатирана такава ВАР ще бъде известяван в рамките на половин секунда.

Важно е да се отбележи, че на самия терен ще си има стандартните странични рефери, които ще си изпълнява задълженията както винаги. В случая обаче във ВАР ще постъпва сигнал за евентуална засада. Така на хората от стаичката няма да им се налага да чертаят линии и да изчисляват дали има засада при спорни ситуации.

Челси ще е първият европейски клуб, който ще се сблъска с нововъведението, което ФИФА е амбицирана да използва на Мондиала в Катар в края на годината.

Това сега обаче няма да е дебют за въпросната технология, защото тя вече беше тествана в изминалия през декември турнир за Купата на Арабския п-ов в Катар. Дългосрочната цел на ФИФА е с такава усъвършенствана технология да отпадне нуждата от странични рефери.

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти