Рекорд, титли и медали за атлетите на Европейските детски игри

Рая Димитрова (СК Свети Георги) подобри рекорд за златния медал на 60 м при родените 2008 г. по време на Европейските детски атлетически игри в Бърно (Чех), събрали 2000 участници.

13-годишната състезателка на Силвия Киневска спечели златото в дисциплината си със 7.80 сек. Рая се изкачи още веднъж на най-високата стълбичка за блестящия си спринт на 150 м гладко бягане.

“Чувството, което изпитах на почетната стълбичка, е неописуемо, сподели Рая Димитрова. – Благодарна съм, че имам най-прекрасната треньорка – г-жа Силвия Киневска, която ми помага да постигам мечтите си.“

Забележителните си успехи възпитаничката на 20. ОУ „Т. Минков“ постигна след три години упорит труд.

“През този период не сме спирали тренировките – разкрива откривателката на спортни таланти Киневска. – Седмица преди състезанието отборът по лека атлетика, който включва Рая Димитрова, Адриана Дакова, Лилия Върбанова, Васил Попов и Божидар Стоянов, тренираше по 5-6 часа дневно. Доволна съм от постиженията им – Ади се класира 4-та на щафетата 4х60 м, Лили финишира 4-та на 60 м гладко бягане, Васко е 5-и на 60 м, а Божидар – 6-и на щафетното бягане. Радвам се, че имам подкрепата на техните родители, и съм благодарна за щедрия жест на г-н Драгомир Даков, който ни осигури тренировъчен лагер в Хисаря.“

Рая Димитрова за втори път участва на престижния спортен форум в Бърно и знае каква е цената на успеха: „Миналата година останах четвърта и се чувствах много разочарована. Дълго се готвих за това състезание и изтърпях някои лишения – не излизах с приятели, за да посещавам редовно тренировките. Научих си добре урока, разбрах грешките си и тази година не ги допуснах. Бях добре подготвена, уверена и мотивирана. Успях да покажа какво мога. Много съм щастлива и продължавам напред по своя път в спорта.“

С успехите на Рая Димитрова обаче не се изчерпаха отличните прояви на българските атлети в Бърно.

Два златни медала спечелиха и възпитаниците на Тереза Маринова и Полин Митова - Румяна  Груева (родена 2007 г.) спечели титлата в скока на дължина с 5.51 м, а Виктор Стаматов – също шампион в скока на дължина с 4.56 м при момчетата, родени 2010 г.

Състезателите на Академик-София заслужиха още два медала. Със сребро на 1500 м се закичи Рамона Николова. Павло Василев грабна бронзовия медал на 300 м.

Представителите на Ивет Лалова Спринт Аадеми Алексана Петкова и Теодор Янков се окичиха с бронзови медали съответно на 300 м и 60 м.