Левски Лукойл си осигури втората позиция след противоречиво дерби с Балкан (видео)🏀

Отборът на Левски Лукойл си осигури второто място в крайното класиране на Националната Баскетболна Лига. "Сините" спечелиха дербито от 25-я кръг с Балкан със 78:74 (16:24, 24:15, 24:17, 14:18) в столичната зала "Универсиада". Успехът е под №19 за отбора на Константин Папазов от началото на сезона, като тимът временно излиза на лидерската позиция в класирането с актив от 19 победи и 4 загуби, но има и два мача повече от втория Рилски спортист, който е с 19-2. Балкан остава бетониран на третото място с 15 успеха и 7 поражения.Претенциите от страна на гостите към съдиите бяха свързани с отменено неспортсменско нарушение на Тайрън Бразелтън в началото на последната четвърт, а след това и със спорен фаул на Тауан Ейджи срещу Данило Тасич, което резултира в техническо нарушение на американеца и изваждането му от игра с пет лични. Левски Лукойл задържа аванса си до края на мача чрез страхотния Христо Захариев, който наниза 26 точки за успеха на "сините".

Сблъсъкът между двата тима започна равностойно, като разликата в откриващите осем минути игра не успя да надхвърли повече от три точки. В самия край на първия период обаче Балкан записа серия от шест поредни точки, за да поведе с 16:24 след изиграването на първите 10 минути. В началото на втората четвърт ботевградчани достигнаха и до двуцифрена преднина, след като Димитър Димитров и Николай Грозев нанизаха две поредни тройки, за да изведат тима си на 10 точки аванс при 20:30.

Левски Лукойл намери начин да спре устрема на гостите чрез серия от седем последователни точки, но гардът на гостите Сияни Чеймбърс разплете защитата на "сините" и вдигна преднината на Балкан на шест при 33:39. Домакините отново успяха да настигнат своя съперник и дори да поведат в резултата след добри изяви на Христо Захариев и Данило Тасич, като сърбинът отбеляза последните две точки в частта, за да даде точка предимство на "сините" на полувремето - 40:39.

Крис Минков бе автор на първите две точки в третата четвърт, но щурмът на "сините" продължи и Левски Лукойл достигна до цели седем точки преднина при 50:43. Ситуацията за Балкан стана още по-тежка, след като Христо Захариев направи разликата 10 точки след агресивен пробив през Минков, който предизвика бурна реакция от старши треньора на "зелените" Йовица Арсич, в резултат на което му бе свирено техническо нарушение. Чавдар Костов се възползва от шанса и вдигна преднината на столичани на 11 точки за 55:44.

"Зелените" продължаваха да изпитват трудности в третата четвърт, както и в предходния мач срещу Рилски спортист, а Левски Лукойл нямаше намерение да съжалява опонента си и достигна до 16 точки аванс при 62:46. Балкан обаче започна да се събужда от кошмара и завърши третата четвърт със серия от 2:10, за да смъкне дефицита си на 8 точки при 64:56 преди началото на последната четвърт.

Финалните 10 минути започнаха със спорно съдийско решение в ущърб на Балкан. Тайрън Бразелтън извърши неспортсменско нарушение при 64:56, но след кратко съвещание между тримата рефери то бе отменено. Левски Лукойл пък задържа 10-точковия си аванс след кошове на Захариев и Бенсън - 68:58. Крилото на гостите Тауан Ейджи пък си изпусна нервите и излезе с пет лични нарушения след поредно въпросително отсъждане, след което "сините" нанизаха още три точки за аванс от 13 - 71:58. Божидар Аврамов върна надеждите на Балкан, но Тайрън Бразелтън до голяма степен уби интригата с перфектна стрелба от тройката, за да изведе своя тим до актив от 14 точки при 74:60. Шампионите отказаха да сведат глави и отново направиха двубоя интересен, след като Божидар Аврамов и Димитър Димитров комбинираха усилията си за серия от седем поредни точки, намалявайки дефицита на "зелените" до 74:67. Ботевградчани направиха последен опит да скъсят дефицита си, но Христо Захариев не сбърка от наказателната линия и донесе победата на "сините" след 78:74.

Христо Захариев бе големият герой за столичани с 26 точки и 6 борби за победата. Данило Тасич добави 16 точки, 10 борби и 4 асистенции, а Чавдар Костов се разписа с 15 точки и овладя 7 борби. Божидар Аврамов бе най-добър за Балкан със 17 точки и 7 асистенции, Сияни Чеймбърс и Димитър Димитров добавиха по 13 точки, а Дарко Балабан завърши с 10 точки.ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 5, Чавдар Костов 15, Христо Захариев 16, Данило Тасич 26, Кийт Бенсън 9 (Райън Райт 7, Йордан Минчев, Рейкуон Мичъл) БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 13, Божидар Аврамов 17, Крис Минков 4, Димитър Димитров 13, Дарко Балабан 10 (Тауан Ейджи 6, Николай Грозев 5, Станимир Маринов 4, Давонтей Джордан 2, Денислав Вутев)Снимки: Борислав Трошев