Левски Лукойл си осигури втората позиция след противоречиво дерби с Балкан (видео)🏀

Отборът на Левски Лукойл си осигури второто място в крайното класиране на Националната Баскетболна Лига. "Сините" спечелиха дербито от 25-я кръг с Балкан със 78:74 (16:24, 24:15, 24:17, 14:18) в столичната зала "Универсиада".

Успехът е под №19 за отбора на Константин Папазов от началото на сезона, като тимът временно излиза на лидерската позиция в класирането с актив от 19 победи и 4 загуби, но има и два мача повече от втория Рилски спортист, който е с 19-2. Балкан остава бетониран на третото място с 15 успеха и 7 поражения.

Претенциите от страна на гостите към съдиите бяха свързани с отменено неспортсменско нарушение на Тайрън Бразелтън в началото на последната четвърт, а след това и със спорен фаул на Тауан Ейджи срещу Данило Тасич, което резултира в техническо нарушение на американеца и изваждането му от игра с пет лични. Левски Лукойл задържа аванса си до края на мача чрез страхотния Христо Захариев, който наниза 26 точки за успеха на "сините".

37 Левски Лукойл - Балкан

Сблъсъкът между двата тима започна равностойно, като разликата в откриващите осем минути игра не успя да надхвърли повече от три точки. В самия край на първия период обаче Балкан записа серия от шест поредни точки, за да поведе с 16:24 след изиграването на първите 10 минути. В началото на втората четвърт ботевградчани достигнаха и до двуцифрена преднина, след като Димитър Димитров и Николай Грозев нанизаха две поредни тройки, за да изведат тима си на 10 точки аванс при 20:30.

Левски Лукойл намери начин да спре устрема на гостите чрез серия от седем последователни точки, но гардът на гостите Сияни Чеймбърс разплете защитата на "сините" и вдигна преднината на Балкан на шест при 33:39. Домакините отново успяха да настигнат своя съперник и дори да поведат в резултата след добри изяви на Христо Захариев и Данило Тасич, като сърбинът отбеляза последните две точки в частта, за да даде точка предимство на "сините" на полувремето - 40:39.

Крис Минков бе автор на първите две точки в третата четвърт, но щурмът на "сините" продължи и Левски Лукойл достигна до цели седем точки преднина при 50:43. Ситуацията за Балкан стана още по-тежка, след като Христо Захариев направи разликата 10 точки след агресивен пробив през Минков, който предизвика бурна реакция от старши треньора на "зелените" Йовица Арсич, в резултат на което му бе свирено техническо нарушение. Чавдар Костов се възползва от шанса и вдигна преднината на столичани на 11 точки за 55:44.

"Зелените" продължаваха да изпитват трудности в третата четвърт, както и в предходния мач срещу Рилски спортист, а Левски Лукойл нямаше намерение да съжалява опонента си и достигна до 16 точки аванс при 62:46. Балкан обаче започна да се събужда от кошмара и завърши третата четвърт със серия от 2:10, за да смъкне дефицита си на 8 точки при 64:56 преди началото на последната четвърт.

Финалните 10 минути започнаха със спорно съдийско решение в ущърб на Балкан. Тайрън Бразелтън извърши неспортсменско нарушение при 64:56, но след кратко съвещание между тримата рефери то бе отменено. Левски Лукойл пък задържа 10-точковия си аванс след кошове на Захариев и Бенсън - 68:58. Крилото на гостите Тауан Ейджи пък си изпусна нервите и излезе с пет лични нарушения след поредно въпросително отсъждане, след което "сините" нанизаха още три точки за аванс от 13 - 71:58. Божидар Аврамов върна надеждите на Балкан, но Тайрън Бразелтън до голяма степен уби интригата с перфектна стрелба от тройката, за да изведе своя тим до актив от 14 точки при 74:60.

Шампионите отказаха да сведат глави и отново направиха двубоя интересен, след като Божидар Аврамов и Димитър Димитров комбинираха усилията си за серия от седем поредни точки, намалявайки дефицита на "зелените" до 74:67. Ботевградчани направиха последен опит да скъсят дефицита си, но Христо Захариев не сбърка от наказателната линия и донесе победата на "сините" след 78:74.

Христо Захариев бе големият герой за столичани с 26 точки и 6 борби за победата. Данило Тасич добави 16 точки, 10 борби и 4 асистенции, а Чавдар Костов се разписа с 15 точки и овладя 7 борби.

Божидар Аврамов бе най-добър за Балкан със 17 точки и 7 асистенции, Сияни Чеймбърс и Димитър Димитров добавиха по 13 точки, а Дарко Балабан завърши с 10 точки.

ЛЕВСКИ ЛУКОЙЛ: Тайрън Бразелтън 5, Чавдар Костов 15, Христо Захариев 16, Данило Тасич 26, Кийт Бенсън 9 (Райън Райт 7, Йордан Минчев, Рейкуон Мичъл)

БАЛКАН: Сияни Чеймбърс 13, Божидар Аврамов 17, Крис Минков 4, Димитър Димитров 13, Дарко Балабан 10 (Тауан Ейджи 6, Николай Грозев 5, Станимир Маринов 4, Давонтей Джордан 2, Денислав Вутев)

Снимки: Борислав Трошев