Барса вярваше, но пропуск на Меси помогна на ПСЖ да оцелее (видео)

Пари Сен Жермен очаквано елиминира Барселона на осминафиналите в Шампионската лига. Реваншът между двата тима завърши 1:1 и французите продължават напред благодарение на гръмката победа с 4:1 на "Камп Ноу". Крайният изход от двубоя обаче можеше да е и съвсем друг, защото през първото полувреме Барса тотално надигра тима на Маурисио Почетино и трябва да съжалява за многото си пропуски. Усман Дембеле пропуля няколко чисти положения пред вратата на Кейлор Навас, който секунди преди почивката спаси дузпа, изпълнена от Лионел Меси и до голяма степен отчая каталунците.

Килиан Мбапе откри за ПСЖ в 31-ата минута от дузпа, отсъдена за нарушение на Клеман Лангле срещу Мауро Икарди. Малко по-късно Меси изравни с фантастичен удар, но в края на полувремето се провали от бялата точка. След почивката натискът на Барса не доведе до нови попадения и след като вчера Ювентус отпадна от Порто, за първи път от 2005 година няма да гледаме нито Меси, нито Кристиано Роналдо на четвъртфиналите в ШЛ. ПСЖ беше абсолютен фаворит за класиране в следващата фаза. Барса пък се надяваше на повторение на чудото от сезон 2016/17, когато на същия етап на турнира загуби първия мач с 0:4, но след това смачка парижани с 6:1 и постигна един от най-великите обрати в историята.  Разликите оттогава бяха доста. На първо място, сега реваншът се игра на "Парк де Пренс", което беше още едно предимство за ПСЖ, макар че по трибуните нямаше публика. През 2017-а с основна роля за триумфа на Барселона беше Неймар, който вече носи екипа на Пари Сен Жермен, но днес не бе на терена заради контузия. Бразилецът не бе единственият отсъстващ в състава на домакините. Хуан Бернат лекува контузия в коляното, а Мойс Кийн е с коронавирус. Алесандро Флоренци също имаше проблеми, но попадна сред титулярите. Италианецът действаше като десен бек, а другите бранители пред Кейлор Навас бяха Маркиньос, Преснел Кимпембе и Левин Курзава. Тримата в средата на терена бяха Идриса Гей, Леандро Паредес и Марко Верати, а в предни позиции героят от първия мач Килиан Мбапе имаше покрепата на Мауро Икарди и Юлиан Дракслер, който бе предпочетен пред Анхел Ди Мария. Атаката на Барселона водеха Меси, Антоан Гризман и Усман Дембеле. Педри и Серхио Бускетс бяха двамата вътрешни халфове, а в отделни периоди от двубоя Френки Де Йонг бе преместен до Оскар Мингеса и Клеман Лангле в защитата. Така за Сержиньо Дест и Жорди Алба имаше повече свобода по двата фланга. На вратата бе Марк-Андре тер Стеген. Жерард Пике, Роналд Араухо, Серхи Роберто, Ансу Фати и Филипе Коутиньо са с травми и нямаше как да помогнат на "блаугранас".  Съперниците демонстрират добра форма в последните седмици. ПСЖ се доближи на две точки от водача в Лига 1 Лил, а Барселона скъси сериозно изоставането си от лидера в Ла Лига Атлетико Мадрид, като същевременно си осигури участие на финала за Купата на краля. Двата отбора са имали не една и две битки в Шампионската лига. Барса елиминира парижaни и през сезон 2014/15 на 1/4 финала след 3:1 във Франция и 2:0 в Испания. През сезон 2012/13 двата тима отново бяха един срещу друг на 1/4-финалите, като и двата мача завършиха наравно - 2:2 на "Парк де Пренс" и 1:1 на "Камп Ноу", но каталунците се класираха напред заради повече голове на чужд терен. Единствено в първия елиминационен сблъсък помежду им на 1/4-финалите през 1994/95 французите отстраниха Барса след 1:1 на в Испания и 2:1 на "Парк де Пренс". Каталунците показа огромно желание в началните минути и притиснаха съперника в неговата половина. Още в първия час Барселона създаде три чисти положения, но не използва нито едно от тях. Меси стреля неточно от пряк свободен удар, а Дембеле се провали на два пъти. Французинът първо шутира прекалено слабо от удобна позиция, а малко по-късно прати топката високо над вратата. ПСЖ отговори с хубава контра и удар на Мбапе, спасен от Тер Стеген. Последва нова серия опасни атаки към вратата на Кейлор Навас. Оскар Мингеса засече центриране от корнер, но топката мина до гредата, а после Дембеле за пореден път се озова в наказателното поле и този път стреля по-добре, но Навас изби. В 23-ата минута мощен диагонален шут на Сержиньо Дест разтресе напречната греда, а повторенията показаха, че Кейлор Навас е докоснал топката и е предотвратил гола. Флоренци по никакъв начин не успяваше да се справи с Дембеле, който потърси Меси и с ниско центриране и сантиметри не достигнаха на аржентинеца да открие резултата. В 29-ата минута Икарди се свлече в наказателното поле, но играта продължи. Съдията Антъни Тейлър обаче получи сигнал да преразгледа ситуцията и след като го направи, посочи бялата точка за нарушение на Лангле. Френският защитник наистина закачи Икарди, а Мбапе реализира дузпата с шестия си гол в Шампионската лига и четвърти срещу Барса. Попадението не промени нищо за гостите, които продължиха да атакуват с всички сили. В 35-ата минута Дембеле за кой ли път можеше да вкара гол, но пак не успя да преодолее Навас. Две минути по-късно обаче костариканският страж изравни със свиреп изстрел, пратил топката точно под гредата. До края на полувремето имаше и други любопитни ситуации. Барса поиска дузпа след сблъсък между Кейлор Навас и Дест, но Антъни Тейлър прецени, че и двамата са атакували топката. Куман правилно замени застрашения от червен картон Мингеса, а появилият се на неговото място Жуниор Фирпо се сдърпа с Мбапе, който ги блъсна на тревата, но арбитърът подмина ситуацията. Барса имаше още една възможност да излезе напред в резултата. Бускетс нанесе хубав удар от границата на пеналта, но той беше спасен от Навас. В добавеното време на първата част Курзава изрита в наказателното поле Гризман и гостите получиха дузпа. Меси стреля силно, но в обсега на Кейлор Навас, който изби топката, а след това тя се отби от напречната греда и ПСЖ оцеля. На почивката Почетино последва примера на Куман и извади Курзава, който вече имаше жълт картон, а вместо него пусна Абду Диало. Парижани се опитаха по-продължително да задържат топката и да не изпадат в глуха защита. Барса все така доминираше, но Дембеле взе грешните решения в няколко ситуации и провали добри атаки на отбора си. Ди Мария и Данило се включиха за ПСЖ, но в играта на французите не се получаваше нищо. Куман рискува всичко с вкарването на още един офанзивен футболист - Тринкао, на мястото на Сержиньо Дест. В 69-ата минута Бускетс стреля с глава след центриране от корнер, но Кейлор Навас изби. Тринкао направи отличен пробив отдясно и насочи топката към Жорди Алба, но той сбърка и поредната възможност си отиде. Четвърт час преди края Дембеле закъсня да засече прострелно центриране на Алба. Последният ход на Куман беше да пусна едновременно Мартин Брайтуайт, Миралем Пянич и Илайш Мориба, но за краен успех вече трудно можеше да се мечтае. В самия край на редовното време Мбапе напомни за себе си с мощен пробив по левия фланг, но ударът му прати топката над вратата. ПСЖ постигна целта си и ще играе на четвъртфиналите, но с преставянето си днес разочарова и ако не беше пропуснатата от Меси дузпа, можеше да се стигне до повторение на кошмара от 2017-а.

Снимка: mediapro