Барса не издържа и даде суперкупата на Атлетик Билбао, а Меси извади юмруците

Оправдаха се очакванията, че Лионел Меси ще е в стартовите 11 на Барса. Капитанът беше превъзмогнал травмата, заради която пропусна предишния дуел. Лео действаше на върха на атаката, а Мартин Брейтуейт се завърна на пейката. В халфовата линия Роналд Куман беше предпочел Серхио Бускетс и Френки Де Йонг, а Миралем Пянич седна сред резервите. Сержиньо Дест зае мястото си вдясно на отбраната. Атлетик действаше в 4-4-2 с Иняки Уилямс и героя от полуфинала Раул Гарсия в предни позиции. Баските наложиха висока преса още от първата минута и може би изненадващо те бяха по-активни в началните етапи. За повече от 20 минути "лос кулес" не създадоха дори едно положение, като нямаха и удар към вратата. Атлетик стигна до първия си реален шанс в 26-ата, когато Андер Капа се оказа непокрит и шутира, но Марк-Андре тер Стеген отрази. Чак в 29-ата футболистите в червено-синьо застрашиха съперника. Тогава Усман Дембеле се измъкна по дясното крило и опита да намери заелия добра позиция в наказателното поле Антоан Гризман, но пасът беше прекалено силен и неточен. Лео Меси напомни за себе си чак в 37-ата с далечен изстрел, който излезе в аут.Барселона излезе напред в 40-ата минута след включване на Жорди Алба по лявото крило след подаване на Меси. Бранителят върна в наказателното поле, където първо Лео се размина, но след това Гризман засече за 1:0.Докато каталунците обаче се осъзнаят, Атлетик върна гола. Този път Алба се оказа грешник, след като не забеляза как Де Маркос мина зад гърба му след пас на Иняки Уилямс и с лекота чукна за 1:1. На полувремето Роналд Куман замени Дест с Оскар Мингеса, след като се оказа, че американецът все още усеща болки. Втората част започна с натиск на Билбао, но в 53-ата Гризман за малко да реализира от фал. Играчите на Билбао стигнаха до гол в 57-ата минута, но той не беше признат след намесата на ВАР, защото се оказа, че Раул Гарсия, който засече с глава, е бил в положение на засада.Десет минути по-късно Иняки Уилямс съумя да шутира от добра ситуация и нямаше кой да му попречи, но кълбото излетя в аут. Барселона поведе отново в 77-ата, когато след поредно включване на Алба в предни позиции се стигна до пас към него, а той намери останалия сам срещу вратаря Гризман и после беше лесно - 2:1 за "лос кулес".Треньорът на Атлетик Марселиньо набързо извърши четири промени с надеждата да стигне до гол. Съперникът обаче имаше отличен шанс за нов такъв в 84-ата, когато при контраатака малко не достигна на Френки Де Йонг да преодолее вратаря Унай Симон. Това се оказа важен пропуск, защото в последната минута на редовното време резервата Асиер Виялибре изравни, след като засече центриране от свободен удар.Срещата влезе в продължения и само три минути след старта им Атлетик излезе напред. Иняки Уилямс майсторски заби кълбото в далечната греда и от там в мрежата - 3:2 за баските."Лъвовете" пропуснаха да увеличат преднината си в 105-ата, когато Унай Нунес като по чудо не съумя да засече центриране на два метра от вратата. За финалния четвърт час Куман рискува, оставайки само с един типичен централен защитник в лицето на Роналд Араухо. Атаките на Барса обаче не бяха кой знае колко опасни. Даже в 110-ата баските за малко сами да си навредят, след като едва не си вкараха автогол. Билбао можеше да реши всичко в 112-ата, когато двама играчи скочиха за топката и си попречиха взаимно в ситуация, при която Тер Стеген не беше на добра позиция. Дойдоха и последните секунди, когато Меси се изнерви и удари футболист на Билбао в главата с ръка. Първоначално главният рефер не видя това, но след намесата на ВАР вдигна червен картон. Още в четвъртък Барса го очаква нов мач, макар и срещу непретенциозен съперник - Корнейя за Купата на Испания. БАРСЕЛОНА - АТЛЕТИК БИЛБАО 2:3 (след прод.) 1:0 Гризман (40) 1:1 Де Маркос (42) 2:1 Гризман (77) 2:2 Виялибре (90) 2:3 Уилямс (93)