Обамеянг прекъсна головата суша, но Арсенал пак остана в намален състав и отново не победи (видео)

Арсенал прекъсна серията си от три поредни загуби, но записа шести пореден мач без победа в Премиър лийг, след като завърши 1:1 със Саутхамптън на "Емиратс" в двубой от 13-ия кръг. Бившият играч на "артилеристите" Тио Уолкот даде заслужен аванс на гостите в 18-ата минута, но Пиер-Емерик Обамеянг (52') сложи край на головата си суша с изравнително попадение в началото на втората част. След това Арсенал отново остана с човек по-малко, което се случва на отбора във втори пореден мач. Този път Габриел бе изгонен за втори жълт картон. До края и двата отбора можеха да стигнат до победата, но удари Нейтън Редмънд и Роб Холдинг срещнаха гредите. Арсенал все пак прекъсна негативната серия от четири поредни домакински поражения в Премиър лийг. С тази точка Саутхамптън пък се изкачи на трето място, изпреварвайки Лестър.

Мениджърът на лондончани Микел Артета направи четири промени. Две от тях бяха предизвикани, защото Ектор Белерин и Гранит Джака бяха наказани. На техните места стартираха Ейнсли Мейтланд-Найлс и Дани Себайос. Вилиан, който започна като титуляр и в 12-те мача на Арсенал в Премиър лийг от началото на сезона, остана на пейката. Вместо него започна Никола Пепе. Александре Лаказет също бе сред резервите, като за сметка на него шанс получи младият Еди Нкетиа.   Ралф Хазенхютъл заложи на същия състав, който победи Шефилд Юнайтед с 3:0 в неделя. Дани Ингс и Че Адамс водеха атаката на "светците". Бившият играч на Арсенал Тио Уолкот също бе титуляр.  Гостите определено бяха по-добрият отбор на "Емиратс" през първата част и съвсем заслужено се оттеглиха на почивка с гол аванс. В 18-ата минута Елнени и Габриел сгрешиха в средата на терена и предоставиха топката на Адамс, който много добре изведе по земя Уолкот, който изскочи зад гърба на Тиърни и останал очи в очи с Лено, прехвърли стража на Арсенал за 0:1. Домакините заиграха по добре към края на полувремето. Най-добрата ситуация, до която стигнаха, бе в 39-ата минута, когато Сака проби до аутлинията и центрира ниско към близката греда. Топката се отклони в крака на Беднарек, но Алекс Маккарти реагира и успя да избие. Арсенал започна добре втората част и в 52-рата минута Обамеянг сложи край на най-дългата си серия без гол с екипа на "артилеристите". Букайо Сака бе архитектът на попадението със страхотния си пробив отляво, по време на който се справи с трима играчи на Саутхамптън, след което пусна към Нкетиа на границата на наказателното поле. Последният веднага изведе Обамеянг, който стреля в ъгъла, вкарвайки първия си гол в Премиър лийг от 1 ноември. Арсенал обаче нямаше време да надгради над това попадение, тъй като 10 минути след това домакините във втори пореден мач останаха с 10 човека, след като Габриел бе изгонен заради втори жълт картон след нарушение срещу Уолкот. Саутхамптън веднага взе инициативата с човек повече и в 70-ата минута само късметът спаси Арсенал след като хубав удар на Редмънд срещна гредата. Дженепо и Ингс пропуснаха по още една ситуация, а две минути преди края гостите имаха сериозни претенции за дузпа след единоборство между Холдинг и Дженепо. Пол Тиърни обаче на отсъди нищо, а ВАР също не се намеси.  В добавеното време Арсенал имаше възможност да стигне до победата, но удар на Холдинг с глава срещна гредата.  С тази точка Саутхамптън се изкачи на трето място, изпреварвайки Лестър, който загуби от Евертън. Арсенал е 15-и.  СТАТИСТИКА ТУК!