Формула 1 се цели в ротационен календар с 24 състезания
Действащият изпълнителен директор на Формула 1 Чейс Кери заяви, че целта пред шампионата е бройката състезания на година да нарасне до 24, като някои от тях ще бъдат на ротационен принцип.
За 2021 година са предвидени рекордните 23 старта, като единствено домакинът на четвъртия от тях все още не е известен, след като организаторите на Гран При на Виетнам се отказаха от мястото си в календара. Според Кери обаче тази бройка може да нарасне с още едно в рамките на близките години.
„Гледайки в бъдещето след 2021, много локации по света проявяват интерес към домакинство на Формула 1. Много от локациите, които бяха добавени тази година заради COVID-19 искат отново да домакинстват, както и много други държави. Очакваме в следващите няколко години календарът да се разрасне до 24 старта, като някои от състезанията най-вероятно ще са на ротационен принцип. Така по-лесно ще можем да създадем нови партньорства и надпревари. Ротационните състезания обаче ще са малка част от шампионата, тъй като нашият основен приоритет си остават дългосрочните ни партньорства“, заяви Кери, който ще предаде поста си на бившия ръководител на отбора на Ферари Стефано Доменикали през януари 2021 година.
Американецът също така сподели очакванията си за близко до нормалното провеждане на сезон 2021, въпреки глобалната коронавирус пандемия.
„Ние не само запазихме, но и заздравихме отношенията си с различните промоутъри. С някои от тях подписахме нови сделки, с по-добри условия и за двете страни. За 2021 година планираме състезания с присъствието на фенове, което ще ни върне по-близо до нормалното. Ние доказахме, че можем да се придвижваме по безопасен начин и да провеждаме нашите състезания с минимален риск и това е оценено от организаторите на състезанията ни. Даже много от тях искат да използват домакинството си на Формула 1 за да покажат на света, че продължават напред“, бе коментарът на Кери.
Той имаше трудната задача да създаде календар с достатъчен брой състезания през 2020 година на фона на пандемията. Освен това той, Международната автомобилна федерация (ФИА) и отборите във Формула 1 успяха да договорят различни методи за ограничаването на разходите в спорта през следващите година. Сред тях бяха забавянето на въвеждането на новите технически правила с една година, намаляването на влизащия през следващата година таван на разходите от 175 на 145 милиона щатски долара. Таванът на разходите ще бъде намален още повече в следващите две години като през 2022 той ще е 140, а през 2023 135 милиона долара.
Повече информация за Формула 1 можете да прочетете на сайта formula1.sportal.bg