Рубен Герейро спечели деветия етап от Обиколката на Италия

Португалецът Рубен Герейро спечели деветия етап от колоездачната обиколка на Италия. Състезателят на "Едюкейшън Фърст Про Сайклинг" измина много тежкия 208-километров етап от Сан Салво до Рокарасо за 5 часа, 41 минути и 20 секунди. Герейро участва в откъсване с испанеца Хонатан Кастровиехо, но триста метра преди финала атакува решително съперника си на последното изкачване преди финалната линия и го остави на 8 секунди зад себе си. Трети на 58 секунди финишира датчанинът Микел Берг. Изкачването към финала в Рокарасо доведе и до разкъсвания в основната група, които пък рефлектираха в промени в разликата на върха в генералното класиране. "Розовата" фланелка на лидер остава притежание на португалеца Жоао Алмейда с общо време от 35 часа, 35 минути и 50 секунди. На второ място излезе холандецът Вилко Келдерман на 30 секунди зад Алмейда, а испанецът Пейо Билбао е трети на 39 секунди зад лидера. Италианците Доменико Поцовиво и Винченцо Нибали са четвърти и пети на 53 и 57 секунди съответно, а шесто е датчанинът Якуб Фулсанг на 1:01 минути.

С победата си Герейро излезе начело в класирането при катерачите с 84 точки, а първи при спринтьорите остава французинът Арно Демар със 167 точки. Обиколката на Италия продължава във вторник с десетия полупланински етап - 177 километра от Лансиано до Торторето. Утре пък е първият почивен ден за състезателите.