Има ли кой да я спре!?

Полската тенисистка Ига Швьонтек се класира за първия си финал в турнир от “Големия шлем”. В първия полуфинал на тазгодишния “Ролан Гарос” 19-годишната Швьонтек помете с 6:2, 6:1 друга изненадващо достигнала до тази фаза тенисистка - аржентинската квалификантка от украински произход Надя Подороска. В събота Швьонтек ще се изправи на финала срещу тенисистка, която вече е печелила титла от “Големия шлем” - чехкинята Петра Квитова или американката от руски произход София Кенин. Квитова и Кенин излизат след малко една срещу друга на централния корт “Филип Шатрие”.
Въпреки че първият гейм в мача мина през 40:40, битка на “Филип Шатрие” на практика нямаше. Швьонтек удържа откриващото си подаване, а веднага след това направи пробив. Малко след това резултатът стана 3:0 и едва тогава 131-ата в ранглистата на WTA аржентинка успя да вземе гейм. В петия гейм Швьонтек все пак имаше известни затруднения, тъй като трябваше да заличава точка за пробив. 54-ата в света преди старта на турнира полякиня се справи и запази аванса си от три гейма в резултата. При 2:5 Подороска сервираше за удължаване на сета, но допусна пробив и Швьонтек вече беше само на сет от място на финала. Във втората част полската тийнейджърка поведе с 4:0 в резултата, а после допусна пробив след оспорван пети гейм. Това обаче не смути по никакъв начин Швьонтек, която веднага направи рибрейк за 5:1, след което сложи точка на спора с гейм на 15. Полякинята надигра съперничката си за 1 час и 10 минути, като заби 23 уинъра, срещу само 6 на аржентинката. Двете тенисистки допуснаха по 20 непредизвикани грешки, а Швьонтек реализира 5 пробива, като загуби само веднъж подаването си днес. Със сензационното си представяне Швьонтек продължава да пише история на турнира от “Големия шлем” в Париж. Тя стана първата полякиня, която достига до финала на French Open. Интересно за отбелязване е, че Швьонтек е и полуфиналистка на двойки заедно с Никол Меличар (САЩ). Те ще срещнат утре поставените под номер 14 Алекса Гуарачи (Чили) и Дезире Кравчик (САЩ) в спор за място на финала. Швьонтек достига до финала без загубен сет в шестте мача, които изигра дотук. Още в първия кръг тя прегази с 6:1, 6:2 миналогодишната финалистка Маркета Вондроушова (Чехия), а със същия резултат шокира на 1/8-финалите и шампионката от 2018 Симона Халеп (Румъния). В нито един от шестте мача на полякинята нейната противничка не успява да вземе повече от 4 гейма в сет и повече от 5 гейма в целия двубой. С успеха полякинята си гарантира изкачване до рекордното в кариерата си 24-о място в световната ранглиста. 23-годишната Подороска пък ще влезе за първи път в Топ 100, като ще се изкачи до 48-ото място. Статистиката на мача