Григор загуби, но показа как се играе срещу Краля на клея (видео)

Първата ракета на България Григор Димитров се представи великолепно в 1/4-финалния си мач на "Мастърс" турнира в Монте Карло с награден фонд от 2 646 495 евро срещу носителя на осем поредни титли от изданието Рафаел Надал. 21-годишният хасковлия загуби с 2:6, 6:2, 4:6 срещу поставения под номер 3 в основната схема испанец, но показа как се играе срещу Краля на клея. Най-добрият ни тенисист блесна с изключителните си изпълнения в близост до мрежата, демонстрира невероятна игра в защита и има всички основания да е доволен от играта си в този тежък двубой, продължил 2 часа и 8 минути. За достигането си до тази фаза на надпреварата Димитров си заслужи 62 950 евро от наградния фонд и 180 точки за световната ранглиста. Това ще му позволи за първи път в кариерата му до момента да стане част от Топ 30 на световния тенис елит. Заемащият 34-ата позиция в класацията на АТP българин не успя да запише третия си успех срещу състезател от Топ 10 на света. Досегашните два са срещу Томаш Бердих (Чехия) на "Мастърс"-а в Маями през 2012 г. и Янко Типсаревич (Сърбия) преди броени дни отново в Монте Карло. Димитров пропусна да прекъсне впечатляващата серия на Надал в турнира. С днешната си победа световният номер 5 регистрира 45-ата си последователна победа в турнира и върви с големи крачки към рекордната девета поредна титла от изданието. Съперник на седемкратния шампион от "Ролан Гарос" на 1/2-финалите ще бъде поставеният под номер 6 в схемата Жо-Вилфред Цонга (Франция), който елиминира по-рано днес Станислас Вавринка (Швейцария) с 2:6, 6:3, 6:4.Григор взе подаването си без проблеми в началото на мача, но съперникът му отговори със сервис гейм на нула за 1:1. В третия гейм 26-годишният испанец стигна до точка за пробив и бе улеснен максимално от форхенд в аут на Димитров. Българинът направи нова непредизвикана грешка от форхенд при 1:2 и Краля на клея спечели отново на нула подаването си за 3:1. В петия гейм Надал стигна до два брейкпойнта и въпреки че пропусна единия, след това първата ни ракета прати форхенд в мрежата и загуби сервис гейма си за 1:4. Григор демонстрира класа в защита при продължителните разигравания в шестия гейм. Освен това той се представи чудесно и при излизане на мрежата след къса топка на Рафа. След великолепен минаващ удар българинът стигна до три възможности за пробив и въпреки че не се възползва от първите две, при третата не сбърка и проби за 2:4. За жалост обаче юношеският шампион от "Уимбълдън" и US Open през 2008 година не успя да запази този устрем в играта си, форхендът отново го предаде и се пропука в следващото си подаване. Краят на сета дойде при 6:2 след 31 минути игра и безпроблемно спечелен сервис гейм от осемкратния шампион в турнира Надал.Във втората част Григор сякаш намери ритъма си, докато испанецът увеличи значително броя на непредизвиканите си грешки и това логично оказа влияние върху резултата. Заемащият 34-ото място в световната ранглиста българин спечели на нула с два аса първия си сервис гейм във втората част. Димитров не даде точка на опонента си и при подаването си за 2:1. Впечатление в този сет направиха няколкото страхотни излизания на хасковлията на мрежата, които бяха неспасяеми за бившия номер 1 в света. Григор осъществи пробив при втората си възможност за 4:2, а Надал все по-трудно намираше начин да се противопостави на агресивната игра на българина. Това статукво се запази и при последвалия сервис гейм на Надал за оставане в сета. Той поведе с 40:0, но Димитров го притисна до стената, изравни резултата и стигна до три точки за изравняване на сетовете. Въпреки че не се възползва от първите два сетбола, при третия Григор реализира пробива и взе частта с 6:2.Първата ни ракета започна стабилно решаващия трети сет, като спечели на нула сервис геймовете си за 3:2 и 4:3. Въпреки че сякаш получи схващане на левия крак, Григор не отстъпваше на именития си съперник при продължителните разигравания от основната линия. Все пак Надал първи стигна до точка за пробив в третата част, като това се случи в деветия гейм. Първият брейкпойнт бе отразен от Димитров, но при втория българинът прати топката в мрежата и изпусна подаването си за 4:5. Григор спаси един мачбол с великолепен форхенд по правата, но Надал не сгреши при втория си шанс и с ас сложи край на спора при 6:4. Това бе втори официален мач между испанеца и Григор Димитров. Първият бе през 2009 година на 1/8-финалите на турнира на твърда настилка в Ротердам. Тогава испанецът спечели със 7:5, 3:6, 6:2.Българинът остави в статистиката 8 аса и 28 печеливши удара. Той завърши сблъсъка с 2 двойни и 39 непредизвикани грешки. Надал се отчете с 2 директни точки от сервис, 18 уинъра и 36 непредизвикани грешки. Испанецът не направи двойна грешка в целия мач.