Шалке доближи Байерн до титла през март (видео)

Шалке 04 спечели жизненоважния дуел с Байер (Леверкузен), тръгвайки си от "БайАрена" с трите точки след успех с 2:1 в късния съботен мач от 21-ия кръг на Бундеслигата. Четвъртата поредна победа за "кралскосините" беше още по-ценна, защото дойде срещу пряк конкурент за призово класиране. Така тимът на Йенс Келер продължава да бъде четвърти, но вече е само на 3 точки от "аспирините", които са втори. Най-щастливи от всичко обаче са в Байерн (Мюнхен), където вече имат 16 точки аванс на върха, а до края остават 13 кръга. Сметките показват, че за да изпуснат титлата, баварците би трябвало да не спечелят поне шест мача до края, което изглежда невъзможно. Теоретично на Пептийм са нужни 8 победи, ако съперниците не грешат никъде. До средата на март обаче шампионите ще са изиграли срещите си и с Леверкузен, и с Шалке, при това в Мюнхен, което е много вероятно да ги направи първенци рекордно рано. През миналия сезон Байерн завоюва Салатиерата шест кръга преди края, но сега е напът да го стори още по-рано.Леон Горетцка (28') и Клаас Ян Хунтелаар (74') бяха точни за Шалке, а защитникът на тима Фелипе Сантана си заби автогол (66').Загубата за Леверкузен е едва втора у дома от началото на шампионата в Германия, но там във вторник предстои доста сериозен тест срещу Пари Сен Жермен в сблъсък от Шампионската лига. Отборът на Сами Хюпия може да проклина малшанса си, защото заслужаваше поне точка. Гостите от Гелзенкирхен поведоха в 28-ата минута в момент, в който домакините играеха по-добре. Наивна грешка на Ларс Бендер обаче позволи на Леон Горетцка да излезе сам срещу Бернд Лено и ефектно да го прехвърли за 0:1. Преди това попадение на Гонсало Кастро за Байер беше правилно отменено заради засада. Близо до гола пък беше и Себастиан Бьониш, чийто удар с глава след летящ плонж мина близо до гредата.Отборът на Шалке предостави инициативата на своя съперник и чакаше възможности за контраатака. В 51-ата минута малко не достигна на Джеферсън Фарфан да направи 2:0 за своите след добро изпълнение на пряк-свободен удар. В 66-ата минута "аспирините" за пореден път застрашиха вратата на съперника, но от самата голлиния Фелипе Сантана изчисти в корнер с глава. Бразилецът обаче си нямаше идея какво предстои да се случи секунди по-късно. Последва центриране от ъгловия удар и топката се отклони в тялото му, след което влетя под гредата за 1:1. И докато в тази ситуация късметът беше на страната на домакините, то малко по-късно съдбата избра Шалке за победител. В 72-ата минута Кастро излезе сам срещу вратаря Ралф Феерман, но стреля в аут. В ответната атака се стигна до нарушение в половината на Байер. Фарфан центрира и Ян Хунтелаар ювелирно, с гръб към мрежата, насочи кълбото в долния ъгъл на Лено - 2:1 за гостите. Прекрасно изпълнение, което даде нов аванс на гостуващия тим.До края се игра в полето на "сините", но шансът обърна гръб на Байер. В 90-ата минута първо Феерман спаси своите с изключителна намеса след топовен шут на Симон Ролфес, а веднага след това Йомер Топрак уцели страничната греда. Поражението е четвърто за Леверкузен в последните шест кръга, с което тимът окончателно се отказа да преследва Байерн. Голямата битка до края ще бъде Шалке, Байер и Борусия (Дортмунд), които са разделени в рамките на 3 точки.СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕ