Как щях да спя, ако бях фалирал ЦСКА?

Нека не търсим проблемите във федерации и в спортното министерство, а в клубовете, казва старши треньорът и президент на волейболния клуб на ЦСКА

АЛЕКСАНДЪР ПОПОВ е роден на 9 юни 1972 г. в София, в семейството на учени химици. Започва спортната си кариера като състезател по лека атлетика, като юноша е шампион на България в спринта на 60 м и на скок дължина. Тренира волейбол от 1983 г. в школата на ЦСКА под ръководството на Стефан Христов. Прави дебюта си за мъжкия тим през 1989 г. под ръководството на треньора Иван Сеферинов. Пет пъти е шампион на България (1989, 1990, 1993, 1994, 1995 г.) и 4 пъти носител на Купата на България (1990, 1991, 1992, 1993 г.), с ЦСКА е участник във финалната четворка на КЕШ. На 23-годишна възраст се отказва от активна състезателна дейност след редица травми. Назначен е за треньор на юношите старша възраст на ЦСКА, впоследствие застава начело на мъжете на "Славия" (1996-1997), като поставя рекорд за най-млад треньор в историята на мъжкия волейбол у нас. От 1998 г. се завръща при "червените", където и до днес е старши треньор. Извежда ги до три титли (2008, 2010, 2011 г.), 4 Купи на България (2002, 2009, 2010, 2011 г.), до 1/8-финал в Шампионската лига срещу полския "Асеко Ресовия" Жешув през 2010 (1:3, 0:3) и до полуфинал за Купата на ЦЕВ през 2011 срещу друг полски тим - "ЗАКСА Кенджежин-Козле" (3:0, 0:3, 12:15 в "златния гейм"). От 2011 г. е и президент на ЦСКА, след като основният спонсор Георги Георгиев няма възможността да продължи издръжката на клуба и оставя акциите на Попов, с което започва и финансовата криза в армейския волейбол. От януари 2003 до юни 2004 г. успоредно е помощник-треньор на сърбина Милорад Киац в мъжкия национален отбор. Женен е за бившата волейболистка Елица Никодимова, също дългогодишна волейболистка на ЦСКА и дъщеря на "червената" футболна легенда Аспарух Никодимов. Имат 2 деца - Диана и Габриела.

"Може да нямаме спонсори, да сме с финансови проблеми, но имаме две неща, които никой не може да ни отнеме - история и фенове. Няма как да се провалим!" "Това е проблемът на България - много приказки без грам покритие"

 

- Г-н Попов, ЦСКА изпрати 2013-а като една от най-трудните години в историята си. Съмнявахте ли се, че кампанията "100 сърца за ЦСКА" може да не пожъне очаквания успех и клубът да фалира?

- Нямаше как кампанията да се провали, защото ние сме ЦСКА и имаме достатъчно много фенове в България. В зародиша на идеята е точно това - може да нямаме спонсори, да сме с финансови проблеми, но имаме две неща, които никой не може да ни отнеме - история и фенове. Няма как да се провалим!

- Как всъщност се зароди тази идея?

- След 2 години на финансови трусове, след хиляди срещи за финансиране, където все удряхме на камък, единственото, което можехме да направим, е да тръгнем по собствен път. Мисля, че го намерихме - със собствени сили да се справяме в това тежко време, в което живеем. С няколко продукта успяхме почти 2 години да оцеляваме, което, от една страна, е жалко, но, от друга - показваме на България, че имаме общност и че най-лесно е да кажеш "Нямам", да вдигнеш ръце и да се предадеш. Друго е да се бориш!

- Колко средства акумулира клубът от старта на кампанията през ноември 2012 г. досега? - Трябва да бягаме от конкретни цифри, но достатъчно, че да завършим миналия сезон и да продължим да се състезаваме до този момент. Целта на събирането на пари не е да плащаме заплати, които са мираж, а да имаме средства за спортната дейност, т.е. да ходим на състезания, да поддържаме някакъв статус в залата.

- Колко фенове закупиха карта "100 сърца за ЦСКА", даваща право на отстъпки в редица търговски обекти? - Нямам точната бройка, но може би надвишават 500 души.

- Картата е валидна до 5 януари 2015 г. Имате ли вече идеи за нови инициативи? - Да, вече сме започнали. Под мотото на кампанията "100 сърца за ЦСКА" ще правим много инициативи. Сред тях са както картата, така и артистичният календар на женския тим, продажбата на други фен артикули, едно подбрано и много хубаво вино от известна винарна, имаме за през лятото още една идея и ако я реализираме, ще е голям успех.

- На благотворителния търг през декември фракцията "Офанзива" плати 5000 лв. за шампионската купа от 2010 г., а преди дербито с "Левски" ви върна трофея. Очаквахте ли подобен жест? - Естествено, че не съм очаквал подобен жест, но е разбираем, защото от няколко години те са не седмият играч, както е тривиално да се казва, а са в основната шестица на ЦСКА. Благодарение на тяхната подкрепа, на тяхната любов много от състезателите намират смисъл да продължат да играят.

- Казахте, че с парите ще бъде направен ремонт на залата? - Вече ремонтираме съблекалните, надявам се съвсем скоро - до месец-два, да ви поканим да ги видите.

- Най-онеправдан ли е от клубовете с марка "ЦСКА" волейболният? - От клубовете в ОСК "ЦСКА 1948" - не, защото всички сме в неравностойно положение спрямо останалите конкуренти в България, нямам предвид само "Левски" и другите столични отбори, а особено провинциалните, където материалната база е осигурена от общините. Ние, в ОСК "ЦСКА", където имаме шампиони в най-различни спортове, призьори на световни и европейски първенства, сме поставени в по-лошо състояние от провинциалните отбори. Кой има съмнение, че в ЦСКА се раждат шампиони? Ако не са при нас, ще са в "Левски", ако ли не - някъде в провинцията. Но как е възможно такъв геноцид на спорта? Защото повечето акценти в журналистическите питания, анализи и т.н. са работата на федерациите, работата на спортното министерство, а жестоката истина е, че нещата се случват в клубовете. Там, в клубовете, в т.ч. и в нашия, нещата не са добре, не само по отношение на финансирането, което е частен проблем, а и по отношение на базата. Как без база да изграждаме шампиони? Съвсем скоро, вероятно повечето хора помнят, имахме проблем със залата, в която се подвизава нашата ДЮШ - 200 деца тренират в съоръжение, което искаха да съборят. Е, добре, съборете и построете ново! А ако не построите, какво да правим? Да кажем на тези деца и родителите им "Довиждане, бяхме дотук"?! Понеже нямаме такъв морал, понеже сме биткаджии, няма да позволим такова нещо, каквото и да ни коства! Ще се борим докрай!

- Какъв е бюджетът на клуба? - Той е виртуален (усмихва се). Изразходвам толкова пари, колкото имам. М.г. мъжкият отбор ни струваше 50 000 лв.

- Защо тогава не фалирахте отбора и не започнахте "на чисто", каквато идея имаше за футболния ЦСКА? - Видни икономисти ми предлагаха този вариант. И аз им отговарях по следния категоричен начин: "Акциите са в мен, подарявам ви ги, вие ги фалирайте". Няма да спя спокойно, ако по мое време ЦСКА бъде фалиран, дори и с добра цел. Плюс това, не е честно към всички, които по този начин ще бъдат излъгани!

- Колко време вие и останалите служители бяхте без заплати? - Има малка разлика, мога да говоря в личен план. Най-вероятно от около 40 месеца не съм взимал заплата. Но това не е тема за гордост.

- Тогава какво ви мотивира да продължавате? - Имаме кауза - да оправим положението в ЦСКА! Странно ли ви звучи? Да, странно звучи, но това е истината! Имах предложение преди 2 години, когато постигнахме сериозни успехи и бяхме популярни в цяла Европа, срещу 700 000 лв. да бъда треньор в чужбина. И не го приех с една-единствена цел - не защото съм луд и ненормален, наистина искам това, което приказвам, да се случи. А не да бъда поредният фишекчия, който говори и после се спасява единично. Това е проблемът на България - много приказки без грам покритие.

- С кой мач начело на "червените" се гордеете най-много? - Няма такъв, няма. Следващият. Миналият. Статистиките са за феновете и журналистите. Наистина има важни мачове, но такива могат да бъдат определяни всяка година. Не мога да сравнявам победата в Самоков срещу руския "Зенит" Казан - най-добрия европейски отбор, с успех над "Левски". Важна е всяка победа, по този начин възпитавам моите момчета.

- В настоящия шампионат досега имате 13 победи и 9 загуби. Имате ли конкретни цели предвид младостта на отбора? - Целите са ясни - да продължим да се състезаваме, защото ходим по много тънък лед, а под него не е плитка вода, а много дълбока. Щом в тази обстановка имаме състезатели, значи са достатъчно мотивирани, знаят къде се намират. А щом знаят къде са - в ЦСКА, знаят, че там не се признава друго място, освен първото. Но докато не бъдем готови да го атакуваме, ще имаме друга задача - да оцеляваме.

- Срещу "Пирин" Разлог извадихте отбора в третия гейм заради претенции към съдийството и бяхте глобен 4000 лв. Усещате ли тенденциозно отношение към ЦСКА? - По принцип нямам впечатления съдиите да свирят тенденциозно против ЦСКА. В конкретния случай, след разигралите се грозни сцени, изглежда сякаш сме единствените виновници - имаме глоба и последващи действия от страна на комисиите. За да съм сигурен, че няма тенденция, трябва да изчакам и последната инстанция - Апелативната комисия, за да видим само ние ли сме виновни или и други лица. Ако има - досега не са получили никакво наказание. Искам да видя решение, в която да се прецени целия мач - съдии, дежурни делегати, отговорни лица и т.н., не само ситуацията с последната точка. Имаме доказателства, че вината е обща. Направили сме клип, на който показваме нашите претенции спрямо съдията.

- Бихте ли прибягнал пак до изваждане, ако се стигне до подобна ситуация? - Надявам се в бъдеще да се взимат такива решения, които да не ни карат да прибягваме до подобни крути мерки.

- Виждате ли сред младите "армейци" бъдещи национали? - Да! В интерес на истината, това е хубаво нещо, което успяхме да постигнем в последните години - гордостта на клуба - школата, продължава да функционира във всички възрастови групи. В годините, в които имахме добро финансиране, научихме едно-две поколения на добър волейбол, в момента те захранват мъжкия и женския тим. Без тях не само щяхме да фалираме, а просто да приключим. Защото в момента 90% от състезателите на ЦСКА са от ДЮШ, което автоматично означава по-евтини състезатели. Разбира се, този процес трябва да бъде спрян. Затова работим тези хора да бъдат възнаградени.

- От 16 години водите ЦСКА, защо нито веднъж не се съгласихте да поемете националния отбор, вероятно са ви канили доста пъти? - За да се правят анализи, трябва да има фактология, а тя е следната: да, от 16 години съм в ЦСКА, от същото време президент на БФВолейбол е инж. Данчо Лазаров, който беше и президент на "Левски". Това автоматично отрязваше донякъде шансовете на ЦСКА, тук няма никаква интрига и лицемерие, просто така функционира светът. През 2003 г. бях поканен да стана помощник при мъжките национали, парадокс бе, че старшията водеше и "Левски"...

- Милорад Киац... - Да, 2 години работихме много добре и когато федерацията го уволни, реших да направя единственото правилно нещо - да напусна заедно с него, въпреки че бях поканен да остана и оттам просто... Разбирам и федерацията - когато веднъж откажеш, как да те поканят втори път?

- Контузия е сложила преждевременен край на кариерата ви като състезател, когато сте бил едва на 23 г. Трудно ли го приехте? - По принцип съм спортист по душа - всеки ден тичам, въпреки че съм се отказвал от спортуване. Когато тичам, на следващия ден искам да съм дори със секунда по-бърз. Наистина, така мечтите на едно младо момче, което на всичкото отгоре е било определяно като талантлив юноша, спират. Но смятам, че го преодолях много бързо, просто амбициите ми се прехвърлиха в друго поприще.

- Замислял ли сте се с какво щяхте да се занимавате, ако не беше волейболът? - Разбира се, защото моето семейство няма нищо общо със спорта. Баща ми е академик - химик, майка ми също е химик. Ако не беше спортът, животът вероятно щеше да ме накара да се занимавам с наука. Със сигурност семейството щеше да ми даде правилен път в живота, но много съм горд с тях, че не се намесиха, когато тръгнах по този, който аз избрах. Това е демократичност.

- Имате ли мото? - Много обичам планината. Ако имам любовница - това е Рила. Харесвам това изречение, в този стил да кажем: "Колкото по-стръмно - толкова по-добре".

- България завърши 4 поредни пъти на четвърто място на големи форуми. Можем ли да се надяваме на медал от Световната лига и Световното първенство през т.г.? - Нищо, че се занимавам с волейбол професионално, реална оценка трябва да дават само хората, които познават работата вътре в националния отбор. Ние познаваме единствено само състезателите, и то не в тренировъчния процес. Само треньорът, хората от федерацията и тези, които са близко до отбора, могат да имат точен анализ на ситуацията. При отказването на Матей Казийзски всички отстрани казахме, че този отбор няма никакъв шанс на Олимпиадата, а завършихме четвърти. Сега всички казват, че това четвърто място е най-малкото... Дали е така - времето ще покаже.

 Мони ГЕОРГИЕВ, cskavolley.org

КАДРИ от КАЛЕНДАРА на ЦСКА - ТУК!!!

cskavolley.org

 

Още от Волейбол

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти