Арсенал се позабавлява с Астън Вила за рекордна Купа на Англия (видео)

Арсенал се превърна в най-успешния отбор в турнира за Купата на Англия, след като днес победи с 4:0 Астън Вила на "Уембли" и спечели трофея за втора поредна година и общо за 12-и път в своята история. Така "топчиите" изпревариха Манчестър Юнайтед, който има 11 купи от най-старата футболна надпревара. Превъзходството на лондончани бе тотално и головете на Тио Уолкот (40'), Алексис Санчес (50'), Пер Мертезакер (62') и Оливие Жиру (90') бяха най-малкото, с което си тръгнаха бирмингамци, които пропуснаха възможността да спечелят Купата на Англия за осми път и да играят в Лига Европа. Вместо тях във втория по сила турнир ще участва седмия в крайното класиране на Премиър лийг - Саутхамптън.   Войчех Шчесни започна на вратата на лондончани, а Тио Уолкот, който през миналата седмица отбеляза хеттрик, бе на върха на атаката. Джак Уилшир и Оливие Жиру оставанаха на скамейката за началото, но се появиха в заключителните минути. Шей Гивън стартира за Вила 17 години след предишната си поява във финал за ФА Къп - тогава с екипа на Нюкасъл. Тинейджърът Джак Грилиш запази титулярното си място, а Кристиан Бентеке водеше атаката на бирмингамци, като според мнозина това бе и последния му мач с екипа на Астън Вила."Топчиите" започнаха по-агресивно и Алексис Санчес и Косиелни поставиха под напрежение отбраната на Вила. В 15-ата минута Гивън спаси сигурен гол във вратата си, след като изби с една ръка точен удар с глава на Косиелни. Малко след това Рамзи засече отблизо подаване на Белерин, който проби добре отдясно, но топката премина встрани. Уелсецът пропусна нова чудесна възможност в 20-ата минута, когато след грешка в отбраната на бирмингамци получи топката в наказателното поле, но стреля над вратата. Четири минути след това Уолкот не успя да се разпише от границата на малкото наказателно поле, след като Ричардсън блокира изстрела му от въздуха. В 40-ата минута обаче именно английският национал откри резултата. Монреал центрира отляво, Алексис свали с глава, а Тио Уолкот с прострелен шут прати топката в далечния ъгъл - 1:0.  Пет минути след подновяването на играта Алексис Санчес покачи на 2:0 след много техничен и силен удар от близо 25 метра. Топката рикошира в напречната греда и влезе във вратата на Гивън за втори път. В 56-ата минута чилиецът вкара отново, но попадението правилно бе отменено заради засада на Уолкот преди това. Пер Мертезакер направи преднината на Арсенал класическа в 62-ата минута, когато засече с глава центриране на Санти Касорла от корнер.Десет минути преди края бирмингамци претендираха за дузпа за нарушение на Коклен срещу Агбонлахор. Играта на дефанзивния халф не бе чиста, но нарушението по-скоро бе извън наказателното поле. Джон Мос обаче така и не даде никакъв сигнал и играта продължи. Малко по-късно и Грилиш претендираше за нарушение срещу него в наказателното поле, но отново нямаше реакция от страна на рефера. В добавеното време Жиру, който се появи като резерва, оформи крайното 4:0, след като засече по техничен начин центриране отдясно на Окслейд-Чембърлейн.Така Арсенал записа трета победа от три мача срещу Астън Вила през този сезон, като общата голова разлика от тези сблъсъци е 12:0 в полза на лондончани. АРСЕНАЛ - АСТЪН ВИЛА 4:0 1:0 Уолкот (40')2:0 Санчес (50')3:0 Мертезакер (62') 4:0 Жиру (93')Арсенал (4-2-3-1): Войчех Шчесни; Ектор Белерин, Пер Мертезакер, Лоран Косиелни, Начо Монреал; Франсис Коклен, Сантиаго Касорла; Аарън Рамзи, Месут Йозил (77'-Уилшир), Алексис Санчес (89'-Окслейд-Чембърлейн); Тио Уолкот (77'-Жиру)Астън Вила (4-2-3-1): Шей Гивън; Алън Хътън, Рон Влаар, Джорс Окоре, Киърън Ричардсън (68'-Бакуна); Ашли Уестууд (71'-Санчес), Фабиан Делф; Том Клевърли, Джак Грилиш, Шарл Нзогбия (52'-Агбонлахор); Кристиан Бентеке Съдия: Джон Мос Стадион "Уембли", 89 283 зрители СТАТИСТИКА И РАЗВОЯТ МИНУТА ПО МИНУТА ТУК!ГАЛЕРИЯ ОТ ФИНАЛА ТУК!