Григор Димитров мина през деветте кръга на Ада, но оцеля (видео + галерия)

Първата ракета на България Григор Димитров започна с изключително трудна победа участието си на "Мастърс" турнира в Индиън Уелс. Поставеният под номер 11 в основната схема българин се включи директно от втория кръг и елиминира представителя на Австралия Ник Кирьос със 7:6(2), 3:6, 7:6(4) след повече от два часа игра. Григор беше на гейм от отпадането, след като допусна пробив при 4:4 в третия сет, но точно тогава съперникът му се контузи и до края на двубоя не можеше да се придвижва добре по корта. Това позволи на Димитров веднага да върне пробива, а в тайбрека неговите нерви се оказаха по-здрави и той се наложи със 7:4.До днес Димитров и Кирьос не се бяха срещали в официален мач. Победата осигури на българина 31 670 долара от наградния фонд, както и 45 точки за световната ранглиста. В третия кръг пък негов съперник  ще бъде Томи Робредо или Андрей Голубьов. При успех, Димитров за първи път ще постигне две поредни победи в Индиън Уелс. За пореден път Григор Димитров демонстрира двете си лица. На няколко пъти той вдигна публиката на крака с брилянтни отигравания в трудни ситуации, но не липсваха и детинските грешки, които бяха на път да го лишат от победата. Най-необяснимият пропуск на хасковлията беше негов удар в мрежата при паднал съперник и опразнен корт. С тази точка българинът загуби подаването си и изостана с 4:5 в третия сет, но контузията, която Кирьос получи при падането си, помогна на Григор все пак да обърне нещата в своя полза.Първият сет премина при пълна доминация на сервиращите, като нито един от тях не успя дори да стигне до пробив. Началният удар беше основното оръжие на Кирьос и 19-годишният австралиец се осланяше изцяло на него. Димитров също сервираше добре и сравнително лесно печелеше геймовете си.    Всичко това доведе до тайбрек, който се оказа успешен за първата българска ракета. Димитров направи минипробив за 2:1, след което не изпусна инициативата. Грешка на Кирьос от бекхенд направи резултата 2:6, а Гришо се възползва още от първата си възможност, за да затвори сета.Първият пробив в мача дойде едва в осмия гейм на втория сет и той беше в полза на Кирьос. Австралиецът спечели изпълненото с грешни отигравания подаване на Димитров и задържа аванса си на собствен сервис, печелейки втората част с 6:3. Григор явно бе твърде разочарован от себе си и на старта на третия сет трябваше да спасява две точки за пробив. Благодарение на добре пласирания си сервис той се справи с тежката ситуация, но и при следващите си подавания продължи да има проблеми с напористия австралиец. При 2:2 Димитров отново беше опрян до стената, но с прекрасно воле на мрежата елиминира опасността.Всеки следващ гейм на българина ставаше по-труден. При 4:4 Кирьос се добра до два брейкпойнта и реализира още първия от тях, което всъщност беше огромен подарък от страна на Димитров. Въпреки че видя, че съперникът му се подхлъзва и пада, Гришо направи немислимото и заби топката в мрежата, вместо просто да я прехвърли. Също толкова изненадващо Кирьос не пожела медицински таймаут и веднага сервира за мача. Точно тук обаче първият му сервис спря да влиза и се стигна до 15:40. Този път Григор не рискува, влезе в разиграване и дочака още една грешка на съперника си, за да върне пробива. Двамата си размениха по още един гейм и победителят трябваше да бъде определен след тайбрек. В него перфектен ретур на Григор при 3:3 точки му донесе решителния минипробив. Кирьос спаси първия мачбол, но в следващото разиграване прати топката в аут и Димитров вдигна победносно ръце.Ако Григор преодолее и следващия кръг, той ще си осигури 59 хиляди долара и 90 точки за световната ранглиста. Дори и да отпадне, българинът няма да загуби точки, защото през миналата година отстъпи в същата фаза на Ернест Гулбис.ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА