Пак съдийска помощ, Барса громи за исторически рекорд (видео + галерия)

Отборът на Барселона разби с 4:0 Бетис в среща от междинния 17-и кръг на Примера дивисион, играна пред малко над 83 хиляди зрители на "Камп Ноу". Всичко обаче започна с много съмнителна дузпа в 30-ата минута, свирена срещу Лионел Меси, при която Неймар стреля в гредата, Хайко Вестерман си отбеляза автогол за добавка, а съдията не видя, че германецът е фаулиран. Лионел Меси ознаменува своя мач номер 500 за каталунците с гол в 33-ата минута, а Луис Суарес (46 и 83) добави още две попадения за головата фиеста. В крайна сметка Барселона би върховото постижение на Реал Мадрид (178), завършвайки календарната година със 180 гола във всички турнири, абсолютен рекорд за испански тим. Луис Енрике не изневери на избора си в нападение, залагайки на звездното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Томас Вермален партнира на Хавиер Масчерано в центъра на защитата, а Сержи Роберто замени Андрес Иниеста. Преди началото на мача публиката видя и петте купи, спечелени през годината, като благодарение на последната на "синьо-червената" фланелка има пришивка на световен шампион. Въпреки че имаше шпалир и поздрави между съперниците преди началото, срещата започна много нервно, а и без положения. По-малко от 120 секунди след първия сигнал Неймар беше сритан и малко по-късно си го върна с удар в лицето, останал незабелязан от съдията. Реферът Виканди Гаридо не санкционира и двете провинения. Каталунският тим не успяваше да наложи натиск и логично липсваха положения пред вратата на Антонио Адан.  В 11-ата минута Сержи Роберто спечели много терен през центъра при контраатака, но Меси сбърка паса. Гостите придобиха самочувствие и нападаха все по-често. В 23-ата минута Даниел Алвеш загуби топката, Дани Себайос напредна до малкото наказателно, където бразилецът поправи грешката си. Минута по-рано Меси стреля покрай гредата от 26-метров фал. В 25-ата Лео хвърли великолепен далечен пас към Суарес, той центрира към Неймар, който насочи с глава в ръцете на вратаря.  В 28-ата минута реферът се подведе по тежкия удар, който повали Меси, и отсъди дузпа. Серхио Бускетс центрира в наказателното поле, а Адан изби топката с ръце, а частичка от секундата по-късно събори с тяло аржентинския голаджия, който не беше подготвен за сблъсък. От бялата точка Неймар нацели напречната греда, след което Хайко Вестерман сам насочи топката в мрежата, опитвайки да изпревари Иван Ракитич и Суарес. Повторенията показаха, че има и нарушение срещу германския бранител от страна на хърватина, който реферът също не видя.  Въпреки тежкия удар Меси продължи игра и само три минути след първия гол успя да удвои резултата. Неймар напредна в лявата част на наказателното поле и върна колегиално към Ла Пулга, след което последва насочване отблизо в мрежата - 2:0. Гостите от "Бенито Вийямарин" имаха лошия късмет да загубят и двамата си централни защитници, заменени преди почивката. В 38-ата Меси потърси Суарес, той се вклини отдясно, финтира с тяло Адан, но на празна врата не насочи точно от достатъчно добър за него ъгъл. Секунди след началото на второто полувреме на практика интригата се изпепели след трети гол във вратата на Баломпие. "Зелено-белите" сгрешиха при изнасянето на топката и Серхио Бускетс изведе Суарес сам срещу вратаря, а уругваецът отбеляза с нисък удар в близкия ъгъл - 3:0. Четири минути по-късно номер 9 на Барса нахлу опасно в наказателното поле, но си поведе прекалено дълго.  В 57-ата Луис Енрике пусна в игра Марк Бартра и издърпа Хавиер Масчерано в средата на терена. В 61-ата Неймар не беше достатъчно прецизен при чудесно положение и удари близката греда. В 69-ата Меси шутира от 26 метра, Адан изби, а и гредата му помогна. Още три минути по-късно отново гредата помогна на севилци, за да не се получи красив гол на Алвеш.  В 75-ата пак и пак напречната греда спаси Адан след удар от фал на Меси. В 80-ата Херман Пецейя се озова на отлична позиция след корнер, но не се ориентира добре и насочи извън целта. В 83-ата "лос блаугранас" стигнаха до нов гол след позната комбинация: Меси - Неймар - Суарес. Бразилецът малко случайно асистира много акробатично и Лучо вкара отблизо - 4:0.Барса приключва годината на върха и с мач по-малко. "Синьо-червените" откриват футболната година в Испания с градско дерби срещу Еспаньол в събота. СТАТИСТИКА ОТ МАЧАМИНУТА ПО МИНУТАКЛАСИРАНЕФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧАСнимки: Getty Images/Guliver