Пак съдийска помощ, Барса громи за исторически рекорд (видео + галерия)

Отборът на Барселона разби с 4:0 Бетис в среща от междинния 17-и кръг на Примера дивисион, играна пред малко над 83 хиляди зрители на "Камп Ноу". Всичко обаче започна с много съмнителна дузпа в 30-ата минута, свирена срещу Лионел Меси, при която Неймар стреля в гредата, Хайко Вестерман си отбеляза автогол за добавка, а съдията не видя, че германецът е фаулиран. Лионел Меси ознаменува своя мач номер 500 за каталунците с гол в 33-ата минута, а Луис Суарес (46 и 83) добави още две попадения за головата фиеста. В крайна сметка Барселона би върховото постижение на Реал Мадрид (178), завършвайки календарната година със 180 гола във всички турнири, абсолютен рекорд за испански тим.

Барселона - Бетис Луис Енрике не изневери на избора си в нападение, залагайки на звездното трио Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар. Томас Вермален партнира на Хавиер Масчерано в центъра на защитата, а Сержи Роберто замени Андрес Иниеста. Преди началото на мача публиката видя и петте купи, спечелени през годината, като благодарение на последната на "синьо-червената" фланелка има пришивка на световен шампион.

Барселона - Бетис Въпреки че имаше шпалир и поздрави между съперниците преди началото, срещата започна много нервно, а и без положения. По-малко от 120 секунди след първия сигнал Неймар беше сритан и малко по-късно си го върна с удар в лицето, останал незабелязан от съдията. Реферът Виканди Гаридо не санкционира и двете провинения. Каталунският тим не успяваше да наложи натиск и логично липсваха положения пред вратата на Антонио Адан.

Барселона - Бетис В 11-ата минута Сержи Роберто спечели много терен през центъра при контраатака, но Меси сбърка паса. Гостите придобиха самочувствие и нападаха все по-често. В 23-ата минута Даниел Алвеш загуби топката, Дани Себайос напредна до малкото наказателно, където бразилецът поправи грешката си. Минута по-рано Меси стреля покрай гредата от 26-метров фал. В 25-ата Лео хвърли великолепен далечен пас към Суарес, той центрира към Неймар, който насочи с глава в ръцете на вратаря.

Барселона - Бетис В 28-ата минута реферът се подведе по тежкия удар, който повали Меси, и отсъди дузпа. Серхио Бускетс центрира в наказателното поле, а Адан изби топката с ръце, а частичка от секундата по-късно събори с тяло аржентинския голаджия, който не беше подготвен за сблъсък. От бялата точка Неймар нацели напречната греда, след което Хайко Вестерман сам насочи топката в мрежата, опитвайки да изпревари Иван Ракитич и Суарес. Повторенията показаха, че има и нарушение срещу германския бранител от страна на хърватина, който реферът също не видя.

Барселона - Бетис Въпреки тежкия удар Меси продължи игра и само три минути след първия гол успя да удвои резултата. Неймар напредна в лявата част на наказателното поле и върна колегиално към Ла Пулга, след което последва насочване отблизо в мрежата - 2:0. Гостите от "Бенито Вийямарин" имаха лошия късмет да загубят и двамата си централни защитници, заменени преди почивката. В 38-ата Меси потърси Суарес, той се вклини отдясно, финтира с тяло Адан, но на празна врата не насочи точно от достатъчно добър за него ъгъл.

Барселона - Бетис Секунди след началото на второто полувреме на практика интригата се изпепели след трети гол във вратата на Баломпие. "Зелено-белите" сгрешиха при изнасянето на топката и Серхио Бускетс изведе Суарес сам срещу вратаря, а уругваецът отбеляза с нисък удар в близкия ъгъл - 3:0. Четири минути по-късно номер 9 на Барса нахлу опасно в наказателното поле, но си поведе прекалено дълго.

Барселона - Бетис В 57-ата Луис Енрике пусна в игра Марк Бартра и издърпа Хавиер Масчерано в средата на терена. В 61-ата Неймар не беше достатъчно прецизен при чудесно положение и удари близката греда. В 69-ата Меси шутира от 26 метра, Адан изби, а и гредата му помогна. Още три минути по-късно отново гредата помогна на севилци, за да не се получи красив гол на Алвеш.

Барселона - Бетис В 75-ата пак и пак напречната греда спаси Адан след удар от фал на Меси. В 80-ата Херман Пецейя се озова на отлична позиция след корнер, но не се ориентира добре и насочи извън целта. В 83-ата "лос блаугранас" стигнаха до нов гол след позната комбинация: Меси - Неймар - Суарес. Бразилецът малко случайно асистира много акробатично и Лучо вкара отблизо - 4:0.

Барса приключва годината на върха и с мач по-малко. "Синьо-червените" откриват футболната година в Испания с градско дерби срещу Еспаньол в събота.