Байерн взе и купата, Гуардиола си тръгва с дубъл (видео + галерия)

След титлата в Германия Байерн (Мюнхен) спечели и турнира за Купата на страната, надделявайки над Борусия (Дортмунд) във финала след дузпи с 4:3. В редовното време и продълженията на "Олимпиащадион" в Берлин двата отбора не си отбелязаха голове.При изпълненията от бялата точка Свен Бендер и Сократис пропуснаха за "жълто-черните", докато за мюнхенци неточен беше само Йошуа Кимих. Дъглас Коща заби победната дузпа, с което Байерн записва дубъл. Двата тима почти повториха финала за купата отпреди два сезона, когато пак Байерн спечели, но с 2:0 след продължения. С този двубой Джосеп Гуардиола се сбогува с баварския колос, а на негово място да продължи делото идва Карло Анчелоти. Испанецът напуска със седем трофея на своята сметка, но без успех в най-важния турнир - Шампионската лига.  Това беше последен мач и за капитана на Борусия Матс Хумелс, който от новия сезон ще играе в Байерн. Световният шампион изведе своя отбор с лентата, но получи схващане и в 78-ата минута беше заменен. До този момент той се беше справил със задачите си, като веднъж през второто полувреме спаси сигурен гол след забележителна намеса в краката на Мюлер, който беше излязъл сам срещу вратаря. Изключителен мач изнесе партньорът му в защита Сократис, който показа, че може достойно да замести капитана. При дузпите обаче гръцкият национал сгреши.  Първото полувреме в столицата беше равностойно, но след това Байерн доминираше и пропусна поне няколко чисти положения. Дортмунд изпусна своя шанс за успех още преди продълженията, след като в 85-ата минута Пиер-Емерик Обамеянг не успя да вкара сам срещу вратаря. Пеп не изненада с нищо в игровата си постройка, като разчиташе на Франк Рибери и Дъглас Коща по двете крила да създават опасностите. Йошуа Кимих беше предпочетен като партньор на Жером Боатенг в центъра на отбраната, след като Хавиер Мартинес не попадна в групата заради контузия. Наставникът на Дортмунд Томас Тухел вкара в действие новата си схема с трима централни защитници, която налага от няколко седмици насам. Пиер-Емерик Обамеянг и Марко Ройс действаха като централни нападатели, а зад гърба им дебнеше футболист №1 на сезона в Бундеслигата Хенрих Мхитарян. "Жълто-черните" предпочетоха да затворят фланговете, заради което търсеха атаки към Мануел Нойер през центъра.  Първото полувреме не предложи почти нищо интересно като положения, макар и двата отбора да действаха доста активно. Томас Мюлер застраши Роман Бюрки с топовен изстрел от над 20 метра още в самото начало, но след това опасностите така и не идваха. Едва в 33-ата минута Дъглас Коща успя да се измъкне от опеката на Марсел Шмелцер и да стреля остро, с което принуди вратаря на Борусия да избие в зоната пред него, където Левандовски претендираше за дузпа за задържане от страна на Сократис, но съдията Марко Фритц замълча.В 39-ата минута нервите взеха връх след спречкване между Гонсало Кастро и Рибери, които получиха жълти картони. Футболистът на Байерн може да се чувства за късметлия в тази ситуация, защото рискуваше изгонване, тъй като посегна на съперника без топка.   Отборът от Дортмунд стигна до най-добрата си възможност за гол до момента чак две минути преди почивката, когато Свен Бендер не съумя да засече топката след центриране от корнер.През второто полувреме обаче нещата се промениха и Байерн упражни натиск, натиквайки опонента си в неговата половина. Така в рамките на около 5-6 минути Левандовски пропусна на два пъти да реализира, а веднъж Сократис се намеси точно пред връхлитащия Рибери. Дъглас Коща вече се беше "събудил" и тормозеше Шмелцер, който малко по-късно се контузи и напусна. Дортмунд вече играеше само на контраатака и такава футболистите на Томас Тухел организираха в 57-ата минута, като Ройс изведе Обамеянг, който стреля над гредата. В 63-ата минута отново двамата опитаха да комбинират в опасна близост до Нойер, но този път Боатенг беше заел точното място. Секунди по-късно Томас Мюлер се измъкна от линията на засадата и се устреми към вратата на Борусия, когато Хумелс успя да наруши ритъма му с впечатляващ шпагат. Топката стигна до Левандовски, но той отново не уцели рамката.Всяка атака на Байерн вече беше сериозна опасност за вестфалци и така в 75-ата минута Рибери принуди Роман Бюрки да показва отличен рефлекс, за да запази нулевото равенство. Изненадващо обаче, улисани в предни позиции, играчите на Гуардиола позволиха на Лукаш Пишчек да изведе Обамеянг сам срещу вратаря в 85-ата минута, но ударът на африканеца не намери целта. В продълженията темпото не спадна и в 94-ата минута самоотвержена намеса на резервата Ерик Дурм лиши Левандовски от откриващо резултата попадение. Всичко най-интересно продължи да бъде пред наказателното поле на Дортмунд, където Сократис и неговите съотборници всячески се бореха с играчите в червено. В 103-ата минута обаче "жълто-черните" отново имаха шанс да вкарат при бърза акция, но Мхитарян стреля край гредата. Гуардиола се реши на смяна чак в 108-ата минута, като вкара бързоногия Кингсли Коман, който зае мястото на изтощения и получил травма Рибери, който едва успя да стигне до скамейката от болка. Тази смяна се оказа единствената за Байерн. В 113-ата минута Дейвид Алаба напомни за себе си с бомбен шут, също спасен от Бюрки. Така всичко остана да се реши при дузпите. Там нещата се развиваха отлично за шампионите, тъй като "жълто-черните" пропуснаха два от първите си три изстрела, но след това Кимих също сбърка, за да се наложи след това Коща да носи победата с последния пети изстрел.Байерн и Борусия ще зарадват милионите фенове отново, като дадат началото на следващия сезон в Германия с двубой за Суперкупата на 14 август на "Сигнал Идуна Парк".БАЙЕРН - БОРУСИЯ (Д) 4:3 след дузпи (0:0 след редовното време и продълженията)При дузпите:Кагава (Д) - голВидал (Б) - голСв. Бендер (Д) - пропускЛевандовски (Б) - голСократис (Д) - пропускКимих (Б) - пропускОбамеянг (Д) - голМюлер (Б) - голРойс (Д) - голКоща (Б) - голБАЙЕРН (4-2-3-1): Нойер, Лаам, Кимих, Боатенг, Алаба, Видал, Тиаго, Дъглас, Мюлер, Рибери (108-Коман), ЛевандовскиБОРУСИЯ (Д) (3-4-1-2): Бюрки, Св. Бендер, Сократис, Хумелс (78-Гинтер), Пишчек, Кастро (105-Кагава), Вайгъл, Шмелцер (70-Дурм), Мхитарян, Ройс, ОбамеянгМИНУТА ПО МИНУТАГАЛЕРИЯ