Монтана пропусна да разгроми Литекс и докосва финала

Отборът на Монтана победи с 2:0 Литекс в първи полуфинален мач за Купата на България. И двете попадения бяха дело на Сергей Георгиев - по едно във всяко от полувремената. Домакините спечелиха напълно заслужено, а успехът можеше и да е и още по-изразителен, след като на няколко пъти стражът на ловчанлии Александър Конов спаси вратата. Веднъж и гредата помогна гостите. Играчите на Любо Пенев пък не показаха почти нищо опасно пред вратата на съперника и създадоха само едно чисто положение преди Ивайло Василев, което дойде едва в продължението на мача.След равностойно начало на срещата резултатът бе открит от домакините при първата по-опасна атака. В 22-ата минута Иван Стоянов надбяга Красимир Станоев по лявото крило, стигна до аутлинията и след пас успоредно на голлинията намери нахлуващия Георгиев, който на празна врата се разписа. В 30-ата минута Монтана можеше да удвои преднината си. При едно меко центриране на Йордан Тодоров, Иван Коконов не успя да намери рамката на вратата и ударът му с десния крак от малкото наказателно поле мина над гредата. Буквално в последните секунди на първата част домакините отново бяха близо до гол. При едно изпълнение на фаул Станислав Генчев стреля точно, но Конов парира удара.В началото на втората част домакините пак бяха много близо до второ попадение. Петър Атанасов остана сам срещу вратаря и се опита да лъже Конов. Стражът обаче успя да избие топката от краката на нападателя и така спаси ловчанлии. Няколко минути по-късно отново Атанасов бе на косъм от гола, след като отново се озова сам срещу вратаря, но Конов отново бе на мястото си. В следващата атака пък и гредата помогна на Литекс. При удар на Коконов топката срещна левия страничен стълб.В крайна сметка логичното се случи в 70-ата минута и Монтана стигна до втори гол. При едно центриране от корнер Георгиев удвои с точен удар с глава. До края на мача Литекс наложи териториален натиск, който обаче не доведе до почти нищо. Едва в даденото от съдията продължение дойде единственото опасно положение пред вратата на Монтана. Резервата Милчо Ангелов се озова на позиция в наказателното поле и стреля добре, но вратарят Василев с плонж изби. По този начин Монтана взе много добър аванс преди реванша в Ловеч на 21 април. Наставникът на Монтана Емил Велев показа за пореден път, че знае как да провежда успешно мачове за Купата и е близо до нов финал в кариерата си. Литекс пък ще трябва значително да подобри играта си, ако иска да има шансове за класиране в последния мач в надпреварата.МОНТАНА - ЛИТЕКС 2:01:0 Георгиев (22)2:0 Георгиев (70)МОНТАНА (4-2-3-1): Василев - Хубчев, Мурадов, Ас. Георгиев, Й. Тодоров - Ст. Генчев, Боне - Коконов, Ив. Стоянов (80- Еженави), Георгиев (87- Минчев), АтанасовЛИТЕКС (4-2-3-1): Конов - Недялков, Цветков, Станоев, Горанов, Малинов, Колев (57- Бумал), Руменов (46- Георгиев), Арсенио, Десподов, Г. Минчев (74- Ангелов)СТАДИОН: "Огоста", МонтанаСЪДИЯ: Ивайло СтояновСнимка: Sportal.bg