Монтана пропусна да разгроми Литекс и докосва финала

Отборът на Монтана победи с 2:0 Литекс в първи полуфинален мач за Купата на България. И двете попадения бяха дело на Сергей Георгиев - по едно във всяко от полувремената. Домакините спечелиха напълно заслужено, а успехът можеше и да е и още по-изразителен, след като на няколко пъти стражът на ловчанлии Александър Конов спаси вратата. Веднъж и гредата помогна гостите. Играчите на Любо Пенев пък не показаха почти нищо опасно пред вратата на съперника и създадоха само едно чисто положение преди Ивайло Василев, което дойде едва в продължението на мача.

След равностойно начало на срещата резултатът бе открит от домакините при първата по-опасна атака. В 22-ата минута Иван Стоянов надбяга Красимир Станоев по лявото крило, стигна до аутлинията и след пас успоредно на голлинията намери нахлуващия Георгиев, който на празна врата се разписа. В 30-ата минута Монтана можеше да удвои преднината си. При едно меко центриране на Йордан Тодоров, Иван Коконов не успя да намери рамката на вратата и ударът му с десния крак от малкото наказателно поле мина над гредата. Буквално в последните секунди на първата част домакините отново бяха близо до гол. При едно изпълнение на фаул Станислав Генчев стреля точно, но Конов парира удара.

В началото на втората част домакините пак бяха много близо до второ попадение. Петър Атанасов остана сам срещу вратаря и се опита да лъже Конов. Стражът обаче успя да избие топката от краката на нападателя и така спаси ловчанлии. Няколко минути по-късно отново Атанасов бе на косъм от гола, след като отново се озова сам срещу вратаря, но Конов отново бе на мястото си. В следващата атака пък и гредата помогна на Литекс. При удар на Коконов топката срещна левия страничен стълб.

В крайна сметка логичното се случи в 70-ата минута и Монтана стигна до втори гол. При едно центриране от корнер Георгиев удвои с точен удар с глава. До края на мача Литекс наложи териториален натиск, който обаче не доведе до почти нищо. Едва в даденото от съдията продължение дойде единственото опасно положение пред вратата на Монтана. Резервата Милчо Ангелов се озова на позиция в наказателното поле и стреля добре, но вратарят Василев с плонж изби.

По този начин Монтана взе много добър аванс преди реванша в Ловеч на 21 април. Наставникът на Монтана Емил Велев показа за пореден път, че знае как да провежда успешно мачове за Купата и е близо до нов финал в кариерата си. Литекс пък ще трябва значително да подобри играта си, ако иска да има шансове за класиране в последния мач в надпреварата.

МОНТАНА - ЛИТЕКС 2:0
1:0 Георгиев (22)
2:0 Георгиев (70)

МОНТАНА (4-2-3-1): Василев - Хубчев, Мурадов, Ас. Георгиев, Й. Тодоров - Ст. Генчев, Боне - Коконов, Ив. Стоянов (80- Еженави), Георгиев (87- Минчев), Атанасов

ЛИТЕКС (4-2-3-1): Конов - Недялков, Цветков, Станоев, Горанов, Малинов, Колев (57- Бумал), Руменов (46- Георгиев), Арсенио, Десподов, Г. Минчев (74- Ангелов)

СТАДИОН: "Огоста", Монтана

СЪДИЯ: Ивайло Стоянов

Снимка: Sportal.bg