Изхвърлиха Галатасарай от евротурнирите

Европейската футболна асоциация (УЕФА) отстрани турския шампион Галатасарай от участие в клубните турнири на УЕФА за срок от една година. Новината първо беше разпространена от турската телевизия NTV, но след това и от клуба я потвърдиха.Причината е, че Галатасарай не е изпълнил условията на финансовия феърплей, като е надхвърлил границата на допустимите финансови загуби. Ако Галатасарай през следващия сезон не спечели място в турнирите на УЕФА, то наказанието автоматично се анулира.Пред агенция АП един от ръководителите на клуба Искендер Байдар е потвърдил за наличието на такова писмо, както и за събрание на Борда, на което ще се разгледа писмото. В момента обаче от УЕФА не са потвърдили за подобно наказание.Турският шампион заема 5-о място във временното класиране на първенството. Квотите за Европа в турското първенство се дават на първите четири отбора в крайното класиране, както и на носителя на Купата на страната. Именно там Галатасарай чака втория четвъртфинален мач с Акхисар Беледие, след като спечели с 2:1 като гост и изглежда доста близо до полуфинала.През този сезон Галатасарай игра и в Шампионската лига, и в Лига Европа, където отпадна на 1/16-финал от Лацио след равенство 1:1 у дома и поражение с 1:3 във Вечния град.Правилото за финансовия феърплей гласи, че клубовете не могат да харчат за покупка на футболисти повече пари, отколкото заработват. При нарушаване клубовете са длъжни да плащат глоби, които в някои случаи стигат и до десетки милиони евро.Това е второ подобно наказание за Галатасарай, след като те бяха глобени с 200 хиляди евро през 2014-а година и предупредени за изваждане от УЕФА за три години.КЛАСИРАНЕ В СЮПЕР ЛИГА НА ТУРЦИЯПРОГРАМАТА НА ГАЛАТАСАРАЙ В ПЪРВЕНСТВОТО