Оптимистично начало - Григор срази непобеждаван съперник (видео + галерия)

Новият сезон за Григор Димитров стартира повече от добре. След като вчера записа победа на двойки заедно с Кей Нишикори, днес най-силният български тенисист започна успешно и участието си на сингъл на турнира в Бризбън. В среща от първия кръг на надпреварата Григор надви с 6:3, 7:6 (10) французина Жил Симон, срещу когото нямаше победа в предишните 4 мача помежду им.Димитров загатна, че си е направил точните изводи след слабия предишен сезон и показа положителна промяна в поведението си на корта. 24-годишният българин се стараеше да е агресивен и да не позволява да бъде изтласкван далеч от основната линия. Форхендът беше основното оръжие на хасковлията, който допусна колебания при затварянето на мача и едва от шестия опит съумя да пречупи съпротивата на Симон. С победата срещу 15-ия в света французин Григор си осигури 20 точки за световната ранглиста, а във втори кръг ще играе с Виктор Троицки или Стийв Джонсън. На четвъртфиналите пък българинът има шанс да срещне своя идол и водач в схемата на турнира Роджър Федерер.Димитров спечели откриващия гейм със стабилна игра от дъното на корта и няколко мощни форхенда, които не оставиха шансове на Симон. Французинът на свой ред взе подаването си, а в третия гейм стигна до две поредни точки за пробив. Григор не трепна и изравни, след което спаси още един брейкбол, за да поведе с 2:1.Вдъхновен от начина, по който измъкна третия гейм, след почивката Димитров заигра с повече самочувствие. Късметът също бе на негова страна и с помощта на мрежата той реализира пробив за 3:1. В тези минути българинът летеше по корта и всичко в играта му се получаваше. Пробивът беше затвърден с гейм на нула, преди Симон да се спаси от трудна ситуация и да намали на 2:4. Ключов за изхода на сета се оказа седмият гейм, в който Григор изоставаше с 0:30, но демонстрира характер и взе следващите 4 точки. При 5:3 хасковлията трябваше да затвори първата част и го направи убедително. Българинът имаше трудни мигове в началото на втория сет, когато допусна ранен пробив. Той обаче реагира с удвоена агресия и веднага върна пробива, при това на нула. Последва още един гейм, в който Димитров не даде точка на противника си, най-вече благодарение на отличния си начален удар. В хода на целия мач Григор се стремеше при всяка възможност да взима инициативата и да доминира в разиграванията. Добрата му подготовка в кондиционно отношение си пролича при няколкото опита за къси топки от страна на Симон, които бяха достигнати от 24-годишния българин.В петия гейм Гришо си извоюва предимство и можеше да пробие, но от удобна позиция прати топката в аут. Симон взе своето, а после самият той имаше брейкбол, но този път Димитров се спаси. В крайна сметка логиката вещаеше сетът да се реши в тайбрек и така и стана. Двамата не допуснаха грешка до 4:3 в полза на Григор, когато сърцатата игра на българина в защита принуди Симон да прави допълнителен удар и той прати топката в аут. Следващата точка също отиде в актива на Димитров, а това означаваше три мачбола. И когато се очакваше мачът да приключи, нашето момче показа старата си слабост да е нестабилен в най-важните моменти. Той сбърка три поредни удара и пропиля аванса си. Водачеството постоянно се сменяше до 11:10, когато перфектно пласиран сервис на Димитров му донесе крайния успех.Мачът продължи малко над два часа, като Григор направи 8 аса и допусна 6 двойни грешки. Българинът спечели 78% от точките при вкаран първи сервис и 51% от тези на втори сервис. Той реализира две от петте си възможности за пробив срещу само една от седем за Симон.ФОТОГАЛЕРИЯ ОТ МАЧА!