Пет години по-късно Милан отново с трофей след драма срещу Юве (видео)

Отборът на Милан си направи най-хубавия подарък за Коледа през последните пет години. "Росонерите" спечелиха Суперкупата на Италия в драматичен сблъсък срещу Ювентус на стадион “Джасим Бин Хамад” в Доха, който бе решен след изпълнения на дузпи. Редовното време и продълженията завършиха 1:1 след голове на Джорджо Киелини (18) и Джакомо Бонавентура (38), а пропуск от бялата точка на Пауло Дибала се оказа решаващ. Аржентинецът пропусна петата дузпа, след като Джанлуиджи Донарума със страхотно спасяване изби, а хърватският халф Марио Пашалич прати в екстаз своите съотборници и жадните за успехи тифози на клуба по всички краища света.Преди това Джанлука Лападула пропусна първата дузпа, но удар в горната греда на Марио Манджукич при следващото изпълнение отново върна "росонерите" в играта. Така Милан зарадва страхотно и своя президент Силвио Берлускони, който вече може да се похвали с рекорден 29-и трофей начело на клуба на сърцето си, който ще продаде официално на 3 март. Последният успех на "росонерите" бе през 2011 година, когато с Масимилиано Алегри начело спечелиха отново Суперкупата на Италия, отново в Азия (Пекин), но срещу другия си вечен съперник Интер (2:1). Тимът от Милано се изравни с Ювентус, като двата гранда вече имат по рекорден брой седем Суперкупи на своята страна. Едва вторият финал между двата колоса на италианския футбол за този трофей се оказа сладък реванш за "червено-черните", които отстъпиха с дузпи през 2003 година в Ню Йорк отново след 1:1 в продълженията.Шампионите гонеха поредния рекорд в историята си - втори пореден требъл, след като вече бяха взели Скудетото и Купата на Италия през тази година. Нещо, което не бе правено никога досега. Освен това искаха осми трофей, за да докажат още повече доминацията си на Апенините, след като Ювентус е рекордьор по титли, купи, а досега бе еднолично и по Суперкупи.Миланският гранд пък губеше с 6:7 трофеи в турнира, но водеше със 7:5 с италианците в стартовите 11. Наставникът Масимилиано Алегри заложи на схемата 4-3-1-2, като атаката се водеше от Гонсало Игуаин и Марио Манджукич, а зад тях действаше Миралем Пянич. Капитанът Джанлуиджи Буфон, който играеше мач № 600 за клуба, пък търсеше своя седми успех в надпреварата.Винченцо Монтела заложи на Карлос Бака, Сусо и Джакомо Бонавентура в атака от първата минута. "Росонерите" играеха като финалист в купата на Италия, като досега в историята на надпреварата никога финалистът не бе печелил Суперкупата в предните пет случая.Старата госпожа започна по-силно, като Стураро във втората минута, Марио Манджукич в седмата и Алекс Сандро в десета минути стреляха във вратата на Донарума. Стражът трябваше да се намесва сериозно само при изстрела на хърватина, а след това в 17-ата минута показа отличен рефлекс и спря шут на Стураро, който бе оставен срещу него. При добавката Абате изби в ъглов удар, от който дойде попадението за Юве. Централният бранител Киелини стреля от въздуха с десния крак и прати коженото кълбо в мрежата за 1:0. Натискът на "бианконерите" намаля, а в 33-ата минута Патрис Евра смени контузилия се Алекс Сандро. В 38-ата минута "росонерите" изравниха. Първата продължителна атака на тима завърши с голов удар с глава на Бонавентура, който засече центриране на Сусо отдясно. Това бе и първи удар във вратата на шампионите. Следващите секунди Стефан Лихтщайнер, който вече имаше жълт картон, удари с лакът Бонавентура при игра за въздушна топка. Всички от Милан поискаха втори жълт картон за швейцареца, но Дамато остана безмълвен. Втората част започна равностойно, но "росонерите" вече действаха с повече самочувствие, а в 56-ата минута Алесио Романьоли с глава удари горната греда над Буфон. В 60-ата минута Донарума със страхотен рефлекс изби удар на Кедира от 20 метра, а 120 секунди след това Бака пропусна да донесе обрат. Куцка стреля силно, а колумбиецът не успя да засече на празна врата. Кедира отново пробва да се разпише, но този път стреля слабо и Донарума хвана без проблем.В 67-ата минута Пауло Дибала влезе на мястото на Пянич, а секунди по-късно Стураро искаше дузпа за нарушение срещу него. Аржентинецът веднага внесе смут в защитата на "червено-черните". Марио Пашалич замени Мануел Локатели в 73-ата минута, докато Дибала пък пробва на два пъти опасни удари.Карлос Бака с глава пропусна в 83-ата минута, когато от няколко метра стреля в земята, а след това Буфон изби. Отново Бака в 91-ата минута с глава стреля лошо, тъй като топката му дойде висока. Така двата тима стигнаха до продължения. Във втората минута на първото продължение Милан пропусна да излезе напред. Бонавентура стреля, Буфон изби, а Бака на празната врата, вместо да стреля, тръгна да спира топката и Киелини изби.Абате получи схващане, като заедно с Бака бяха заменени в 102-ата минута от Лука Антонели и Джанлука Лападула. Второто продължение бе изцяло за шампионите. Игуаин в 108-ата минута стреля от малък ъгъл, но Донарума изби в корнер.Поради засада гол на Евра бе отменен в 111-ата минута, а Дибала пропусна най-чистото положение в мача в 116-ата минута. Талантливият нападател стреля над горната греда от пет-шест метра. Игуаин пък стреля на сантиметри от лявата греда в 118-ата минута. Секунди по-късно Дибала се разходи между трима, но Донарума се хвърли в краката му и спаси вратата си. Игра с ръка на Ди Шильо в последната секунда вбеси играчите на Юве. Реферът свири край на мача, а звездите на Старата госпожа искаха удар от бялата точка. Предстоеше драмата с дузпите, която започна с гол на Маркизио. Нападателят Лападула стреля лошо, Буфон спаси и даде психическо предимство на "бианконерите". Манджукич обаче разклати горната греда при опита си да вкара за 3:1. Бонавентура изравни и последваха точно изпълнени дузпи от Игуаин, Куцка, Кедира и Сусо за 4:4. Петата дузпа за "бяло-черните" бе в краката на Дибала, който стреля вляво на Донарума. 17-годишният страж се протегна и изби. Така всичко падна върху плещите на младия хърватин Пашалич, който с много класа и хладнокръвие прати топката в мрежата, а с това и Милан на седмото небе.Легендата Буфон пък загуби втори финал за Суперкупата от осем участия, но интересното е, че и двата бяха в Доха, и също така след изпълнение на дузпи. Първият път бе през 2014 година, когато също хвана първата дузпа на Наполи, а след това спаси още два изстрела от бялата точка, но това не бе достатъчно.Единственият футболист печелил с "росонерите" преди днес - Иняцио Абате, вдигна първи трофей над главата си с капитанската лента на ръката. Той стори това в компанията на Рикардо Монтоливо, който е титулярният капитан, но е контузен. Двамата заедно със съотборниците си и техните шефове ще празнуват в самолета, след като решиха да тръгнат веднага в посока Милано. Шампионът Ювентус може да съжалява, че не реши мача през много силните си първи 20 минути, а също така и през много силните си минути във второто продължение. Младият отбор на Милан обаче заслужава похвали, като изстрада този трофей, а и не заслужаваше да загуби финала за Купата на Италия през май, когато отстъпи след продължение с последното попадение на Алваро Мората за Ювентус (0:1). През новата година Ювентус ще гони рекордната шеста поредна титла и трета поредна купа, а също така и Шампионската лига, която бе най-близо след последната загуба в Суперкупата на Италия през декември 2014 година. Само няколко месеца по-късно "бианконерите" стигнаха до финал в ШЛ в Берлин. Нещо, което тифозите на Старата госпожа си пожелават и този сезон.Момчетата на Монтела, който също спечели своя първи трофей в треньорската кариера, пък ще имат повече увереност в битката за третото място, като основната им цел е да се върнат в евротурнирите, а мечтата е това да стане през парадния вход - Шампионската лига.ЮВЕНТУС - МИЛАН 1:1 (3:4 след продължения и дузпи)1:0 Киелини (17)1:1 Бонавентура (38)Дузпи:2:1 Маркизио2:1 Лападула - Буфон спасява2:1 Манджукич - горна греда2:2 Бонавентура3:2 Игуаин3:3 Куцка4:3 Кедира4:4 Сусо4:4 Дибала - Донарума спасява4:5 ПашаличЮВЕНТУС (4-3-1-2): Джанлуиджи Буфон, Стефан Лихтщайнер, Даниеле Ругани, Джорджо Киелини, Алекс Сандро (33-Патрис Евра), Сами Кедира, Клаудио Маркизио, Стефано Стураро (78-Марио Лемина), Миралем Пянич (67-Пауло Дибала), Гонзало Игуаин, Марио МанджукичСтарши треньор: Масимилиано АлегриМИЛАН (4-3-3): Джанлуиджи Донарума, Иняцио Абате (102-Лука Антонели), Габриел Палета, Алесио Романьоли, Матия Де Шилио, Юрай Куцка, Мануел Локатели (73-Марио Пашалич), Андреа Бертолачи, Сусо, Карлос Бака (102-Джанлука Лападула), Джакомо БонавентураСтарши треньор: Винченцо МонтелаЖЪЛТ КАРТОН: Лихтщайнер, Игуаин, Романьоли, Куцка, Де ШильоСЪДИЯ: Антонио ДаматоСТАДИОН: "Джасим Бин Хамад" - 13 000 зрителиНАЧАЛО: 18:30 часаМИНУТА ПО МИНУТАФОТОГАЛЕРИЯ НА МАЧАФиналите за Суперкупата на Италия през последните 11 години:2016 - Милан - Ювентус 1:1 (4:3 при дузпите)2015 - Ювентус - Лацио 2:0 2014 - Наполи - Ювентус 2:2 (6:5 при дузпите) 2013 - Ювентус - Лацио 4:0 2012 - Ювентус - Наполи 4:2 след продължения2011 - Милан - Интер 2:12010 - Интер - Рома 3:1 2009 - Лацио - Интер 2:1 2008 - Интер - Рома 2:2 (6:5 при дузпите) 2007 - Рома - Интер 1:0 2006 - Интер - Рома 4:3 след продълженияПобедителите във всички 29 издания на Суперкупата на Италия:Ювентус - 7 пъти от 12 участия -  1995, 1997, 2002, 2003, 2012, 2013, 2015 Милан - 7 пъти от 10 участия - 1988, 1992, 1993, 1994, 2004, 2011, 2016Интер - 5 пъти от 9 участия - 1989, 2005, 2006, 2008, 2010Лацио - 3 пъти от 6 участия - 1998, 2000, 2009Рома - 2 пъти от 6 участия - 2001, 2007Наполи - 2 пъти от 3 участия - 1990, 2014Сампдория - 1 път от 4 участия- 1991Парма - 1 път от 4 участия - 1999Фиорентина - 1 път от 2 участия - 1996