Силите на непримиримия Надал не стигнаха, Нишикори взе бронза

Крайно изтощителната седмица на Рафаел Надал приключи. Испанецът пропусна шанса за втори медал от Олимпиадата в Рио де Жанейро, след като в двубой за бронза днес отстъпи с 2:6, 7:6(1), 3:6 срещу представителя на Япония Кей Нишикори. Сблъсъкът продължи 2 часа и 49 минути и си личеше умората и при двамата състезатели. Припомняме, че само преди два дни Надал заедно със сънародника си Марк Лопес триумфираха със златото в надпреварата на двойки, а късно снощи Краля на клея изигра драматичен трисетов дуел с Хуан Мартин дел Потро. Аржентинецът спечели с тайбрек третата част и така тази вечер ще спори за най-ценното отличие с шампиона от Олимпиадата в Лондон през 2012 година Анди Мъри. Макар че Надал няма да има медал от индивидуалния тенис турнир в Бразилия, то той ще се радва на успеха на двойки, а освен това има и злато на сингъл от Игрите в Пекин през 2008 година.За четвъртия в схемата Нишикори това е първи олимпийски медал. При другото му единствено участие на Олимпиада преди четири години той отпадна на 1/4-финалите срещу Хуан Мартин дел Потро.Как се разви днешният мач за бронза?Надал започна лошо днешната среща и трябваше да отразява брейкойнт още в третия гейм. Испанецът се справи, подкрепян от феновете по трибуните. Левичарят от Манакор обаче имаше трудности с подаванията си и това се видя и в петия гейм, когато той изостана с 0:40 и допусна пробив за 2:3. Голяма битка имаше и в семдия гейм, когато Рафа отрази цели четири брейкпойнта, но при петия се пропука за изоставане от 2:5. Без проблеми Нишикори взе началния си удар и затвори сета при 6:2 след 43 минути игра.26-годишният японец бе по-деен и свеж и във втората част. Той поведе с 5:2 след два нови пробива, но сервирайки за мача в осмия гейм, прояви колебание. Надал върна единия брейк за 3:5, след което постепенно започна набра инерция в двубоя. Последва сервис-гейм, завършил с ас за намаляване на разликата и 4:5. Отново опитвайки се да затвори мача, Нишикори прояви притеснение. С двойна грешка той предаде сервиса си на Надал и така резултатът бе изравнен за 5:5. Японецът имаше брейкпойнт в 11-ия гейм, но испанецът се отърва и в крайна сметка тайбрекът реши частта. Рафа далеч по-активен в този тайбрек и след 1:1 той спечели шест поредни точки за успех със 7:1 и довеждане на сблъсъка до трети сет.В паузата между частите Нишикори се прибра в съблекалнята и се забави повече от позволеното. Това провокира разговор между Надал и съдията на стола Карлос Бернардеш, както и до освирквания по адрес на японеца при появата му на корта. Все пак обаче Нишикори не изглеждаше обезпокоен от реакцията на зрителите. Той печелеше с лекота подаванията си, докато същото не можеше да се каже за Рафа. Носителят на 14 титли от Големия шлем допусна един пробив след грешка в близост до мрежата за 1:3 и това се оказа решаващо. До края Нишикори не позволи разликата да бъде стопена и още при първия си мачбол в деветия гейм сложи точка на спора при 6:3. Това бе 11-и двубой между двамата тенисисти и втори успех за японеца. Нишикори завърши срещата с 44 печеливши удара срещу 25 за съперника му. Непредизвиканите грешки на Надал бяха 28 - с три повече от тези на японския тенисист.