Този път без драма! Мъри се разправи с Нишикори и е на финал в Рио

Шампионът от Игриге в Лондон преди 4 години Анди Мъри се класира на финала на олимпийския турнир по тенис в Рио. В първия полуфинал световният №2 Мъри даде само пет гейма на поставения под №5 японец Кей Нишикори - 6:1, 6:4. Мачът се оказа твърде лесен за Мъри, който в предишните си две срещи трябваше да изиграе три сета - съответно срещу Фабио Фонини (Италия) и Стийв Джонсън (САЩ). Срещу Джонсън Мъри надделя едва след тайбрек в решаващия трети сет. Британецът чака на финала победителя от двубоя между шампиона от Пекин 2008 Рафаел Надал (Испания) и бронзовия медалист от Лондон Хуан Мартин Дел Потро (Аржентина).

Мачът се разви изцяло по вкуса на Мъри, който направи ранен пробив в първия сет и поведе с 3:1. До края на тази част японецът не взе нито гейм повече, а във втория сет шотландецът се доближи до победата след пробив на нула за 3:2. Пробивът стана факт, след като Нишикори изигра много слаб сервис-гейм, в който допусна доста неточности, а при 0:40 направи неуспешен опит за къса топка. Мъри затвърди пробива за 4:2, а малко след това сервираше за място на финала при 5:4. При 40:15 британецът имаше два поредни мачбола, но те бяха отразени от непримиримия Нишикори. Втория мачбол японецът заличи с великолепен уинър, а следващата точка бе една от най-красивите в целия турнир. Двамата тенисисти направиха велико разиграване, в което дадоха най-доброто от себе си, но в крайна сметка точката бе за Мъри. Това означаваше трети мачбол за Мъри и той бе реализиран след ретур в мрежата на Нишикори на втори сервис.

Двубоят продължи само 1час и 20 минути, като Мъри не даде нито една точка за пробив на съперника си и взе 3 пъти подаването на японеца, като беше 100-процентов при открилите се пред него възможности. Мъри допусна 15 непредизвикани грешки, докато Нишикори записа 23 и това наклони везните в полза на златния медалист от Лондон.