И Надал не спря Дел Потро, аржентинецът е на финал!

Аржентинецът Хуан Мартин Дел Потро е вторият финалист на олимпийския турнир по тенис в Рио. Бронзовият медалист от Игрите в Лондон през 2012 година надви олимпийския шампион от Пекин 2008 Рафаел Надал (Испания) в невероятен трилър с 5:7, 6:4, 7:6 (5). Съперник на финала на Дел Потро ще бъде златният медалист от Лондон Анди Мъри (Великобритания), който по-рано днес отнесе с 6:1, 6:4 японеца Кей Нишикори.

Мачът започна с пробив за Дел Потро още в първия гейм в мача. Последваха няколко гейма без пробиви, но Надал спечели подаването на съперника си за 3:3, при това на нула. При 4:3 Рафа за първи път от началото на мача излезе напред в резултата, а при 4:5 Дел Потро трябваше да сервира за оставане в първия сет. Аржентинецът се справи със задачата, но малко след това се оказа в същата ситуация при 5:6. Този път Дел Потро не издържа и с пробив на 15 испанецът сложи край на първата част.

Вторият сет започна по подобен начин на първия - с ранен пробив за Дел Потро, който отново, както и в първата част, поведе с 3:1. Този път обаче аржентинецът взе подаването си в шестия гейм за аванс от 4:2. Аржентинецът бе стабилен и в оставащите си подавания във втората част и изпрати мача в решаващ трети сет.

В третия сет имаше моменти, в които и двамата тенисисти трябваше да се измъкват от много трудни ситуации в своите подавания. Пробиви обаче нямаше до 4:4, когато се стигна до 0:40 в сервис-гейма на Рафа. С помощта на мрежата Надал спечели следващото разиграване, но Дел Потро успя да реализира пробив на 15 и изглеждаше много близо до победата. Надал не се предаде и за кой ли път демонстрира невероятния си дух. С пробив на нула 30-годишният испанец изравни резултата при 5:5 и остана в битката за място на финала. Драмата продължи с пълна сила и в следващите минути. В 11-ия гейм Надал се спаси от 0:40 с пет поредни точки и при 6:5 вече бе по-близо до победата. Дел Потро отговори с гейм на нула и двубоят трябваше да бъде решен след тайбрек.

Той започна с мини-пробив за Дел Потро още при първата точка. Това позволи на 27-годишния аржентинец да поведе с 3:0, а малко след това 198-сантиметровият гигант се доближи още повече до победата при 5:2. Левичарят от Манакор обаче запази самооладание и взе следващите две точки, принуждавайки противника си да си извоюва успеха с помощта на своя начален удар. Бомбен сервис, който Надал само изгледа донесе два поредни мачбола на Дел Потро при 6:4. Испанецът обаче надигра съперника си при следваща точка и отрази първия мачбол. При втория Надал вече имаше сервиса и си създаде удобна позиция за печеливш форхенд по обратния диагонал. И точно тук, в най-неподходящия възможен момент, дойде фаталната грешка на Рафа, който изкара топката в аут и двубоят приключи. С нова голяма победа в Рио за Дел Потро, който в първия кръг шокира световния №1 Новак Джокович (Сърбия).