Мъри отново е на олимпийския връх, но и в историята (галерия)

Истинска битка на нервите, непримиримия дух, издръжливостта и волята. Това сътвориха Анди Мъри (Великобритания) и Хуан Мартин дел Потро (Аржентина) на финала на мъжкия тенис турнир на Олимпиадата в Рио де Жанейро. На олимпийския връх все пак отново се изкачи британецът, който след 4 часа и 2 минути игра пречупи съпротивата на коравия аржентинец със 7:5, 4:6, 6:2, 7:5 и успя да защити златния си медал от Игрите в Лондон през 2012 година. Така Мъри влиза в историята като едва първия състезател, който триумфира в мъжкия тенис турнир на сингъл в два поредни форума.

27-годишният Дел Потро пък подобрява представянето си от предишната Олимпиада, когато завоюва бронза. Без съмнение Дел Потро стана и безспорният любимец на зрителите не само защото през последните години се бори с травми на китката и това е причината да е едва 141-ви в света, но и защото по пътя към мача за златото той отстрани фаворитите Новак Джовкович (Сърбия) и Рафаел Надал (Испания). Бронзовото отличие си заслужи японецът Кей Нишикори, който се наложи в три сета срещу олимпийския шампион от Пекин през 2008 година Надал.

Крайното изтощение на Дел Потро, което бе резултат от епичния му 1/2-финал срещу Краля на клея, бе видимо още в самото начало на сблъсъка с шотландеца. Тежкото дишане на аржентинеца и трудното му придвижване по корта създадоха погрешното впечатление, че той ще се предаде бързо срещу амбицирания Мъри. Това обаче не се случи. Първият сет продължи 74 минути и в него имаше цели пет пробива. Още във втория гейм двамата тенисисти се "хванаха за гушите" и именно тогава първият брейк стана факт. Британецът поведе с 2:0, но в третия гейм Дел Потро върна пробива. Размянага продължи и в четвъртоя гейм, в който аржентинецът отново се разколеба и пасивът му стана 1:3. Вместо да се възползва от момента и инициативата, Мъри се разколеба и няколко минути по-късно изпусна подаването си за 4:3. Частта вървеше гейм за гейм до 6:5 в полза на шампиона от "Уимбълдън". Тогава той получи сетбол, но Дел Потро се измъкна. При втория шанс нямаше грешка и така Мъри затвори сета с пробив за 7:5.

Началото на втората част също бе белязано от пробив, но този път той бе в актива на представителя на Аржентина. Дел Потро съумя да спаси три брейкпойнта във втория гейм и не позволи резултатът да бъде изравнен. До деветия гейм силите бяха изравнение и състезателите печелеха подаванията си без напрежение. При 5:3 Дел Потро имаше сетбол, но след размяна на удари на мрежата шотландецът го неутрализира. При последвалия си начален удар в десетия гейм 198-сантиментровият гигант от Тандил получи нови шансове да приключи частта и при третата го направи за 6:4.

Третият сет бе раностоен до петия гейм, но след това умората сякаш си каза думата и Дел Потро видимо отстъпваше на противника си. Мъри реализира пробив за 4:2, а след това и за 6:2, с което се доближи само на сет от второто си олимпийско злато в индивидуалната надпревара.

Най-драматичен и непредсказуем се оказа сет номер 4. Първите четири гейма в него протекоха с размяна на пробиви. На почивката преди петия гейм Дел Потро поиска терапевт, който за няколко минути масажира лявото му бедро. След това Мъри най-сетне наруши статуквото и успя да спечели подаването си. При 2:3 аржентинецът взе началния си удар на нула и върна баланса в резултата за 3:3, а в седмия гейм нанесе своя удар с пробив за 4:3. При 5:4 Дел Потро имаше сервис за спечелване на частта и вкарване на двубоя в пълния му формат от пет сета. Именно тогава обаче той се разколеба и след като спаси три брейкпойнта, все пак се пропука и Мъри върна надеждата си - 5:5. В гейм номер 11 британският тенисист бе притиснат до стената и трябваше да спасява две точки за пробив, но той се справи със задачата - 6:5. Сервирайки за оставане в сблъсъка, нервите на Дел Потро не издържаха. В 12-ия гейм фен на аржентинеца бе изгонен заради подвикване по време на разиграване, които попречи на Мъри. Инцидентът обаче сякаш повлия и на Дел Потро. Той спаси един мачбол благодарение на добрия си сервис, но при втория сгреши бекхенд, допусна пробив за 5:7, а с това загуби мача и златния медал.

Емоционален бе поздравът между двамата тенисисти след последното разиграване и те не можаха да сдържат сълзите си. Днешният двубой бе осми в съперничеството им и 29-годишният Мъри има вече шест победи. Последната им среща бе през 2013-а на турнира в Инидън Уелс, когато на 1/4-финалите аржентинецът се поздрави с успеха.

Какво показва статистиката от мача за златния медал?
Мъри завърши с 10 аса и 6 двойни грешки. При Дел Потро, който е шампион от US Open през 2009 година, директните точки от сервис бяха 3, а двойните грешки - 2. Разлика имаше при печелившите удари - 46 за шотландеца и 39 за опонента му. Вторият в световната ранглиста британец приключи с 45 непредизвикани грешки - с 12 по-малко от Дел Потро.