От тежкия живот във фавелите до върха на Олимпийския подиум

Един от лидерите на Instituto Reação и отговорен за нейната Джудо програма е Едуардо Енрике – „Дуда“, 4-ти дан черен колан по Бразилско Джу Джицу под легендарния Рикардо Де Ла Рива и 5-ти дан черен колан по Джудо, който е ментор и професор на гостувалия нееднократно в България шведски майстор Магнус Хансон, под чието ръководство тренират инструкторите на успешния столичен клуб “Twisted Jiu Jitsu”. Именно "Дуда" връчи кафявите колани на двамата тренъори Владимир Джаркълов и Борислав Кирилов през есента на 2014 година.Силните корени на бойните изкуства в Бразилия и многото сходни техники между Бразилското Джу Джицу и Джудото, даваха надежда на феновете на южноамериканската страна за повече от добро представяне на техните състезатели. Рафаела Силва бе в топ форма за тези Олимпийски игри, като в един от двубоите на състезателката 46 секунди се оказаха достатъчни да запише победа за страната си.

Всички тук знаят историята на Рафаела.“ разказва фен на националите по джудо на Бразилия, докато гледа финалната схватка на женската дивизия до 57кг. “Това е много повече от един медал. Това е победа за бедните хора в нашата страна. Това е надежда за всички тях.“ завършва емоционално той.

„Много се гордеем с нея, защото тя е човек, който тръгна от същото място, в което се намираме ние.“ Разказва Адриеле, ученичка в Instituto Reação и изгряваща джудо звезда. „Гледаш я и си казваш… Уау! И аз мога да направя това! Нейното представяне на Олимпиадата означаваше толкова много за мен.“Силва по време на семинар с Ронда Раузи в школа на Instituto Reação

Рафаела Силва е и първата жена от Бразилия, станала световен шампион в този боен спорт. Докато печелеше първото място в 57-килограмовата дивизия на Олимписките игри в понеделник, публиката скандираше името ѝ и развяваше високо флага на Бразилия.

След дисквалифицирането ѝ заради непозволен захват по време на Олимпийските игри в Лондон през 2012 година, Рафаела получава заплахи и тежки обиди в социалните медии, които я подтикват към тежка депресия и почти не я карат да се откаже от джудото.

„Мястото на една маймуна е в клетката. Ти не си Олимпиец.“ Това е само една от ужасните обиди към, тогава, 20-годишното момиче.

Нейната психическа устойчивост, мечтата ѝ да бъде на върха и треньорът ѝ – Джералдо Бернардес, са причината четири години по-късно, „Рафа“ Силва да бъде със статут на герой за Бразилския спорт.

Рафаела смята първото място на олимпиадата, което извоюва в понеделник, за отмъщението ѝ срещу всички, които са я обиждали преди.

Джудото изисква много саможертви, но в едно бедно общество, хората са свикнали на саможертва. Те виждат цялото насилие около тях, може да нямат достатъчно храна и дрехи. Видях в нея, още когато беше малка, че тя беше агресивна. И заради мястото откъдето идва, тя иска нещо по-добро за себе си." споделя треньорът на златното момиче от Рио.

Още от Футбол свят

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти