Салах и страданието на Челси от предивременно изхвърляне

Остава някъде там едно мъничко загнездено зрънце съмнение. Миниатюрно, кратковременно. Тлеещо пламъче, задушено просто от едно поглеждане към постигнатото от Мохамед Салах миналия сезон в Рома. На по-опростено ниво: 15 гола и 11 асистенции, което го превърна в най-съзидателния футболист в Серия А. На по-задълбочено: бърз футболист (всъщност по-бърз дори от Садио Мане), техничен, интелигентен и с вълшебен ляв крак.

И все пак то си остава тук тлеещо и поставя голяма въпросителна около онова, което може да се превърне в рекорден трансфер в историята на Ливърпул – говорим за онези изгубени 12 месеца на „Стамфорд Бридж”.

Оправданието за неговата разочароваща година в Челси е очевидно: той бе младок, хвърлен в дълбокото в първата си голяма лига, и то в отбор, менажиран от Жозе Моуриньо – треньор с репутацията на недаващ заслужени възможности на младите си играчи.

Имаше я и конкуренцията в лицето на Еден Азар, Уилян и Андре Шюрле – все утвърдени играчи в битка за едно място в единайсеторката, тъй като португалският наставник искаше по-дефанзивен играч на единия фланг.

И все пак съмнението донякъде си остава. Трансферната сума, за която сега се говори (35+4 млн. паунда) е голяма, посланието с нея е шумно, но какво ще стане, ако на „Анфийлд” дойде Салах от Челси, а не Салах от Рома?

Това несъмнено е възможно. Никой трансфер не върви с гаранции. И все пак контекстът и доказателствата в историята би трябвало да поуспокоят някои от тези страхове. Онези загнездени съмнения би трябвало да се отмият. Защото Челси отдавна страда от предивременно изхвърляне.

Миналия сезон, докато лондончани пропускаха турнира, двама от множеството отречени от тях играчи спориха на полуфинал в Шампионската лига. Други двама бяха титуляри във финала на Лига Европа. Напускането на „Стамфорд Бридж” не осъжда заминаващия си на тотално забвение. Напротив, пътят към изкуплението започва с изхода от Западен Лондон.

Салах не е единственият от „сините”, който трябваше да си замине от тях, преди да направи силно впечатление. Египтянинът изигра там само 15 мача, макар че други не получиха и толкова. Някои се провалиха и в следващите си клубове, в това число Патрик Бамфорд, Марко Марин и Папа Джилободжи, ала мнозина накараха Челси да съжалява горко за изпускането им. Толкова да съжалява, че след години да откупи някои обратно на много по-висока цена.

Ето поглед към онези играчи, чиито ренесанс Салах ще се надява да повтори на „Анфийлд” и да накара Челси да потъне в угризения.

КЕВИН ДЕ БРАЙНЕ (В ЧЕЛСИ 2012-2014, 9 МАЧА)

Какво се случи? Купен от Генк през 2012 г. и моментално пратен под наем във Вердер (Бремен). След впечатляващи мачове в Бундеслигата (и привлечено внимание от Юрген Клоп и Борусия (Дортмунд) в това време) се завърна в своя клуб за сезон 2013/14. Въпреки доброто си начало, постепенно изгуби доверието на Моуриньо и бе продаден идното лято на Волфсбург.

А сега какво? Кевин Де Брайне е фундаментална фигура за Джосеп Гуардиола в Манчестър Сити, който го купи за 55 млн. паунда от Волфсбург.

ХУАН КУАДРАДО (2015-2017, 15 МАЧА)

Какво се случи? Дошъл от Фиорентина, бързият колумбиец едва се класира за шампионски медал със само 12 мача в сезона. После бе преотстъпен на Ювентус и повече не игра за „сините”

А сега какво? Хуан Куадрадо подписа постоянен договор с „и бианконери” и игра във финала на ШЛ с Реал Мадрид, въпреки че бе изгонен за сблъсък със Серхио Рамос. Спечели обаче две поредни титли в Серия А.

ФИЛИПЕ ЛУИШ (2014-2015, 26 МАЧА)

Какво се случи? Една от най-странните продажби. След четири блестящи сезона в Атлетико Мадрид бразилският ляв бек дойде да помогне на Челси да спечели титлата. Завърна се в испанската столица след само един сезон.

А сега какво? Филипе Луиш бързо се върна към типичния си ритъм в Мадрид и помогна на своя тим да стигне миналата година финала, а тази –полуфинала в ШЛ.

РОМЕЛУ ЛУКАКУ (2011-2014, 15 МАЧА)

Какво се случи? Купен от Андерлехт като един от най-вълнуващите европейски таланти, получи само един сезон да впечатли на „Стамфорд Бридж”. След като не вкара и гол, Моуриньо дойде и моментално му посочи изхода, давайки го под наем на Уест Бромич и после на Евертън, а после го и продаде на „сините”.

А сега какво? Челси води в битката за купуването на Ромелу Лукаку, при това срещу очакван световен трансферен рекорд като сума. Белгиецът стана истинско откритие на „Гудисън Парк”, вкарвайки 25 гола миналия сезон и минавайки за първи път бариерата от 20 в клуба от Ливърпул след Гари Линекър през 1987 година.

НЕМАНЯ МАТИЧ (2009-2011, 3 МАЧА)

Какво се случи? След като би Мидълзбро за подписа му през лятото на 2009 г., Челси трябваше да изчака до ноември заради контузия, за да даде дебют на сърбина. Всъщност той така и не се възстанови от нея в първия си етап в клуба, като последва преотстъпване на Витес и после продажба в Бенфика като част от сделката за Давид Луиж. Халфът обаче толкова впечатли при „орлите” от Лисабон (дори игра срещу лондончани във финала на Лига Европа през 2013 г.), че „сините” го купиха три години по-късно срещу 21 млн. паунда.

А сега какво? Неманя Матич бе с голяма роля за успехите на Челси, вдигайки над главата си две шампионски титли в четири сезона.

РАЙЪН БЕРТРАНД (2006-2015, 57 МАЧА)

Какво се случи? Години наред преотстъпвания в по-долните лиги най-накрая бяха възнаградени, когато левият бек записа първия си европейски мач не кога да е, а във финала с Байерн (Мюнхен) през 2012 г. и епохалната първа купа в ШЛ за клуба. После обаче не успя да повтори тези висоти и 18 месеца по-късно отиде под наем в Астън Вила, преди да подпише за постоянно със Саутхамптън.

А сега какво? Райън Бертранд спори с Дани Роуз за титулярно място в английския национален отбор, а представянията му на „Сейнт Мерис” го превърнаха в един от най-добрите бекове в Премиър Лийг… и му докараха слухове за завръщане на „Стамфорд Бридж”.

ТОРГАН АЗАР (2012-2015, 0 МАЧА)

Какво се случи? Пристигнал скоро след брат си Еден, Торган Азар игра само един мач за отбора до-21, преди да се насочи към белгийския Зулте Уарехем под наем за две години и после към Борусия (Мьонхенгладбах) – първо под наем, а после с трансфер за 6 млн. паунда.

А сега какво? Смятан е за един от най-талантливите играчи на Гладбах и има вече над 100 мача за тима. Представянето му помогна за достигане на Шампионската лига и го постави в предпоследния списък на Белгия за Мондиал 2014, макар после да отпадна от там.

ДАНИЕЛ СТЪРИДЖ (2009-2013, 96 МАЧА)

Какво се случи? Челси отмъкна от Манчестър Сити един от най-обещаващите англичани след изтичането на договора му. Въпреки че имаше контузии (звучи ли ви познато?), в четирите си години в Западен Лондон рядко получаваше шанс да е титуляр.

А сега какво? Това ли е примерът за следване от Салах, ако изключим контузиите, разбира се? Даниел Стъридж има своите добре известни слабости, ала може да бъде смятан за един от „виновниците” за добирането на Ливърпул до Шампионската лига с чудесното си представяне срещу Уест Хам в предпоследния кръг.

Крисчън Уолш, „Ливърпул Екоу”

Още от Футбол свят

Виж всички