България спечели последната си контрола преди световната квалификация (видео)

Волейболистките от националния отбор на България спечелиха последната си контрола преди така важната световна квалификация следващата седмица (31 май - 4 юни). Момичетата на селекционера Иван Сеферинов се наложиха над коравия тим на Азербайджан с 3:1 (25:15, 23:25, 25:14, 29:27) в приятелска среща, играна тази вечер в зала "Христо Ботев" в София.Това бе последната проверка и за двата тима преди световни квалификации. България е домакин на турнира в Група С в зала "Христо Ботев" в столицата заедно със силния тим на Турция, Косово, Швейцария, Румъния и Черна гора. "Лъвиците" ще започнат надпреварата срещу швейцарките в сряда (31 май) от 17,30 часа. Азербайджан пък ще приеме турнира в Група Е, където са и отборите на европейския вицешампион Холандия, Дания, Норвегия, Израел и Украйна.Първия гейм на срещата започна по-добре за българките, които поведоха с 3:0 след ас на Христина Русева и отличен блок на Нася Димитрова. Постепенно азерките стигнаха до равенство при 7:7 след две атаки на Айшан Абдулазимова и капитанката Одина Байрамова и блокада на Кристина Ягубова. Все пак, първата техническа пауза дойде при 8:7 за "лъвиците" след грешка от сервис на Байрамова. Последваха отлична изява на Добриана Рабаджиева и две контри на Емилия Николова - 11:7 и тайм-аут за треньора на Азербайджан Фаиг Гараев. Въпреки това, разликата нарасна до 14:6 след ас на Доби Рабаджиева и силна атака на Елица Василева. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:9 за България след контра блок-аут на Еми Николова. Резултатът стана 20:11 след два поредни аса на Ели Василева, след което България без проблеми взе гейма с 25:15 след грешка от сервис на Байрамова.В началото на втората част Азербайджан дръпна с 3:0 след две успешни блокади на звездата Полина Рахимова и Айнур Каримова. България успя да изравни при 5:5 след блок на Нася Димитрова последвана от блокада и контра на Ели Василева. Играта продължи точка за точка до 8:7 за азерките след атака на Рахимова. Двата тима продължиха напълно равностойно до 13:13, след което "трикольорките" поведоха с 15:13 след технично пускане на Ели Василева и задържана топка на втората разпределителка на Азербайджан Шафагат Хабибова. Последва размяна на точки и 16:14 за България. Азерките изравниха при 17:17 след силни изяви на Рахимова. Азербайджан отново дръпна в резултата при 21:19, което накара Иван Сеферинов да поиска прекъсване. Момичетата на треньора Фаиг Гараев успяха да затворят гейма в своя полза при 25:23 след мощна атака на опитната Наталия Мамадова и изравниха на 1:1.Третият гейм стартира отлично за българските момичета, които поведоха с 4:1 след силни изяви на Доби Рабаджиева и Нася Димитрова. Независимо от усилията на азерките, България запази преднината си до 8:5 след блок-аут на Рабаджиева. Последваха блок на Рабаджиева и контра през центъра на Христина Русева и 10:5. Въпреки тайм-аута за Фаиг Гараев, контраатака на Рабаджиева и 11:5. Разликата продължи да расте до 16:7 след нова атака и блок на Русева последвани от контра на Еми Николова. България запази преднината си до 20:12, след което спокойно спечелиха гейма с убедителното 25:14 след грешка от сервис на Полина Рахимова.И четвъртата част започна много добре за България, която дръпна с 4:2 след поредна успешна атака на Ели Василева и контра на Еми Николова. Последва обрат и 6:4 за азерките след две грешки на българките и контра на Наталия Мамадова. Последва силен блок на Мамадова и контра блок-аут от краче на Айшан Абдулазимова и 8:4. Независимо от опитите на "трикольорките", разликата се запази до 12:8. Българските момичета намалиха до 13:11 след серия от сервиси на Нася Димитрова, но след това Азербайджан се оттегли на техническата пауза при 16:12 в своя полза. Последваха силни минути за Христина Русева и влязлата като резерва Гергана Димитрова и 18:17. "Лъвиците" дори стигнаха до равенство при 20:20 след двоен блок на Нася Димитрова и Емилия Николова. България поведе при 23:21 след контра на Нася Димитрова и аут на Мамадова, след което Азербайджан изравни при 24:24 след атака на Мамадова и ас на разпределителката Шафагат Хабибова. На българките им се наложи да спасят три геймбола, след което на свой ред спечелиха трудно гейма с 29:27 след грешка на азерките и контра блок-аут на Еми Николова, а с това и мача с 3:1.БЪЛГАРИЯ - АЗЕРБАЙДЖАН 3:1 (25:15, 23:25, 25:14, 29:27)БЪЛГАРИЯ: Лора Китипова, Емилия Николова, Елица Василева, Добриана Рабаджиева, Христина Русева, Нася Димитрова - Мария Филипова-либеро (Гергана Димитрова)Старши-треньор: Иван СефериновАЗЕРБАЙДЖАН: Одина Байрамова, Айшан Абдулазимова, Наталия Мамадова, Кристина Ягубова, Айнур Каримова, Полина Рахимова - Валерия Мамадова-либеро (Шафагат Хабибова, Яна Кулан, Елисавета Самадова, Джейран Алиева, Катерина Жидкова)Старши-треньор: Фаиг Гараев.