10 от Аякс нокаутираха Шалке в продълженията (видео)

Аякс се класира по изключително драматичен начин за полуфиналите в Лига Европа. Холандският гранд загуби с 2:3 като гост на Шалке 04 след продължения, но голът на Ник Виергевер в 111-ата минута имаше огромна стойност и прати тима на Петер Бош в следващата фаза на турнира. В редовното време Шалке заличи пасива си от първия мач с бързи голове след почивката на Леон Горетцка и Гуидо Бургщалер, а в продълженията точен удар на Даниел Калиджури с глава в 101-ата минута сякаш сложи край на интригата, защото гостите от Холандия бяха с човек по-малко след 80-ата минута, заради червен картон на защитника Жоел Велтман.Преди този мач Шалке 04 имаше три сблъсъка с холандски съперници в евротурнирите и във всеки от тях беше спечелил домакинството си с три гола разлика. Днес тимът от Гелзенкирхен водеше с 3:0 и имаше човек повече, но въпреки това отпадна. Треньорът на Шалке Маркус Вайнцийрл заложи в атаката на Гуидо Бургщалер, а зад австриеца беше триото Макс Майер, Леон Горетцка и Даниел Калиджури. Сред резервите остана бившият нападател на Аякс Клаас-Ян Хунтелаар. Аякс излезе в предни позиции с Амин Юнес, Бертранд Траоре и Джъстин Клуйверт. Сред титулярите се завърна датският национал Ласе Шьоне, а неговият сънародник Каспер Долберг бе резерва.Въпреки солидния си аванс от първия мач, футболистите на Аякс започнаха смутено и можеха да получат гол още в първата минута, но Леон Горетцка не отправи прецизен удар след хубав пробив и центриране на Сеад Колашинац. При следващата си атака домакините уцелиха и греда. Макс Майер се освободи и фалцово насочи топката към далечния ъгъл, но страничният стълб спаси гостите.Аякс сравнително бързо се окопити и умело комбинираше в средата на терена. Холандците организираха и няколко интересни атаки, при една от които Ник Виергевер стреля със задна ножица, но без да затруди Ралф Феерман. В 32-ата минута Бертранд Траоре се отскубна и прати топката в мрежата на Шалке, но попадението му правилно беше отменено заради засада. Малко след това Макс Майер шутира високо в аут след подаване на Горетцка, а в самия край на полувремето Гуидо Бургщалер от удобна позиция пропусна да даде преднина на "кралскосините".В 47-ата минута Феерман трябваше да се намесва след коварен удар от фаул на Шьоне, а в 53-ата Шалке поведе с гол на Горетцка. Най-активният футболист на домакините беше намерен на скорост в наказателното поле от Бургщалер и прокара топката под плонжа на Андре Онана. Само 180 секунди по-късно германците изравниха общия резултат от двата мача. Този път центриране на Колашинац завари неподготвени бранителите на Аякс и Бургщалер изправи на крака феновете на "Фелтинс Арена".Шалке искаше максимално да се възползва от объркването в редиците на гостите и можеше да вкара и трети гол, но Бенедикт Хьоведес стреля неточно с глава. Аякс все пак преодоля критичния момент, но в 80-ата минута понесе нов тежък удар. Жоел Велтман извърши ненужно нарушение в центъра на терена, което означаваше втори жълт и съответно червен картон. Това можеше да коства скъпо на холандците до края на редовното време, защото, но Андре Онана със сетни сили изпревари Хьоведес.В продълженията домакините имаха всички на своя страна - публиката, численото предимство, а и гол повече, отбелязан в 101-ата минута от Даниел Калиджури. Той засече с глава поредното добро центриране на Колашинац и доближи Шалке до полуфиналите. Десет минути по-късно обаче Матия Настасич, в опита си да изчисти, ритна топката в крака на Виергевер и оттам тя влетя във вратата на Феерман. Сега домакините се нуждаеха от още едно попадение, но вместо това станаха жертва на смъртоносна контраатака в 120-ата минута, завършена от Амин Юнес.Аякс драматично се класира за полуфиналите, а огромното разочарование остана за Шалке. ШАЛКЕ 04 - АЯКС 3:2 след продължения (2:0 в редовното време)1:0 Л. Горетцка (53)2:0 Г. Бургщалер (56)3:0 Д. Калиджури (101)3:1 Н. Виергевер (111)3:2 А. Юнес (120)МИНУТА ПО МИНУТА* Аякс се класира за полуфиналите с общ резултат 4:3