Лукойл рухна срещу Енисей и изпусна първото място (галерия)

Лукойл Академик бе надигран за втори път от Енисей (Красноярск), този път у дома в зала “Универсиада” с 92:97 и така на практика изгуби директната битка за първото място в група P от турнира за Купата на ФИБА Европа. Българите имат три победи и две загуби, докато руснаците оглавяват еднолично класирането с четири успеха и само едно поражение.Днешното поражение означава, че Академик на всяка цена трябва да спечели гостуването си на холандския първенец Донар (Грьонинген) след седмица, за да се надява да попадне сред най-добрите втори отбори в крайното подреждане и да продължи напред. Мачът започна перфектно за българския тим, който дръпнаха с 11:2 след по-малко от три минути игра, след което домакините задържаха инициативата и три минути преди края на частта за първи път водеха с двуцифрена разлика - 20:10. До края на частта авансът им остана такъв за 27:17 след 10 минути игра. Руснаците се разиграха през втория период, показвайки лицето, с което спечелиха домакинството си и в рамките на тази четвърт пречупиха Лукойл, реализирайки 31 точки срещу 25 за “студентите”. Филип Виденов реализира повече от половината актив на българския тим (14 точки), а на почивката дистанцията между двата отбора бе четири точки - 52:48. След подновяването на играта Лукойл отново насочи нещата в желаната посока и прескочи бариерата от 10 точки, достигайки до най-големия си аванс в мача, който бе 15 - 72:57. Енисей обаче се върна в мача с 10 точки без отговор за финал на третата част и 72:67 след 30 минути.Драмата остана за последната десетка, в която гостите от далечен Сибир за първи път поведоха в двубоя. Това се случи за 77:78 след кош на Заворуев, последван от силна серия на шампионите и 82:80, след която бяха фиксирани две равенства - 82:82 и 84:84. Тройка на Лукашов даде аванс на гостите от 84:87 и след нея Енисей не изпусна лидерството и спечели с 92:97. Дани Гибсън с 27 точки и 9 асистенции бе най-резултатен за Лукойл. Филип Виденов добави 26 точки и 5 асистенции, а Максим Корнийенко остана с 16 точки и 11 борби. Стив Зак завърши с 12 точки, 8 борби и 4 чадъра.Сюлейман Браймо бе топреализатор на гостите със 17 точки. Владислав Трушкин добави 16, а Франк Елегар - 15 плюс 12 борби и 4 асистенции.СТАТИСТИКАГАЛЕРИЯСнимки: Марин Маринов, Sportal.bg