България остана без медал на световното по кану-каяк в Чехия

България остана без медал на Световното спринтово първенство по кану-каяк, което се проведе в Рачице (Чехия). Нашият тим беше съставен от шестима състезатели, като в конкуренцията на 58 отбора от цял свят се класира на 25-о място с общо 93 спечелени точки.Върха окупира Унгария с 647 точки, втора позиция зае отборът на Германия (585 точки), а Русия допълни призовата тройка с общ актив от 583 точки. В надпреварата в Чехия, която се състоя от 23 до 27 август, взеха участие 58 отбора от цял свят.Иначе най-много медали завоюва съставът на Германия (6-5-1), втори е отборът на Австралия (6-0-0), а трети са унгарците (5-4-2).Мирослав Кирчев остана шести в олимпийската дисциплина на К1-1000 м на +3,161 сек. от победителя Том Либшер (Германия). На финала Кирчев гребеше в не съвсем удобния  първи коридор. Той отпадна на полуфинала на К1-500 м неолимпийска дисциплина с 1,47,251 на +10,061 секунди от победителя Олех Кукхарик (Украйна). Ангел Кодинов отпадна в олимпийската дисциплина на С1-1000 м на полуфинала с време 4:31,317 на +33,705 сек. от победителя Куерос дос Сантос (Бразилия), който спечели този полуфинал с време 3:57.612. Кодинов се класира осми на неолимпийската дисциплина С1-500 м, като изненада сам себе си с време 1:53.367 на +3.642 сек. разлика от победителя Мартин Фукса (Чехия), който спечели златото с 1:49.725 и хвърли домакините в екстаз.Двойката каяк Христо Реков и Велиян Бъчваров се класираха на 12-о място с време 1:30.377 на +2,398 сек. от златните медали, Станилия Стаменова в кануто завърши на 14-о място в олимпийската дисциплина С1-200 м с време 50.678 на +5,2 сек. от златния медал на Лоранс Винсент-Лапоан (Канада).Кристиян Душев на К1-200 м в олимпийската дисциплина завърши също на 14-о място с време 35.842 на + 2,1 сек. от олимпийския и световен шампион Лиам Хит (Великобритания), който грабна златото с 33.733. Две десети разделиха Душев от влизане на финал А, което е успех, тъй като постижението идва само няколко месеца след като претърпя операция на рамото.В Рачице не видяхме голямата ни надежда Олимпия Душева. Тя не можа да пристигне заради нелеп инцидент на европейското в Румъния, където местен съдия обърка акронимите BEL (Белгия) и ВUL (България). Това често се случва в други спортове със SLO (Словения) и SVK (Словакия), които имат много сходни национални флагове, но разликите между белгийския и българския флаг са земя-небе.BGswim.com