Едва на 18 години, той вече е сравняван с най-успешния плувец в света, носителя на 23 олимпийски титли и рекордьор в повечето дисциплини - Майкъл Фелпс, който всъщност е и негов кумир. И при това той е роден в България, в старопрестолната столица Велико Търново. Той е Антъни Иванов, а последният, който го сравни с легендата, не е кой да е, а е единствената ни олимпийска шампионка в плуването Таня Богомилова.
„Българското плуване не е имало такъв успех от 10 г. Гордеем се с Антъни. Той е българският Майкъл Фелпс в дисциплината 200 м бътерфлай.
Антъни се отличава от останалите
защото е много трудолюбив и отдаден на това, което прави“, каза тя за новата ни златна рибка в басейна.
А сравнението не идва напразно. На завършилото преди седмица световно първенство за мъже в Будапеща Антъни бе единственият юноша във финала на дисциплината сред множеството „големи риби“. За да стигне до там, той подобри за пореден път националния си рекорд, фиксирайки го на 1:55,55 мин., което е само с 0,18 сек. от световния рекорд за тази възраст и с 4,04 сек. от върховото постижение в света при мъжете на Фелпс.
Младият Иванов стана едва 4-тият българин, който плува на финал на планетарен шампионат. Година преди това при дебюта си на европейско при мъжете в Лондон съвсем малко не му достигна, за да е сред осемте финалисти. Същата 2016-а подобри
над 30 национални рекорди при мъжете и младежите
в различни дисциплини, стана европейски вицешампион при юношите, а на световното в малък басейн в Канада завърши 15-и. Бе избран за най-добър млад спортист на годината в анкета на Viasport.bg.
Още от 12-годишен той обира медалите у нас, където се появи, а националните рекорди за различните възрасти поглъща както акула гълта малките рибки.
Еуфорията от големия успех в Будапеща обаче не трае дълго. Просто идва следващото състезание и Антъни трябва да се подготви добре, защото целта отново е висока – медал от световното за юноши в Индианаполис в края на месеца. Тя обаче е само стъпка към голямата мечта – олимпийската титла. „Защо да не гоня златото още в Токио през 2020 г. - тогава ще съм на 21 години и фактът, че ще е дебютната ми олимпиада, може да е само предимство за мен“, споделя младият ни талант.
За да има по-големи шансове да я постигне, Антъни е решил следващата есен да се премести в Меката на световното плуване – Америка, където се раждат и правят звездите. Този септември ще започне 12-и клас в Американския колеж във Велико Търново, но вече получи покани от 4 US университета. Най-престижният сред тях е
Харвард, който го иска с пълна стипендия
но пък минус е, че няма силна плувна програма. Заради това Антъни по всяка вероятност ще се насочи към някой топъл щат с университет, които да има открит басейн. На този етап е набелязал Флорида, Тексас и Калифорния, но не бърза с избора си. Иска да проучи всичко в детайли и да събере мнения от много хора, преди да се реши на важната стъпка в живота си. В плуването го вкарва неговият баща Антон Иванов, който също е бил състезател. В първите му години голяма роля изиграва и неговата съотборничка в „Етър“ (ВТ) Бояна Томова, която започнала малко по-рано с тренировките. Двамата се надпреварват кой ще спечели повече медали и така конкуренцията им наистина дава добър резултат.
"Баща ми е водещата фигура през цялата ми кариера до момента. Не спира да ме подкрепя. Прави ми винаги забележки по техниката и всички други детайли, за което се радвам. Ако не беше той, нямаше да плувам така", призна неотдавна пред bgswim.com Антъни. Именно Антон решава преди около години
да повери сина си в ръцете на своя бивш треньор
Николай Вакареев. Преди това той израства при треньорката на „Етър 2000“ Роза Георгиева.
Вакареев имал наблюдения и преди върху младежа. „Баща му го пращаше на лагер с мен още като бе 9-10-годишен“, разказва наставникът. Двамата така добре си „паснали“, че разстоянието от над 380 км между Търново и Сандански не се оказва никаква пречка. По време на учебната година Антъни тренира в родния си град под наблюдението на своя баща по графика, изготвен от Вакереев и под неговите непрестанни напътствия по телефона. За да са близо до сина си през цялото лято, когато е усилената му подготовка в Сандански, пък семейството наскоро си купи къща в югозападния град.
„Щом има развитие в постиженията си от миналата година и постига тези успехи, значи сме се справили“, отчита треньорът.
Графикът на плувеца е сгъстен – всеки ден по две занимания по 2 часа във водата и по час-час и половина на сухо. Почивките са само в четвъртък следобед и неделя, когато обича да си почива и да излиза с приятели. Има си гадже – 15-годишната Габриела Димитрова, която също е плувкиня.
„Антъни е изключително спокоен състезател, не показва притеснения или колебания от по-силните, много трудолюбив и изпълнителен е“, казва за възпитаника си Вакареев.
В Будапеща тандемът Иванов-Вакареев за първи път изпитал уважението на големите. „Антъни получаваше поздравления от олимпийски шампиони и медалисти, а при мен идваха да ме поздравят техните треньори. Преди ни подминаваха, но вече ни забелязват и ценят това, което постигаме“, щастлив е наставникът.
За пълнолетието си получи автограф от идола си
За 18-ия рожден ден на 17 юли т.г. Антъни Иванов получи безценен за него подарък - снимка с автограф от идола си Майкъл Фелпс. Направи му го негов чичо от Лондон, където най-титулуваният олимпиец сътвори през 2012 г. поредния си подвиг. Иначе за пълнолетието Антъни няма купон, а две тренировки и почерпка с фрешове със семейството.
Преди 3 години младият плувец спечели благотворителния търг на Нина Рангелова, организиран на държавното първенство, като купи фланелка на Куршума от Балтимор от завръщането му в плуването в Гран при на Меса (САЩ). Сумата от 203 лв. беше еквивалент на времето, което Иванов беше дал на коронната си дисциплина (2:02,57 мин.) на силния турнир „Комен Къп” в Израел.
Кръстен е на актьора Антъни Хопкинс
Мнозина смятат, че младият талант е кръстен на любимеца на баща му - олимпийския шампион на 100 м бътерфлай от Сеул 1988 Антъни Нести, но истината се оказва друга.
"Не съм кръстен на Нести, въпреки че баща ми му е голям фен (бел. ред. - Антъни Нести му писа лично с предложение да се присъедини към университета във Флорида). Всъщност съм кръстен на Антъни Хопкинс. А дилемата за избор на име е била между неговото и това на друг голям актьор - Антонио Бандерас", разказва с усмивка Антъни.
Снежана Иванова, "Монитор"