БФС поздрави Добромир Жечев

БФС използва официалната си страница, за да поздрави легендата на българския футбол Добромир Жечев. Единственият наш играч, участвал на финалите на четири световни първенства, е роден на 12 ноември 1942 г. в София, а кариерата му преминава в два столични отбора - Спартак (1959-1968, 216 мача, 7 гола) и Левски (1968-1975, 153 мача, 12 гола). Шампион на страната през 1969/70 и 1973/74, трикратен носител на Купата на България.

За националния отбор дебютира на 16 юни 1961 г. при победата с 2:0 срещу Финландия в Хелзинки, а последният от общо 73-те му мача е през 1974 г. срещу Англия в София. В девет срещи Жечев носи капитанската лента на държавния тим. Играе един мач на мондиала в Чили през 1962, три мача на световното в Англия четири години по-късно, два мача с един гол на Световното през 1970 г., а на турнира във ФРГ отново е част от селекцията, макар да не влиза в игра.

След края на активната си състезателна кариера Бобата, както го наричат запалянковците, започва треньорска кариера в съседна Гърция, където последователно води отборите на Арис (Солун) и Янина. На 6 юни 1979 г. е част от екипа начело на мъжкия национален отбор в мача срещу Англия, загубен с 0:3. Старши треньор на Левски между 1981 и 1983, както и през 1989 г., между 1985 и 1988 води Локомотив (Горна Оряховица), работи също в Хасково, Беласица, Дунав, Ботев (Враца), Академик (Свищов) и клубове в чужбина.

Европейски шампион за юноши през 1959-а, през 1965 г. получава званието "Заслужил майстор на спорта".