Юнайтед рискува да изгуби Де Хеа, ако не го изравни с Алексис

Давид де Хеа би преподписал договора си с Манчестър Юнайтед единствено ако клубът отрази коректно статута му на най-добре представящия се негов играч за последните пет години, като го изравни по заплата с вземащия най-много пари Алексис Санчес. Важното в случая е, че 28-годишният вратар на „червените дяволи” и на испанския национален отбор – смятан от мнозина специалисти за най-добрия на своя пост в света – има желание и се надява настоящото зацикляне в преговорите да бъде преодоляно успешно.

Де Хеа отдавна следи финансовата политика на клубното ръководство и представянето на купищата скъпи играчи, които то довежда в опит да върне старата слава на Юнайтед. Един от ходовете бе довеждането на Алексис Санчес миналата година от Арсенал срещу контракт със заложена седмична заплата от цели 500 000 паунда. Стражът вижда плачевното представяне на чилиеца, сравнява го със своя принос за отбора и настоява да получи подобно възнаграждение.

През идното лято Де Хеа ще навлезе в последните 12 месеца от настоящия си договор със седмична заплата от 240 000 паунда и мълвата е, че иска да получава около дваж повече от това, след като беше обявен за Играч на годината на Юнайтед в цели четири от последните пет сезона.

Големи клубове като Пари Сен Жермен и Ювентус следят с голям интерес ситуацията около испанеца, а са видими и трудностите на Тибо Куртоа в Реал Мадрид след трансфера му там миналото лято срещу 35 млн. паунда от Челси. На „Сантиаго Бернабеу” са отдавнашни почитатели на Де Хеа и дори бяха на косъм да го привлекат в последния ден на летния трансферен прозорец през 2015 г., ала сделката пропадна заради… развален факс.

Вратарите стават все по-ценна стока на футболния пазар, като миналото лято цели два пъти бе счупен световният рекорд за трансферна сума на този пост – първо го стори Ливърпул за Алисон и после Челси за Кепа, а тези дни се очаква Атлетико Мадрид – клуб с около дваж по-малък оборот от манчестърския, да обяви новия договор на Ян Облак срещу заплата от 15,5 млн. евро годишно, и то нето.

В Юнайтед, където задействаха в края на ноември м.г. правото си на едностранно удължаване на настоящия контракт на своя вратар до края на следващия сезон, се тревожат от това как мениджърските такси покачват цената на сделката. Трябва обаче да се отбележи, че предположенията, че високите искания на суперагента Жорже Мендеш блокират завършека на преговорите, предизвикват огромно недоволство в неговата агенция Gestifute.

Смята се, че ръководството на „червените дяволи” е силно озадачено от публикациите, че няма желание да предложи на Де Хеа твърда заплата от около 350 000 паунда седмично, след като осигуряването на услугите на вратаря в дългосрочен план е топ приоритет. И все пак то още отказва да приеме исканията му за контракт от мащабите на този на Алексис.

Манчестър Сити се отдръпна от сделката за чилиеца в конкуренцията на градския си съперник заради страховете, че клякането пред претенциите на играча ще развали йерархията в отбора откъм заплати и това би довело до поредица от искания за повишение на възнагражденията и оттам до разваляне на хармонията в съблекалнята. На „Олд Трафърд” с готовност приеха условията на Алексис, ала настоящият застой в преговорите с Де Хеа е най-ясното доказателство за зловредното влияние на онова решение на ръководството.

Ситуацията се задълбочава още повече от бедствената форма на чилиеца след идването му в тима преди 13 месеца, като ключовите фигури в съблекалнята на „червените дяволи” си блъскат главите как може техните заплати да са така нищожни в сравнение с тази на футболист, който почти не влиза в игра, когато всички са здрави. Самият Алексис, вече 30-годишен, признава, че показваната от него игра го „тревожи”. И няма как иначе със само петте му гола в 40 мача за отбора.

Манчестър Юнайтед към момента има най-високия бюджет за заплати в Премиър Лийг – 295,9 млн. паунда годишно. Това все пак е доста по-надолу от европейски конкуренти като Барселона например, пък и е само 50,2% от оборота – здравословен показател, макар и повишен от онези 45,3% през финансовата 2016/17 година.

На „Олд Трафърд” надали ще изпаднат в паника около (не)случващото се с Де Хеа, който е вдъхновен от възраждането при временния мениджър Солскяер и завръщането към атакуващия футбол, и остават оптимисти за крайния изход на преговорите. Припомня се случилото се с Антони Марсиал, чийто агент Филип Ламболе дори нарече публично офертите на клуба „неприемливи”, а накрая миналия месец се стигна до подписване на нов петгодишен договор.

Даденият на Алексис Санчес тлъст контракт обаче изглежда, че ще доведе до нарастване на броя искания за повишение на заплатата от настоящите играчи, а най-вероятно и от потенциалните нови попълнения за състава.

Пол Погба например е обвързан с клуба до 30 юни 2021 г. с опция за допълнителен сезон, ала сигурно ще иска значително повишение на своето възнаграждение при започването на преговорите за удължаване. Разговори се водят вече и със станалия английски национален нападател Маркъс Рашфорд.

Междувременно Юнайтед има до края на днешния 1 март да задейства 12-месечно удължаване на контракта на Луис Антонио Валенсия, иначе екуадорският национал ще остане свободен агент това лято. Той е играл само два пъти от края на декември и сега е извън сметките заради подновена контузия в прасеца.

Джеймс Дъкър, „Дейли Телеграф”

Още от Футбол свят

Виж всички