Барса с унищожителна победа, помрачена от тежка контузия (видео + галерия)

Шампионът на Испания Барселона временно стъпи на върха след шумна победа с 6:0 при гостуването си на Алавес в среща от 22-ия кръг на Ла Лига. Луис Суарес (37 и 67), Неймар (40), Лионел Меси (59), Алексис Руано (63 - автогол) и Иван Ракитич (65) реализираха за каталунците. Гостите от "Камп Ноу" спестиха сили предвид първия си 1/8-финал в Шампионската лига срещу Пари Сен Жермен. Убедителната победа на Барса беше помрачена от зловещата травма на Алейш Видал, който, по всичко изглежда, ще пропусне остатъка от сезона.

Луис Енрике разчиташе на изцяло резервен защитен вал. Лионел Меси, Луис Суарес и Неймар започнаха в предни позиции, а капитанът Андрес Иниеста беше оставен на пейката. Маурисио Пелегрини подреди своя тим в 4-2-3-1 с централен нападател Кристиан Сантос.

Алавес - Барселона Каталунският тим изгради първа добра акция в четвъртата минута. Меси и Неймар разиграха, а аржентинецът реши да стреля ниско от малък ъгък - Фернандо Пачеко парира с крак. Гостите от "Камп Ноу" често грешаха при градежа на нападенията си и рядко стигаха до голови опасности. В 15-ата минута Алейш Видал се възползва от отбита топка, овладя на гърди и шутира много опасно от ждроб, като кълбото облиза напречната греда след изстрел от 13 метра.

Минута по-късно Меси подаде към непокрития Неймар в наказателното поле, но бразилецът стъпи лошо при финта и загуби. Баските играеха подчертано прибрано, уплътнявайки пространствата пред вратата си. В 23-ата "лос бабасорос" се справиха след продължително меле пред вратата си.

Алавес - Барселона - 0:6 В рамките на 25-ата минута двамата вратари направиха по едно спасяване очи в очи срещу футболист на противника. Първо Люка Дин не посмя да атакува Тео Ернандес и беше надбяган категорично. Бранителят на Алавес влезе в наказателното поле и стреля, но Марк-Андре тер Стеген се намеси. В ответната акция Андре Гомеш се озова лице в лице с Пачеко и избра да насочи в близкия ъгъл - стражът неутрализира опасността.

"Лос блаугранас" притиснаха своя опонент и към края на полувремето процентът на владение на топката беше 75:25 в полза на гостите. В 37-ата минута тимът на Луис Енрике издебна момента и нанесе своя първи удар. Иван Ракитич отклони надясно към Видал, той центрира ниско и хищникът Луис Суарес изпревари всички за топката и от десет метра я вкара в мрежата. Само три минути по-късно падна втори гол във вратата на баските. Домакините наивно загубиха топката, след което Меси изведе Луис Суарес, Пачеко и Карлос Вигарай играха неконцентрирано и подариха топката на Неймар, който отблизо вкара лесничко - 0:2.

Алавес - Барселона - 0:6 "Синьо-белите" стартираха ударно втората част. Само минута след почивката Тео Ернандес се устреми по лявото крило и центрира страхотна топка за Кристиан Сантос, който от десет метра я прати малко над гредата. Барселонци владееха топката, а домакините търсеха контрите. В 57-ата Александър Катай получи топка в наказателното поле, но допусна Дин да го блокира.

В 59-ата "лос кулес" оформиха класическа преднина. Вигарай сгреши при изнасянето и Меси се възползва за два секунди, пращайки топката по земя между краката на вратаря - 0:3. Последваха нови три попадения във вратата на Пачеко само в рамките на четири минути. В 63-ата Алексис Руано имаше злощастието да си отбележи автогол, след като бранителите в синьо и бяло се смутиха от присъствието на Меси.

Алавес - Барселона - 0:6 В 65-ата Иван Ракитич опъна мрежата със силен удар от 12 метра, след като Луис Суарес малко случайно настъпи топката. Стотина секунди по-късно поредна скоростна акция на барселонци отново хвана неподготвени домакините: Неймар стреля по диагонала, Пачеко изби, топката дойде от въздуха на Луис Суарес, който страховито я заби в мрежата. Срещата обаче не се доигра по най-спокойния начин. В 85-ата минута Тео Ернандес влезе опасно в краката на Алейш Видал и каталунският бранител получи ужасяваща фрактура на глезена, която помрачи шумната победа.

Тези два тима ще се срещнат отново на 27 май във финал за Купата на краля. Каталунците вече се настройват за Шампионската лига, след като гостуването им в Париж е във вторник вечер.