Продължение, 12 тройки и европобеда за Лукойл (галерия)

Българският шампион Лукойл Академик взе изстрадана първа победа в групa F на турнира за Купата на ФИБА Европа. В зала "Универсиада" селекцията на Тони Дечев се справи със 78:73 над израелския Бней Херцелия, като за да се случи това бе необходимо продължение, защото редовното време завърши при резултат 63:63.

Баскетболистите на българския тим завършиха срещата с 12 успешни стрелби от общо 27 опита от далечна дистанция, а три от тези шута, реализирани в допълнителното време бяха ключови за крайния развой.

Началото бе по-добро за българите, които дръпнаха бързо с 5:2 след кошове на Гибсън и Иванов, но в редиците на гостите последва подем, който им позволи да поведат от своя страна с 9:13. Тройки на Загорац и Иванов съкратиха разликата, но агресивни финални минути дадоха на гостите 5 точки в повече след една част - 18:23.
Лукойл Академик - Бней Херцлия - FIBA CUP
Kaчеството на игра и успеваемостта паднаха неимоверно през втората четвърт и за 4 минути игра двата отбора си размениха само по един кош за 21:25. Захариев и Гибсън за кратко дадоха аванс на нашите шампиони и съответно 28:25, затваряйки серия от 7 точки без отговор, а в крайна сметка на почивката бе фиксирано равенство при 31:31 след едва 21 точки реализирани общо от двата отбора във втория период.

Втората половина започна успешно за Лукойл Академик и момчетата на Тони Дечев поведоха с 35:31, но последва спад, по време на който Бней Херцлия наниза 8 последователни точки за 35:39. Българите пак поведоха за кратко, но след това съперниците им заиграха по-добре и се оттеглиха с нов аванс от 5 точки, но този път 44:49 след 30 минути.
Последната част се превърна в същинска битка, в която нито един от двата тима не успяваше да наложи превъзходство и да си осигури по-голяма разлика и развитието на нещата бе точка за точка. Множенство равенства белязаха тези 10 минути, преди Рубин от гостите да наниже тройка за 61:63 при оставащи 2:11 минути. Последва дълга суша, а Павлин Иванов демонстрира хладнокръвие и изравни от наказателната линия - 63:63 при 5.2 секунди до края. Гостите сбъркаха на два пъти за по-малко от три секунди, а в ответната атака домакините не успяха да изпълнят комбинацията, пожелана от треньора и сирената прозвуча при равен резултат.

Допълнителните пет минути стартираха равностойно, но след това българите взеха превес благодарение на три тройки - на Павлин Иванов, Максим Корнийенко и Дани Гибсън, извели домакините напред със 75:71, след което те удържаха лидерството, за да спечелят със 78:73.
Петима играчи на домакините завършиха с двуцифрени точкови показатели, предвождани от Павлин Иванов, който реализира 18 точки. Дани Гибсън добави 16 и направи 6 асистенции, Саша Загорац влезе силно от пейката с 13 точки, докато високите Стив Зак и Максим Корнийенко постигнаха “дабъл-дабъл” - съответно с 10 точки и 11 борби и 12 точки и 10 борби.

За Бней Херцлия се отличи Карам Машур с 19 точки. Халил Каначевич също игра добре и вкара 14, овладявайки 13 отскочили топки.

Следващото препятствие на Академик в Европа е Стяуа (Букурещ). Българите гостуват в румънската столица на 25 октомври.