Уж щеше да бъде лесно! №131 в света лиши Григор от сблъсък с Джокович (видео и галерия)

Най-добрият ни тенисист Григор Димитров изненадващо отстъпи с 5:7, 6:7(2) срещу преминалия през квалификациите и заемащ 131-ото място в световната ранглиста Вашек Поспишил (Канада). Двубоят им бе от втория кръг на "Мастърс" турнира в Шанхай, а така 26-годишният канадец си осигури сблъсък в следващата фаза на надпреварата срещу лидера в световната ранглиста Новак Джокович (Сърбия).

Мнозина очакваха именно Григор да се изправи срещу сърбина заради силните изяви на първата ни ракета през последните седмици, но това няма да се случи… поне не и през следващите няколко дни.
Поспишил спря Григор още във втория кръг в Шанхай
Може би донякъде подведен от факта, че имаше четири успеха от четири мача срещу Поспишил, Григор подцени срещата и не показа най-добрата си игра днес. На моменти той изглеждаше уморен и вял на корта, направи повече от обичайния си брой двойни грешки (общо 7) и сякаш му липсваше концентрация в ключовите моменти двубоя. Първият сет бе решен от пробив в края, а във втория силите бяха изравнени, но канадецът бе далеч по-стабилен в тайбрека и напълно заслужено продължава напред в турнира.

Мачът не стартира по най-добрия начин за родния представител. Григор допусна ранен пробив и за няколко минути изостана с 0:3. Постепенно обаче хасковлията започна да намира ритъма в играта си. Спечели на нула подаването си за 1:3, а след това в петия гейм върна и пробива след грешка на съперника си на мрежата. Димитров продължи с устрема и спечели третия си пореден гейм за равенството 3:3. Двамата тенисисти спряха с размяната на пробиви и взимаха началните си удари в следващите няколко гейма. Григор тормозеше опонента си с великолепните си ретури, които на няколко пъти оставаха без отговор от страна на канадеца. Поспишил пък често нямаше късмет при излизанията си на мрежата и допускаше неочаквани непредизвикани грешки. Именно след воле в аут при 5:5 канадецът трябваше да отразява брейкпойнт. Благодарение на сервиса си той се справи и Димитров не реализира така важния пробив в 11-ия гейм. Нещо повече - пропуснатата възможност сякаш повлия на хасковлията, който на свой ред имаше трудности при подаването си секунди по-късно. Той сбърка на мрежата и даде сетбол на канадския тенисист, а след това прати бекхенда си в аут и максимално улесни Поспишил. Така след 49 минути игра Димитров се пропука за 5:7 и загуби частта.
Втората част се проведе в доста динамично темпо и двамата тенисисти се справяха великолепно в сервис-геймовете си. Поспишил спечели на нула началния си удар за 1:0, а след това и хасковлията стори същото. До шестия гейм единствените точки, които канадецът взимаше при начален удар на Григор, бяха от негови двойни грешки. Първата възможност за пробив в сета за Григор дойде в седмия гейм, но високият 193 см Поспишил се измъкна със сервис за 4:3. В осмия гейм при свое подаване Димитров удари с топка съдийка на линията случайно, но всичко се размина без сериозни последици. В този гейм българинът премина през няколко равенства преди да доведе резултата до 4:4. Канадецът бе убедителен за 5:4, а после отново създаде доста проблеми на българския си съперик в десетия гейм. Все пак Димитров изравни за 5:5. В 11-ия гейм Поспишил прати неволно топка в тялото на едно от момчетата на корта и детето се разплака. За да го успокои, Григор подари на малчугана един от накитниците си и всичко на корта се успокои. Двамата тенисисти не успяха да реализират пробиви до края на сета и така се стигна до тайбрек.
В него инициативата бе изцяло в ръцете на канадеца. Той направи минипробив за 2:1 точки, а след това увеличи разликата до 4:1. Преди размяната на полетата Григор намали пасива си до 2:4, но това бе всичко за него в тайбрека и мача. Поспишил записа три поредни точки в сметката си и така стигна до победата със 7:2 в тайбрека. Сблъсъкът продължи час и 43 минути.

Следващият турнир в програмата на Димитров е този в зала в Стокхолм (Швеция) между 17 и 23 октомври. През миналия сезон Григор достигна до 1/4-финалите там, но загуби срещу Томаш Бердих (Чехия).