Сензационно начало и тъжен край: България разгромена в Париж (видео)

Националният отбор на България бе разбит тежко на “Стад дьо Франс” от Франция с 1:4 във втората ни световна квалификация от група “А” за Мондиал 2018 в Русия. Дебютът на Петър Хубчев начело на “трикольорите” започна сензационно с гол на Михаил Александров от дузпа в 6-ата минута. След това обаче имаше тотална доминация на финалиста на последното Европейско първенство, който не създаваше положения, но благодарение на елементарни грешки в родната отбрана водеше с 3:1 на почивката. Кевин Гамейро (23), Димитри Пайе (26) и Антоан Гризман (38) се разписаха, а след почивката Гамейро в 58-ата минута прати отново топката зад Владислав Стоянов за радост на близо 70 000 зрители по трибуните.

Поражението е първо за “лъвовете”, които досега водеха в групата след победата с 4:3 над Люксембург.

Страхът на французите от нов “Парк де Пренс”, както и отличното начало на играчите, водени за първи път от Хубчев не помогнаха. Просто на терена имаше два отбора от две различни класи, като разликата между тях бе повече от чувствителна.

Въпреки това “лъвовете” могат само да съжаляват, че подариха толкова лесно повечето от попаденията в тяхната врата.

За този двубой Хубчев извърши няколко промени в стартовата 11-ка в сравнение с тази, която започна при домакинството на Люксембург, спечелено от нашите с 4:3.

Като двойка централни защитници започнаха бранителите на Левски Александър Александров и Димитър Пиргов за сметка на Иван Иванов и Божидар Чорбаджийски. В центъра на терена пък стартира друг играч на сините - Георги Костадинов. А Антон Недялков отстъпи мястото си на левия бек на Живко Миланов.

Българският тим влезе в мача без страх и шокираха петлите още в 6-ата минута, когато Михаил Александров реализира от дузпа. Тя бе отсъдена за нарушение на Саня срещу Георги Миланов. Футболистът на ЦСКА (Москва) получи извеждащ пас по лявото крило, напредна мощно, развинти защитника на французите, който го фаулира и италианският рефер Лука Банти посочи бялата точка.

Франция отговори с опасно положение в 9-ата минута, когато Гамейро овладя топката и стреля от 6-7 метра, но Димитър Пиргов със самоотвержен шпагат блокира шута на нападателя.

След тази ситуация домакините упражниха натиск, но българският тим се бранеше добре до 23-ата минута, в която петлите изравниха. Бакари Саня получи извеждащ пас по дясното крило и центрира към Кевин Гамейро, който с глава вкара в долния десен ъгъл на Владо Стоянов.

Само три минути по-късно домакините осъществиха пълен обрат. Димитрий Пайе центрира почти от тъчлинията и изненадващо топката влетя в мрежата на България за втори път.

В 38-ата минута резултатът набъбна на 3:1. Димитър Пиргов подаде на Антоан Гризман, който с шут по земя от дъгата вкара в долния ляв ъгъл на Стоянов.

Три минути по-късно трикольорите организираха добра атака. Марселиньо преодоля двама противникови футболисти и влезе в единоборство с трети играч на петлите. Последва рикошет, след който топката попадна в Ивелин Попов. Той стреля силно от 17-18 метра, но високо над вратата.

Само 180 секунди след почивката домакините бяха близо и до четвърто попадение, когато Пайе центрира към Кошчелни, който стреля с глава, но за наш късмет в аут.

Сериозният натиск на французите даде за пореден път резултат в 59-ата минута, когато отлична комбинация Пайе-Гризман завърши с подаване на втория към съотборника му в Атлетико (Мадрид) Кевин Гамейро, който изпревари Миланов и от 5 метра разстреля Стоянов за 4:1.

В 77-ата минута Пайе изведе Матюиди сам срещу вратаря, последва изстрел в лявата греда, а при добавката на Сидибе топката рикошира в крак на български бранител и излезе в корнер.

Хубавата новина бе, че момчетата на Дидие Дешан намалиха определено оборотите, тъй като това 4:1 ги задоволяваше отлично, след изписаните цяла седмица от местната преса притеснения за нов провал от България насред Париж.

Световният шампион от 1998 година Дешан взе частичен реванш от Хубчев, тъй като двамата бяха на терена на “Парк де Пренс” в легендарната за родния футбол нощ на 17 ноември.
Дата влязла в историята, но за съжаление 23 години по-късно, двата отбора са много далеч един от друг за наша жалост. Сега Франция е един от най-добрите отбори в света, а "трикольорите" преживяват най-лошия си момент от над 60 години.

Хубчев има нова тежка задача - да възстанови своите за тежкото гостуване на Швеция в понеделник. Противник, срещу когото страдаме от десетилетия, а вече има точка пред нас в класирането след победата с 1:0 над Люксембург.

ФРАНЦИЯ - БЪЛГАРИЯ 4:1