Гледай на живо

Гледайте на живо всички мачове и голове в Шампионската лига тук!

Историята на футболиста, който осъди Тотнъм заради болното си сърце

Историята на футболиста, който осъди Тотнъм заради болното си сърце

Футболът си играе с милиони, а все по-често и със здравето на най-големите таланти. Доказателство е историята на бившата надежда на Тотнъм Радван Хамед. През 2006 година, на първия му мач за младежкия отбор на тима сърцето му спира. Въпреки лекарската намеса мозъкът му се оказва сериозно увреден, а футболистът се прощава не само с кариерата си, но и с нормалния си живот. 10 години по-късно близките му получиха възмездие. Преди дни те осъдиха Тотнъм да плати обезщетение от 7 млн. паунда, защото специалистите не обърнали внимание на резултатите от медицинските прегледи и данните, че сърцето на нападателя е болно. И му разрешили да играе. Скандалът е огромен, защото в лекарския екип на Шпорите по това време е д-р Шарлът Кауи. В момента тя е медицински директор на Футболната асоциация на Англия и в събота ще седи на скамейката на „Уембли“ на мача Англия – Малта от квалификациите за световно първенство.

Съдбата на Хамед разтърси футболния свят. Момчето рита за Тотнъм от 11-годишен и е истински талант. През август 2006 подписва договор с клуба и сбъдва най-голямата мечта в живота си. Година по-рано, на 21 юли 2005, той минава задължителни медицински прегледи. Всичко става според правилата, действащи в Английската футболна асоциация. Направени са му електрокардиограма и ехокардиограма.

Кардиограмата показва проблеми с т-вълните на сърцето а специалистите казват, че може да се дължат на сърдечно заболяване. Препоръчват специално наблюдение и още изследвания. Футболистите и близките му не са уведомени за проблемите, а всичко е оставено за по-късно. Така на 4 август 2006 сърцето на Хамед спира. Инцидентът се случва в шестата минута от първия му официален мач за младежкия отбор на клуба срещу белгийския Серкъл Брюж. Линейката с дефибрилатора пристига 16 минути след като Радван е колабирал на тревата.

Майка му и баща му научават за случващото се в Белгия по телефона. Казват им, че синът им се е контузил и че трябва да пътуват веднага, за да му помогнат. Когато пристигат в болницата, детето им е между живота и смъртта. И едва тогава разбират, че не става дума за счупен крак или контузия, която ще го извади от терена до края на сезона. А че е прикован за болничното легло и не е ясно дали ще оцелее.

Тогава родителите на Хамед не подозират, че този ден слага началото на дълга съдебна битка и кошмара да гледат детето си инвалид. Реймънд и Кристабел залагат цялото си имущество, за да платят на адвокати, но да възтържествува справедливостта. Съдът определя, че Тотнъм носи 70% от вината заради работещите по това време в клуба лекари Шарлът Кауи и Марк Къртин, а останалите 30% са на д-р Питър Милс, който е регионален кардиолог на Футболната асоциация за Югоизточна Англия. Започва разследване, което набавя свидетелски показания и документи. Първоначално от Тотнъм твърдят, че нямат вина. Но документите показват, че това е лъжа. В тях се вижда, че преди Хамед да подпише професионалния си договор, ехографът е показал проблеми със сърцето му. Електрокардиограмата е разчетена от д-р Питър Милс. Той изпраща данните до д-р Шарлът Кауи, която тогава е главен лекар на Шпорите. Въпреки всичко младият нападател получава зелена светлина да играе на високо ниво. А последиците са катастрофални.

По-късно от Тотнъм се свързват със семейството на футболиста и предлагат случаят да бъде приключен срещу 250 000 паунда

   Близките на Радван са доволни от решението на съда

На всичко отгоре отхвърлят молбата на бащата на Хамед, който поискал да отпуснат на сина му и на неговия придружител безплатна сезонна карта.
Десетгодишната съдебна сага приключи вчера с обезщетение от 7 млн. паунда за семейството на Радван. „Понякога се чувствам ужасно заради това, което се случва с Тотнъм – каза Реймънд Хамед. – Гледам шефовете в клуба и се питам: „Защо е нужно всичко това?“ Когато Рад лежеше полумъртъв в болницата, те се опитаха да злоупотребят с вярата ни. Дойдоха и ни казаха, че момчето ни може да се оправи още утре, никога не се знаело. И ни предложиха да ни изплатят сумата по договора му. Опитаха се да се измъкнат с 250 000 паунда. Знаеха, че нямаме много пари.“

От Тотнъм твърдят, че 250-те хиляди паунда не са били за извънсъдебно споразумение. Парите трябвало да покрият разходите за лечение на Радван, преди сумите да бъдат поети от застрахователите. Освен това никой от някогашния медицински екип не работел в Шпорите. И щели да се радват да посрещнат Радван и негов придружител, но сезонните карти са разпродадени и има огромен списък с чакащи...

Най-вероятно Тотнъм няма да загуби и пени от решението на съда. Застрахователите ще платят обезщетението. От Футболната асоциация, където работи д-р Кауи, отказаха да коментират. И докато футболните шефове си играят със съдбите и здравето на стотици момчета и момичета, Радван продължава битката си за живот. Всеки ден той прекарва няколко часа рехабилитация. Вече прави движения сам, но не може да излиза от дома си без придружител. Няма краткосрочна памет, зрението му е слабо и никога няма да може да работи. Говори трудно. И част от 7-те милиона паунда ще бъдат похарчени, за да се подобри речта му с помощта на специалист.

- Радван разбира, че има неща, които никога няма да може да прави – казва баща му. – Когато стана на 16 години, му купихме кола, но вече няма да може да кара. Няма да работи и да ходи да пие кафе. Надяваме се на чудо заради вярата си. Няма смисъл да живеем без вяра. Сега е на 28 години и също има мечти. И се надява.

Семейство Хамед е доволно от решението на съда. Следваща му цел е до всяко футболно игрище да има дефибрилатори. За да е сигурно, че никой няма да последва съдбата на Радван.

Росица Стойкова, "7 дни спорт"

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от Футбол свят

Виж всички