Григор измъкна оспорван двубой на старта в Пекин

Григор Димитров преодоля първия кръг на силния турнир в Пекин след оспорван двубой срещу американеца Стив Джонсън. Българинът спечели със 7:5, 6:7(9), 6:4 след 2 часа и 44 минути игра на състезанието в Китай, което е с награден фонд 4,16 милиона долара. Следващият му съперник е французинът Лука Пуй, който направи фурор на US Open, където отстрани Рафаел Надал и достигна до четвъртфиналите.

Григор допусна пробив още в първия гейм. Най-добрият български тенисист не започна добре срещата и след няколко добри отигравания на американеца се стигна до две възможности за пробив, а геймът завърши след двойна грешка на Григор. Първата ни ракета обаче бързо възстанови равенството след пробив за 2:2. След колебливото начало Димитров бе убедителен при своите сервис геймове. Той обаче редуваше блестящи отигравания с непредизвикани грешки.

Двамата тенисисти взимаха подаванията, а нова възможност за пробив се откри чак в десетия гейм. Тогава след поредния си страхотен уинър от ретур той стигна до шанс за пробив, но Джонсън го спаси след добър начален удар. Оспорваният гейм все пак завърши в полза на американеца. При следващото подаване на Стив Григор бе по-стабилен и стигна до пробив на нула, с което затвори първия сет при 7:5.

Вторият сет започна с два сервис гейма, в които двамата не взеха точка при посрещането. Българинът, който тази седмица се завърна в топ 20, имаше предимство в играта и стигна до пробив за 3:1. В гейм, в който на два пъти късметът бе на страната на Джонсън, американецът направи двойна грешка за 40:40. Последваха две отлични отигравания на Димитров, като той завърши гейма с прекрасен печеливш завършващ удар от ретур с бекхенд по правата. Още в следващия гейм обаче Григор изпусна аванса си, след като с лекота допусна пробив и върна съперника си в сета.

Джонсън играеше непостоянно и след третата си двойна грешка се стигна до възможност за пробив. Той се справи след добра атака от втори сервис и малко по-късно измъкна гейма, с което изравни резултата за 3:3. Американецът постепенно намери ритъма си и започна да затруднява повече Димитров. При 5:5 той стигна до възможност за пробив, но българинът отговори по възможно най-добрия начин - с няколко великолепни отигравания. Стигна се до тайбрек, в който Григор пропусна четири мачбола. Джонсън имаше аванс в началото, но първата ни ракета намираше отговори. Когато имаше шанс да затвори мача, съперникът му играеше агресивно или българинът допускаше грешка. При първия сетбол за Стив Димитров направи двойна грешка и втората част приключи.

В третия гейм на решителната трета част най-добрият български тенисист спечели три поредни точки след два уинъра и грешка на съперника, като стигна до възможност за пробив, но тя бе спасена. Ситуацията се повтори и в следващия сервис гейм на Джонсън. В него той се опита да помогне и с двойна грешка, което доведе до още един брейк пойнт, но американецът отново се спаси. Григор не се възползва от три шанса за пробив в седмия гейм, като пропусна шест възможности само в третия сет. Дойде обаче седмата възможност и този път американецът не издържа. Той прати топката в аут и допусна пробив, което позволи на съперника му да сервира за мача. Този път 25-годишният Димитров бе убедителен и сложи край на срещата.

Двубоят между двамата трябваше да се играе вчера, но дъжд в китайската столица обърка програмата и повечето срещи бяха отложени за сряда.

Димитров и Джонсън бяха играли четири пъти помежду си досега, като балансът е 2-2. През 2016 година българинът и американецът си размениха по един успех. На "Уимбълдън" победи Джонсън, докато Димитров надигра своя противник от САЩ на турнира от серията "Мастърс" в Синсинати със 7:6 (8), 6:2.

За Григор това е четвърто участие на турнира в Пекин. Той отпада в първия кръг през 2011 и 2013 г., но миналата година стигна до четвъртфиналите, където отстъпи на номер 1 в света Новак Джокович.